Renta wdowia wejdzie w życie w tym roku. Co Polacy sądzą o kryteriach? "Draństwo!"

1 dzień temu
Zdjęcie: fot. shutterstock / sakae.j


Renta wdowia będzie wypłacana od drugiej połowy roku. Od pierwszego stycznia można składać wnioski, by to świadczenie otrzymać. Nie każda wdowa i wdowiec się jednak na nie załapią. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać rentę wdowią? Pojawiają się głosy, iż kryteria są niesprawiedliwe.
Renta wdowia to świadczenie zaproponowane przez polityków koalicji rządzącej. "Gdy ludzie są ze sobą przez całe życie, a jedna osoba odchodzi, to jest to ogromna osobista tragedia. Nie chcemy, żeby była to również tragedia finansowa. Koszty życia maleją niewiele, a budżet domowy kurczył się dotychczas o ponad połowę" - zauważyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Ministerka Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Dlatego wiele osób, które straciły partnera, już w tym roku mogą starać się o otrzymanie świadczenia. Kto dostanie wdowią rentę? Na jakich zasadach?


REKLAMA


Zobacz wideo Jak Tomasz Włosok wyobraża sobie emeryturę? "Nie wiem, czy jestem patriotycznie przywiązany do Polski" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Renta wdowia: jakie kryteria należy spełnić? Nie każdy ją otrzyma
Do tej pory w momencie śmierci współmałżonka można było pobierać albo własną emeryturę, albo rentę rodzinną. Koalicja rządząca wprowadziła możliwość połączenia świadczeń: 100 proc. swojej emerytury z 15 proc. renty rodzinnej lub też 100 proc. renty rodzinnej z 15 proc. swojej emerytury.
Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca 2025 roku, jednak wnioski można składać już od początku roku. Jakie kryteria należy spełnić, by ją otrzymać? Jak czytamy na stronie rządowej:
"Prawo do wypłaty [...] przysługiwać będzie wdowie/wdowcowi, o ile spełniają łącznie poniższe warunki:


osiągnęli powszechny wiek emerytalny, tzn. mają ukończone, co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),
pozostawali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna,
nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed osiągnięciem 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
nie zawarli nowego związku małżeńskiego po śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna".


To niejedyne kwestie, które należy wziąć pod uwagę. Zaznaczono również, iż o ile suma świadczeń wypłacanych wraz z rentą rodzinną przekroczy trzykrotność najniższej emerytury (5342,88 zł), wysokość renty zostanie zrównana z tą kwotą. Dodatkowo, o ile jedno ze świadczeń w tej chwili przez nas pobieranych przekracza powyższy próg, nie przysługuje nam prawo do wdowiej renty.


Przeczytaj także: Ona spłaca własne mieszkanie, on się wprowadza. Powinien dokładać się do kredytu? "Nie rozumiem"
Renta wdowia nie dla wszystkich. "To znowu jakiś żart. Są lepsze i gorsze wdowy"
Oznacza to więc, iż nie każda wdowa i wdowiec będą mogli skorzystać ze świadczenia. Jak się można spodziewać, powyższe ograniczenia wzburzyły dużą grupę osób. Użytkownicy Facebooka pod naszym wpisem podzielili się swoją opinią. Nastroje nie są kolorowe. "To nie renta, tylko jałmużna. Co to jest 15 procent? W Niemczech jest 55" - napisał jeden z internautów, a kolejny dodał bez ogródek:


To jedno wielkie oszustwo


Wdowia renta będzie wypłacana od drugiej połowy roku. Od pierwszego stycznia można składać wnioski, by to świadczenie otrzymać. fot. shutterstock / PawelKacperek


Wiele osób zwróciło uwagę na wymóg związany z wiekiem. Uznali, iż to niesprawiedliwe kryterium. "A co z tymi, którzy owdowieli wcześniej? To jest draństwo!", "Powinna przysługiwać wszystkim wdowom. To znowu jakiś żart. Są lepsze i gorsze wdowy. Jakie to kryteria?!" - czytamy.


Niesprawiedliwe! Miałam w roku śmierci męża 54 lata i nic nie dostanę. Jakbym miała wpływ na to, kiedy mąż zmarł


- skomentowała kolejna osoba. A co wy sądzicie o świadczeniu zaproponowanym przez obecną władzę? Czy wdowia renta ma sprawiedliwe kryteria? Co, według was powinno być brane pod uwagę? jeżeli macie ochotę, zagłosujcie w naszej sondzie i/lub zostawcie komentarz poniżej.
Idź do oryginalnego materiału