Razem dla bohaterów – w hołdzie Powstańcom Warszawskim

solidarnosc.rzeszow.org.pl 2 miesięcy temu

W dniu 1 sierpnia 2024 roku, o godzinie 17:00, w Rzeszowie odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To niezwykle ważne wydarzenie, które przyciągnie wielu mieszkańców, upamiętniając heroizm i determinację Powstańców oraz cywilnej ludności Warszawy, która z narażeniem życia stawiła opór okupantowi.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16:40 wystawieniem posterunku honorowego Wojska Polskiego przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. Spotkanie będzie miało symboliczną wymowę, odbywając się w godzinie „W”, kiedy to w 1944 roku rozpoczęło się powstanie.

Program uroczystości:

  • 16:40 – Wystawienie posterunku honorowego Wojska Polskiego
  • 17:00 – Uroczystości rocznicowe przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”
  • Syrena alarmowa
  • Podniesienie Flagi Państwowej na maszt
  • Odegranie Hymnu Państwowego
  • Przemówienia okolicznościowe
  • Apel Pamięci
  • Salwa honorowa
  • Składanie wieńców i wiązanek kwiatów
  • Odegranie sygnału „Cisza”
  • Odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego
  • 17:45 – Zakończenie oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”
  • 18:00 – Msza św. w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja, w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej

Serdecznie zachęcamy całe środowisko związkowe oraz wszystkich, którzy pragną uhonorować pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego, do wzięcia udziału w tych ważnych obchodach. Razem wspólnie uczcijmy ofiary i wyraźmy naszą wdzięczność za ich niezłomność w walce o wolność naszej Ojczyzny.

Powstanie warszawskie, rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 na rozkaz gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, miało na celu wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji przed przybyciem Armii Czerwonej. Planowane na kilka dni, zakończyło się 3 października po 63 dniach walki, podczas których zginęło od 16 do 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej oraz od 150 do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Pomimo militarnej klęski, powstanie miało ogromne znaczenie polityczne, symbolizując dążenie Polaków do niepodległości. W dniu wybuchu powstania Armia Krajowa w Warszawie liczyła ponad 40 tys. żołnierzy, jednak do walki przystąpiło tylko 25 do 37 tys. osób. Wśród uczestników było wiele kobiet, które pełniły różnorodne role, a także najmłodszy powstaniec, mający 10 lat.

Powstańcy, głównie żołnierze AK, walczyli w cywilnych ubraniach, a ich uzbrojenie było skromne – do dyspozycji mieli jedynie kilka tysięcy jednostek broni. Mimo trudności, w powstaniu wzięło udział 48 183 zidentyfikowanych żołnierzy, a 65% powstańców miało poniżej 25 lat.

Pochodzący z Podkarpacia /Pstrągowa/ Pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki, szef Oddziału II Komendy Głównej AK, podkreślał, iż doświadczenie pięcioletniej okupacji w Warszawie było najważniejsze dla zrozumienia emocji i potrzeb mieszkańców oraz żołnierzy. Opisał, jak codzienne życie w cieniu terroru, widok znikających przyjaciół oraz tragiczne egzekucje, które stawały się na porządku dziennym, kształtowały ich determinację do podjęcia walki. Wskazywał na ból i cierpienie, które towarzyszyły tym doświadczeniom oraz na konieczność działania w obliczu opresji.
Chwała bohaterom !

Idź do oryginalnego materiału