Dobre programy do fakturowania oszczędzają bardzo dużo czasu. Dzięki nim można też nauczyć się podstaw rozliczeń księgowych. Program do fakturowania przyda się choćby tym, którzy prowadzą działalność nierejestrowaną, czyli dopiero testują pomysł na biznes.
Jaki program do wystawiania faktur i paragonów wybrać jest jedną z pierwszych decyzji każdego, kto myśli o biznesie. Także w przypadku działalności nierejestrowanej ważne będzie to jakiego programu użyjemy. Na życzenie klienta trzeba bowiem taką fakturę wystawić. I właśnie dlatego postanowiłem zaktualizować materiał, który kiedyś już przygotowywałem i podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając program do fakturowania.
Najlepszy program do wystawiania faktur
Program do wystawiania faktur może być programem całkowicie niezależnym lub takim dołączonym do programu księgowego albo np. połączonym z aplikacją bankową. Samodzielnie funkcjonujący program do faktur będzie wystarczający jeżeli zlecasz prowadzenie rachunków biuru księgowemu. W większości przypadków dla księgowej nie będzie istotne jakiego programu do faktur używasz. Ważne żeby faktura była poprawnie wystawiona.
Darmowy program do faktur
Na rynku dostępnych jest wiele darmowych programów do faktur. Te najprostsze pozwalają wystawiać dokumenty potwierdzające sprzedaż takie jak rachunku, faktury czy faktury proforma. Nie mają jednak możliwości prowadzenia księgowości. Nie da się też wystawić choćby wezwania do zapłaty. Jednak w przypadku mało skomplikowanych działalności, taki zwykły program do faktur wystarczy. Co ważne, dobrze jest sprawdzić czy program ma moduł pozwalający wystawiać faktury elektroniczne zgodne z KSeF (Krajowy System e-Faktur)
Program do faktur czy do księgowości?
Oczywiście w przypadku wielu programów księgowych program do faktur jest elementem całego systemu. Dziś jednak skupiam się na samodzielnych programach do faktur.
Samodzielny program do faktur przyda się:
- Samozatrudnionym, wystawiającym jedną lub tylko kilka faktur miesięcznie.
- wszystkim, którzy księgowanie rachunków zlecają biuru księgowemu i dostarczają faktury kosztowe w formie tradycyjnej do biura księgowego
- prowadzącym sklepy internetowe, a system obsługi sklepu pozwala podłączyć program do fakturowania dzięki czemu są one generowane „automatycznie
- prowadzącym działalność nierejestrowaną. Choć sami nie są zobowiązani do rozliczeń w formie księgowości (uproszczonej lub pełnej), to jednak muszą wystawić dokumenty, które potwierdzają sprzedaż. Choćby w celu ustalenia czy spełniają konkretne założenia związane np. nieprzekraczaniem 50% najniższego dochodu
>>>> Zamów e-book poświęcony działalności nierejestrowanej
Dobry program do faktur to taki, który jest dopasowany do danej działalności. W przypadku prostego biznesu nie warto wybierać rozbudowanego programu bo będzie niewykorzystany. jeżeli jednak zdecydujemy się na prosty program, może nie mieć on funkcji wykorzystywanych w bardziej złożonej działalności, np. gdy handlujemy z zagranicznymi kontrahentami.
Programy do wystawiania faktur mogą działać jako te, które instalujemy na komputerze albo takie, które są w chmurze. Większość programów do faktur pozwala na tworzenie bazy danych kontrahentów, towarów, a także pozwala tworzyć pliki JPK_VAT, JPK_FA i JPK_MAG.
Program do faktur musi być przede wszystkim prosty w obsłudze. To szczególnie ważne gdy trzeba będzie zmierzyć się z tym jak wystawić pierwszą fakturę. Nie bez znaczenia będzie też to jak gwałtownie działa program do faktur. Coraz więcej programów do faktur pozwala wystawiać nie tylko faktury sprzedażowe ale i kosztowe, co znacząco ułatwia późniejsze księgowanie. Nie bez znaczenia będzie też możliwość automatycznego wystawiania faktur cyklicznych, a także fakt wysyłania e-maila z fakturą. Warto też zwrócić uwagę na długość okresu próbnego. Jedną z podstawowych, a zarazem bardzo przydatnych funkcji programu do faktur jest możliwość sprawdzenia poprawności danych kontrahenta dzięki numerowi NIP. jeżeli znamy numer NIP program do faktur samodzielnie zaimportuje nazwę i adres kontrahenta, czyli dane niezbędne w każdym dokumencie sprzedaży. Warto też sprawdzić czy program do faktur ma ograniczenia w liczbie wystawionych dokumentów. Programy do fakturowania zwykle dostępne za darmo. Czasem jednak mają ograniczenia w liczbie wystawianych miesięcznie faktur. jeżeli nie chcesz limitu, za dostęp do programu zapłacisz kilka złotych miesięcznie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy programie fakturowym?
- Czy program jest na bieżąco aktualizowany – przepisy w naszym kraju często się zmieniają. Sprawdź więc czy konkretna wersja odpowiada aktualnym wymogom
- Łatwość użytkowania, przejrzystość – to szczególnie ważne dla początkującego przedsiębiorcy. Chodzi o to by łatwo można było znaleźć potrzebne funkcje.
- Możliwość wystawienia faktury przez telefona – musimy mieć szansę wystawienia dokumentów sprzedaży nie tylko przez komputer
- Czy jest możliwość wystawiania dokumentów sprzedażowych w walutach?
- Czy jest możliwość wystawienia rachunku, a także różnych rodzajów faktur (np. faktura marża, faktura korygująca)
- Zwróć uwagę w jaki sposób są zabezpieczone dane
- Wygląd faktur (jak dużo możliwości szablonów faktur i rachunków pozwala stworzyć system)
Pamiętaj, iż program do faktur musisz wybrać sobie sam. Musi być prosty w obsłudze. Warto przetestować samodzielnie każdy z nich. Szczególnie, iż test nic nie kosztuje. Załóż konto w kilku aplikacjach i porównaj ich funkcjonalności.
Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych programów do wystawiania rachunków i faktur.