Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje od przyszłego roku rewolucję dla pracowników i pracodawców. Praca na zwolnieniu lekarskim, czyli tzw. L4, ma przestać być zabroniona! MRPiPS zapowiedziało, iż pod pewnymi warunkami praca podczas „chorobowego” będzie mogła być kontynuowana. W szczególności dotyczy to osób, które pracują zdalnie.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza zliberalizować przepisy, aby zmniejszyć skalę nadużyć, które i tak są wykrywane masowo podczas kontroli ZUS. Chodzi o wykorzystywanie zwolnień lekarskich nie do tego, aby dochodzić do zdrowia, ale do załatwiania własnych spraw. Czasem może chodzić o remont, czasem o ślub dziecka, a czasami choćby wczasy za granicą!
W przyszłym roku przepisy mają zostać zmienione tak, aby możliwe było dokonywanie niektórych czynności podczas zwolnienia lekarskiego. Projekt nowego prawa przedstawił już resort Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.
Obecne przepisy wskazują, iż tzw. L4, czyli zwolnienie lekarskie, otrzymują pracownicy, którzy z powodu choroby nie mogą stawić się w pracy i/lub pracować. Zwolnienia nie zawsze są jednak wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Pracownicy bardzo często wykorzystują L4 jako dodatkowy urlop. o ile jednak dowie się o tym ZUS, instytucja może wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego albo choćby zażądać jego zwrotu.
Od przyszłego roku duże zmiany w zasadach zwolnienia lekarskiego. Będzie można pracować, a choćby wyjechać za granicę!
Jak informuje „Fakt” – w projekcie nowych przepisów MRPiPS sformułowało m.in. definicję pracy zarobkowej, którą ma być „każda czynność mająca charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego, będącego podstawą jego wykonania”. Definicja jest dość wąska, ale resort dopuszcza pewne wyjątki, które mogą pozwolić na wykonywanie niektórych obowiązków choćby podczas wolnienia lekarskiego.
Chodzi o „podjęcie czynności, której zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta (np. podpisanie faktur, listów przewozowych, innych dokumentów)” – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy, które przytacza tabloid.
Wykonywanie pracy w takiej formie ma być dopuszczalne choćby podczas L4! W takim wypadku ZUS – choćby o ile wykaże podczas kontroli, iż taka czynność zaszła w czasie „chorobowego”- nie będzie mógł zabrać pracownikowi świadczenia chorobowego.
Kolejne zapisy projektu są niemniej rewolucyjne. Nowe przepisy zakładają, iż pracownik może wykonywać obowiązki w jednym miejscu, mimo iż jest na L4 z powodu choroby w innym – informuje „Fakt”. Zakładając, iż pracujemy na dwa etaty, w praktyce oznacza to, iż możemy iść na zwolnienie lekarskie w jednym miejscu pracy i kontynuować pracę w innym.
Kolejna zmiana przywróci przebywającym na L4 możliwość wyjścia z domu. w tej chwili ZUS może krzywo patrzeć na pobierającego zasiłek chorobowy, o ile ten np. zrobi zakupy podczas L4 lub wyjdzie na spacer. Od przyszłego roku „wyjście na spacer” ma być dozwolone w ramach rekonwalescencji. Co więcej, możliwe mogą być także wyjazdy zagraniczne, jeżeli lekarz zaleci, przykładowo, zmianę klimatu.