Pracodawca Godny Zaufania czyli jak budować odpowiedzialny rynek pracy?

20 godzin temu
Zdjęcie: Pracodawca godny zaufania rynek pracy


Agencja Informacyjna: Współczesny rynek pracy stale ewoluuje. Obok wynagrodzenia rośnie znaczenie zaufania, innowacyjności i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw. Pracodawcy konkurują. Trwa rywalizacja o jak najlepszych pracowników. Właśnie rozpoczął się nabór do XV konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. Projekt, organizowany jest od 2009 r. Celem jest promocja przedsiębiorstw, które aktywnie kształtują pozytywną kulturę pracowniczą w Polsce oraz najlepszych praktyk pracodawców.

Spis treści

Czy najważniejszy jest dobrostan pracowników?
Jakie są cechy pracodawcy „godnego zaufania”?
W jakich kategoriach są oceniani przedsiębiorcy w konkursie „Pracodawca Godny Zaufania”?
Czy w konkursie „Pracodawca Godny Zaufania” są przyznawane nagrody specjalne?
Co należy uczynić aby wziąć udział w XV konkursie „Pracodawca Godny Zaufania?

Czy najważniejszy jest dobrostan pracowników?

Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” przyczynia się do rozwoju kultury organizacyjnej opartej na szacunku, innowacji i społecznej odpowiedzialności, wyznaczając standardy dla przyszłości polskiego rynku pracy. Inicjatywa ma na celu docenianie i promowanie przedsiębiorstw, realizujących interesujące projekty, w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Służy to wskazywaniu dobrych praktyk i inspirowaniu innych do rozwijania otoczenia pracy przyjaznego pracownikom.

Prof. Piotr Wachowiak – Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w swoim wystąpieniu podczas ogólnokrajowej konferencji „Forum Pracownika i Pracodawcy”, stwierdził, iż w relacjach pracownik-pracodawca, najważniejszy jest dobrostan pracowników. Zdaniem profesora, relacje pracownicze powinny mieć partnerski charakter. – „Pracownika trzeba traktować jak kapitał, a nie jak zasób.” – Uważa prof. Piotr Wachowiak – Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – „W nazewnictwie jeszcze pokutuje nazwa „zarządzanie zasobami ludzkimi”. Z tą nazwą walczę, bo chodzi o zarządzanie kapitałem ludzkim. Jaka jest, w uproszczeniu, różnica? Zasób się wykorzystuje, a w kapitał inwestuje.” – Tłumaczy prof. Piotr Wachowiak – Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie apelując, aby starać się zrozumieć pracowników z młodego pokolenia oraz traktować zatrudnionych jako współpracowników, a nie podwładnych.

Jakie są cechy pracodawcy „godnego zaufania”?

Tytuł „Pracodawcy Godnego Zaufania” przyznawany jest przedsiębiorstwom, które promują odpowiedzialne wzorce działania, w zakresie zatrudniania mi relacji z pracownikami. Są to podmioty zaangażowane społecznie, wspierające wolontariat pracowniczy, a także dbające o dostępność i inkluzywność – czyli tworzące otwarte środowisko dla wszystkich. Dziś dobry pracodawca inwestuje w rozwój pracowników poprzez programy stażowe i edukacyjne, a także troszczy się o ich zdrowie i dobre samopoczucie.

W jakich kategoriach są oceniani przedsiębiorcy w konkursie „Pracodawca Godny Zaufania”?

Konkurs „Pracodawcy Godnego Zaufania” ocenia przedsiębiorstwa w różnych obszarach, jednak kilka kategorii zasługuje na szczególną uwagę ze względu na ich innowacyjność i znaczenie we współczesnym świecie. Doceniane są inicjatywy wspierające pozyskiwanie i rozwój młodych talentów poprzez programy stażowe. Jury wyróżnia również te przedsiębiorstwa, które promują zdrowie i dobrostan psychiczny oraz fizyczny pracowników, oferując kompleksowe programy w tej dziedzinie. W kontekście globalnych wyzwań ogromnie ważna jest kategoria „Lider ESG”, nagradzająca pracodawców stosujących zasady zrównoważonego rozwoju i etyki biznesu. Dodatkowo, konkurs „Pracodawcy Godnego Zaufania” zwraca uwagę na przedsiębiorstwa przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, wyróżniając podmioty wspierające zatrudnienie i adaptację tych osób na rynku pracy, dając im realne szanse na rozwój zawodowy.

Czy w konkursie „Pracodawca Godny Zaufania” są przyznawane nagrody specjalne?

Kapituła Konkursu „Pracodawcy Godnego Zaufania”, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, ośrodków analitycznych i uczelni (takich jak Instytut Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja „Teraz Polska”), przyznaje również Nagrodę dziennikarską za promowanie odpowiedzialnego biznesu. Przewidziano też Nagrodę specjalną dla pracodawcy, który wprowadził efektywne rozwiązania socjalne.

Co należy uczynić aby wziąć udział w XV konkursie „Pracodawca Godny Zaufania?

Aby wziąć udział w jubileuszowym XV konkursie „Pracodawca Godny Zaufania” należy wysłać wniosek do organizatorów. Zgłoszenia są przyjmowane na stronie internetowej www.pracodawcagodnyzaufania.pl do 30 września 2025 r. Rozstrzygnięcie XV konkuru „Pracodawca Godny Zaufania” nastąpi w listopadzie 2025 r.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomoścki zamieszczone na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Życzymy ciekawej lektury. Agencja Informacyjna

AI, gospodarka, /mos/ 10.07.2025 zdj. mat. prasowe

Idź do oryginalnego materiału