Pracodawcy apelują o zmiany w Kodeksie pracy. Dodatkowe wolne za święta to dla nich problem

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Ile dni do odbioru w 2025 roku? Pracownicy mogą liczyć na dodatkowe dni wolne za święta, a do tego dochodzi perspektywa wolnej Wigilii. Choć dla zatrudnionych to szansa na dłuższy odpoczynek, przedsiębiorcy alarmują, iż zmiany utrudnią organizację pracy i zwiększą koszty prowadzenia firm.
Zgodnie z artykułem 130 § 2 Kodeksu pracy każde święto przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Praktyka ta oznacza, iż pracownik ma prawo do jednego dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto wypada w sobotę. Najczęściej jest on wybierany w porozumieniu z pracodawcą w terminie najbardziej dogodnym dla obu stron. Choć w teorii rozwiązanie to wydaje się korzystne, wywołuje sprzeczne emocje wśród przedsiębiorców i zatrudnionych.


REKLAMA


Zobacz wideo Sejm przegłosował wolną Wigilię. Ceną może być utrata innego wolnego dnia


Ile dni do odbioru w 2025 roku? Pracodawcy głośno się sprzeciwiają
W 2025 roku pracownicy będą mieli prawo do dwóch dodatkowych dni wolnych z tytułu świąt przypadających w soboty: Święta Konstytucji 3 Maja oraz Wszystkich Świętych 1 listopada. Przedsiębiorcy zrzeszeni w organizacji Pracodawcy Pomorza i Kujaw wyrazili sprzeciw wobec takich regulacji, twierdząc, iż obciążają one firmy i negatywnie wpływają na ich funkcjonowanie. Jak podała "Gazeta Pomorska", organizacja, która skupia ponad 200 przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego, wystosowała apel do rządu o zmianę artykułu 130 § 2 Kodeksu pracy.


W piśmie podkreślono, iż konieczność przyznawania dodatkowych dni wolnych w zakładach, gdzie soboty są już wolne, prowadzi do nierówności w traktowaniu wielu firm.


Obowiązek dodatkowego wolnego dnia w zakładach, gdzie soboty są już wolne, nie jest uzasadniony z perspektywy równego traktowania przedsiębiorstw działających w różnych systemach pracy.


– zauważył Łukasz Gliński, prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw.


Dni ustawowo wolne od pracy 2025 a dzień wolny za święto w sobotę (zdj. ilustracyjne) Fot. Tippapatt / iStock


Czy Wigilia 2025 jest dniem wolnym od pracy? Na horyzoncie spore zmiany
Kontrowersje wśród wielu pracodawców wywołuje również perspektywa wprowadzenia wolnej Wigilii. Ustawa wprowadzająca dzień wolny od pracy 24 grudnia została zatwierdzona przez prezydenta i w tej chwili oczekuje na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego. jeżeli nowe regulacje wejdą w życie, w 2025 roku pracownicy zyskają możliwość skorzystania zarówno z urlopu, jak i dodatkowych 14 (zamiast 13) dni wolnych od pracy. Wzbudza to obawy pracodawców, którzy przewidują, iż przestój w firmach utrudni płynne funkcjonowanie, obniży efektywność zespołów i przyniesie straty finansowe.
Zobacz również: Idą do konfesjonału, ale boją się wyznać grzechy. Czy spowiedź jest ważna? Ksiądz wyjaśnia
Pracownicy cieszą się z perspektywy wolnej Wigilii, dostrzegając w niej okazję do dłuższego odpoczynku i spędzenia czasu z bliskimi w spokojnej atmosferze. Jednak wywołuje to naturalne napięcie między ich oczekiwaniami a interesami pracodawców. Wszystko powyższe sprawia, iż rok 2025 może przynieść wiele wyzwań – zarówno w organizacji pracy, jak i w utrzymaniu stabilności gospodarki. Decyzje podjęte w najbliższych miesiącach mogą znacząco wpłynąć na przyszłe relacje i równowagę między obiema stronami. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału