Warszawa, 08.07.2025 (ISBnews) – Najbardziej atrakcyjnym sektorem zatrudnienia jest branża motoryzacyjna, którą wskazało 53% respondentów, wynika z badania Randstad Employer Brand Research 2025
“Branża motoryzacyjna jest liderem w badaniu – 53% respondentów uznaje ją za najbardziej atrakcyjne środowisko pracy. Wysokie miejsca zajęły również sektor AGD oraz produkcja komponentów motoryzacyjnych, przemysł elektroniczny i elektrotechniczny oraz usług dla biznesu osiągając po 51% wskazań. Poza czołową piątką plasują się sektory farmaceutyczno-kosmetyczne i energetyczne, a zdecydowanie niższe notowania niż w zeszłorocznej edycji badania uzyskała branża IT z wynikiem 49% wskazań. Stanowi to spadek z pozycji lidera na 9. miejsce w zestawieniu” – czytamy w komunikacie towarzyszącym badaniu.
Zestawienie 25 najbardziej atrakcyjnych branż zamykają pracodawcy z sektora utrzymania czystości (36%), handlu detalicznego (35%) i sprzedaży hurtowej (33%), podano także.
“Jak widać w porównaniu z zeszłoroczną edycją badania, branża motoryzacyjna utrzymuje się na szczycie rankingu atrakcyjności nieprzypadkowo. Wyniki te pokazują, iż Polacy cenią branże produkcyjne, szczególnie te związane z przemysłem nowoczesnym. Firmy z tego sektora od lat inwestują w nowoczesne linie produkcyjne, automatyzację i rozwój technologiczny. Dodatkowo, silna obecność międzynarodowych koncernów w Polsce oznacza dostęp do wysokich standardów pracy, jasno zdefiniowanych ścieżek kariery i rozbudowanych pakietów benefitów. W sektorze AGD i komponentów motoryzacyjnych widać podobne mechanizmy – firmy zwiększają moce produkcyjne i jednocześnie podnoszą kompetencje kadry, co sprzyja utrzymywaniu konkurencyjnych warunków pracy” – powiedziała HR consultancy manger w Randstad Polska Joanna Kolasa, cytowana w materiale.
Zdaniem uczestników badania najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie oferują firmy z sektora energetycznego i usług dla biznesu.
“Ta pierwsza branża wyróżnia się także pod kątem stabilności zatrudnienia w dłuższej perspektywie. Pod tym względem pracownicy doceniają także pracę w sektorze farmaceutyczno-kosmetycznym oraz medycznym. Szanse na rozwój kariery zapewniają najczęściej firmy świadczące usługi dla biznesu, przemysł elektroniczny i elektrotechniczny oraz bankowość i ubezpieczenia. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym wyróżnia producentów artykułów gospodarstwa domowego” – czytamy dalej.
W ujęciu geograficznym pod względem atrakcyjności branży w Polsce południowej największym uznaniem cieszą się: branża elektroniczna i elektrotechniczna (58%) oraz motoryzacyjna z wynikiem 56%.
W centrum kraju szczególnie wysoko ocenia się sektor budownictwa (59%) i HR (52%).
W regionie wschodnim liderami są firmy z branży chemicznej (59%) i energetycznej (58%), a w zachodniej części kraju zwraca uwagę silna pozycja sektora e-commerce (53%) i sektora farmaceutyczno-kosmetycznego.
Pracownicy północnej Polski wskazują atrakcyjność sektorów surowców i paliwa (44%) oraz bankowości i ubezpieczeń (42%).
“Widać więc, iż atrakcyjność pracodawców jest silnie osadzona w strukturze gospodarczej poszczególnych województw i obecności konkretnych inwestorów” – podsumowano.
Randstad Employed Brand Research to reprezentatywne badanie marki pracodawcy opierające się na opiniach ogółu populacji. Na świecie odbywa się od 25 lat, natomiast w Polsce od 15 lat. W tym roku wzięło w nim udział ponad 171 000 respondentów (w Polsce było 4 600 respondentów), którzy ocenili atrakcyjność 6 400 firm na całym świecie i wskazywali czynniki, które wpływają na wybór miejsca zatrudnienia.
(ISBnews)