Praca w szczególnym charakterze. Tym seniorom ZUS wypłaci rekompensatę

3 tygodni temu
Zdjęcie: Polsat News


Osoby, które przez lata wykonywały pracę wymagającą szczególnej koncentracji, wysiłku lub dyspozycyjności, mogą skorzystać z dodatkowych środków przy obliczaniu emerytury. Kto może otrzymać rekompensatę za pracę w szczególnym charakterze? Ile wynosi rekompensata za pracę w szczególnych warunkach?


Komu przysługuje rekompensata za pracę o szczególnym charakterze?


Rekompensata za pracę o szczególnym charakterze to specjalny dodatek do kapitału początkowego, który wpływa na wysokość przyszłej emerytury. Nie jest to jednak osobne świadczenie, ale element kapitału, który podlega waloryzacji i uwzględnia się go przy wyliczaniu świadczenia emerytalnego.


Jego celem jest natomiast zrekompensowanie osobom pracującym w szczególnym charakterze utraty prawa do wcześniej emerytury. Zgodnie z przepisami rekompensata przysługuje osobom, które:


● przed 1 stycznia 2009 r. pracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
● nie mają ustalonego prawa do emerytury pomostowej,Reklama
● mają ustalony kapitał początkowy,
● nabyły prawo do emerytury na zasadach ogólnych.


Jakie prace uznaje się za wykonywane w szczególnym charakterze?


Prace o szczególnym charakterze to prace, które wymagają wysokiej sprawności psychofizycznej oraz szczególnej odpowiedzialności: ze względu na bezpieczeństwo pracownika oraz jego otoczenia. Będą to więc zawody, w których wraz z wiekiem naturalnie obniża się zdolność do bezpiecznego i efektywnego wykonywania obowiązków zawodowych. Do grup zawodów o szczególnym charakterze zalicza się m.in.:
● pracowników kontroli państwowej i administracji celnej,
● osoby wykonujące działalność artystyczną/twórczą,
● dziennikarzy,


● nauczycieli i wychowawców,
● funkcjonariuszy służb mundurowych, tj. Policji, ABW, Straży Granicznej, Pożarnej, Służby Celnej, Wojskowej,
● pracowników jednostek pożarowych, o których mowa w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.


Ile wynosi rekompensata za pracę o szczególnym charakterze?


Wysokość rekompensaty za pracę w szczególnym charakterze nie jest jednakowa dla wszystkich. Rekompensata jest po prostu dodatkową wartością doliczaną do kapitału początkowego, który następnie wpływa na ostateczną wysokość emerytury.
Ustalana jest ona indywidualnie i zależy od m.in. łącznego stażu ubezpieczeniowego, liczby lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 2009 r., wieku, jaki dana osoba osiągnęła na dzień 31 grudnia 2008 r. oraz obniżonego wieku emerytalnego przewidzianego dla danego rodzaju pracy.
W praktyce jednak rekompensata za pracę o szczególnym charakterze wynosi około 300-400 zł miesięcznie.


Jak złożyć wniosek o rekompensatę?


Aby otrzymać rekompensatę za pracę o szczególnym charakterze, trzeba złożyć wniosek do ZUS-u razem z wnioskiem o emeryturę. Oba wnioski składa się natomiast dopiero na 30 dni przed spełnieniem warunków do przejścia na emeryturę. Do wniosku o rekompensatę trzeba dodatkowo dołączyć dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy o szczególnym charakterze, tj.:
● świadectwo pracy z dokładnym wskazaniem rodzaju stanowiska i charakteru pracy,
● zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające okresy zatrudnienia w warunkach szczególnych,
● inne dokumenty, które mogą potwierdzić charakter pracy.
Wniosek można złożyć na trzy sposoby: bezpośrednio w placówce ZUS, wysyłając pocztą tradycyjną albo elektronicznie przez portal PUE ZUS. jeżeli wniosek będzie kompletny i potwierdzi prawo do rekompensaty, ZUS doliczy ją do kapitału początkowego i weźmie to pod uwagę przy wyliczaniu wysokości emerytury.WB
Idź do oryginalnego materiału