Restauracja Nuta zdobyła nagrodę Luksusowa Marka Roku 2023

5 miesięcy temu

Agencja Informacyjna: W 2023 roku statuetkę Luksusowej Marki Roku otrzymała, nagrodzona gwiazdką Michelin, restauracja Nuta, prowadzona przez wirtuoza sztuki kulinarnej Andreę Camastrę. Kuchnia Nuty to połączenie nowoczesnych technik z tradycyjnym rzemiosłem, które tworzą synestezje doznań kulinarnych, zapachowych i wizualnych. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a smaki stają się dziełem sztuki.

Spis treści

Restauracja Nuta: Luksusowa Marka Roku potwierdza certyfikat Michelin
Wysoka pozycja na rynku premium
Kapituła nagrody Luksusowa Marka Roku
Restauracja Nuta: “zespół to zgrana orkiestra”
Wiara w młode talenty
100 Best Chefs in the World 2019

Restauracja Nuta: Luksusowa Marka Roku potwierdza certyfikat Michelin

Luksusowa Marka Roku to prestiżowe wydarzenie, które gromadzi liderów biznesowych sektora premium z Polski i całego świata. Podczas uroczystej gali nagradzane są wyjątkowe marki – w poprzednich edycjach wśród laureatów znaleźli się m. in.: Wittchen, Ferrari czy MontBlanc.

W 2023 roku warszawska restauracja Nuta, jako jedyna w stolicy, została nagrodzona Oscarem świata kulinariów – gwiazdką Michelin. Uchodzi ona za najważniejsze wyróżnienie i można być pewnym, iż restauracje, które są nią uhonorowane, oferują wyjątkowe doznania kulinarne. Restauracja Nuta, której kulinarnym repertuarem dyryguje mistrz smaku Andrea Camastra, w poniedziałek, 27 listopada 2023 r., podczas uroczystej gali została wyróżniona nagrodą Luksusowa Marka Roku. Wśród nagrodzonych znaleźli się także m. in.: Tubądzin, Party & Wedding by Izabela Janachowska, Eva Minge, Biuro Podróży Itaka czy Isadora Jewellery. Statuetkę odebrał współwłaściciel restauracji – Marcin Zawadzki, który podkreślił, iż ta nagroda stanowi potwierdzenie geniuszu Andrea Camastry, który z gracją zmienia polską kuchnię w sztukę, bawiąc się formą i smakiem”.

Luksusowa marka roku

Wysoka pozycja na rynku premium

Kapituła nagrody Luksusowa Marka Roku w 2023 r. wyróżniła przedsiębiorstwa, marki, produkty oraz twórców dóbr za kreowanie luksusowych usług i produktów, a także za ich unikatowość i najwyższą jakość. Otrzymanie statuetki Luksusowa Marka Roku zawsze odzwierciedla wysoką pozycję na rynku premium w Polsce.” – Wyjaśnia Mariusz Pujszo – twórca projektu Luksusowa Marka Roku i przewodniczący Kapituły konkursu.

Kapituła nagrody Luksusowa Marka Roku

Przewodniczącym kapituły nagrody Luksusowa Marka Roku jest Mariusz Pujszo. Oprócz niego w składzie gremium znajdują się: Piotr Adamczuk – Prezes Zarządu Spółki PK Productions, Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu, Jean François Desjacques – ekspert w dziedzinie HUNWI i branży luksusowej, Anna Hollander – właścicielka agencji Wedia Ann, Bożena Lach – dziennikarka, Grażyna Madejczyk – Dyrektor sprzedaży, Marek Posobkiewicz – lekarz, urzędnik państwowy, w latach 2012–2018 Główny Inspektor Sanitarny, Barbara Sosnowska – przedsiębiorca, Marek Włodarczyk – aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, Alicja Węgorzewska – śpiewaczka operowa, posługująca się mezzosopranem i Wiola Wrzesińska – redakcja magazynu „Osobowości i Sukcesy”.

Restauracja Nuta: “zespół to zgrana orkiestra”

„Zarówno gwiazdka Michelin, jak i kolejne wyróżnienia, takie jak Luksusowa Marka Roku, to motywacja dla całego zespołu i potwierdzenie, iż obrany przez nas kierunek jest adekwatny.” – Twierdzi Andrea Camastra. – „Nie spoczywamy jednak na laurach. Niedawno wprowadziliśmy nowe jesienne menu, aby po raz kolejny zaskoczyć i zachwycić naszych gości.” – Przypomina Andrea Camastra. I dodaje, iż najważniejsi są ludzie: „mój Zespół to zgrana orkiestra, ale przeszliśmy długą drogę, żeby dojść do tego etapu, bo kuchnia to rzemiosło, to proces twórczy, który się nigdy nie kończy i potrzeba lat, aby zbliżyć się do doskonałości.”

Wiara w młode talenty

Andrea Camastra i Marcin Zawadzki wierzą w młode talenty i wartość kultury, dlatego w listopadzie 2023 r. restauracja Nuta została partnerem wydarzenia „Anioły Rzemiosła”, współfinansując stypendia dla laureatów konkursu na dalsze kształcenie i rozwój. Jest to inicjatywa mająca na celu wspieranie utalentowanych artystów rękodzieła artystycznego, specjalizujących się w takich kategoriach jak koronkarstwo, złotnictwo czy ceramika. Kapituła jury konkursu to cenione osobistości, między innymi rzeźbiarz Tomasz Górnicki, projektantka Izabela Łapińska czy fotograf Marek Straszewski.

Andrea Camastra – wirtuoz sztuki kulinarnej

Andrea Camastra urodził się w 1980 roku we włoskim Monopoli w Apulii (południowe Włochy), jest mistrzem łączenia technik kuchni nowoczesnej i tradycyjnej oraz komponowania smaków, które stają się prawdziwą ucztą dla zmysłów. Jego zamiłowanie i szacunek do naturalnych produktów wywodzą się z rodzinnego Bari, słynącego z doskonałych świeżych ryb i warzyw.

Andrea Camastra swój warsztat kulinarny doskonalił w najlepszych restauracjach świata, m.in. we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Od 2015 roku członek „Oxford Encyklopedia Osobistości Rzeczpospolitej Polskiej”– tytuł przyznany mu za całość dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie kulinarnej – a w tej chwili również magister Uniwersytetu Oxford. W 2015 r. uznany przez przewodnik Gault & Millau Polska za „Szefa Kuchni Przyszłości”, a w 2017 r. za „Szefa Kuchni Roku”.

100 Best Chefs in the World 2019

Andrea Camastra znalazł się również na liście 100 Best Chefs in the World 2019 według prestiżowego francuskiego rankingu „„La Liste”, publikowanego przez magazyn „Le Chef”. W roku 2020 rząd Republiki Włoskiej i włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych umieściły Andrea Camastrę na liście najbardziej utalentowanych i odnoszących największe sukcesy włoskich profesjonalistów na scenie międzynarodowej ostatniego stulecia.

Camastra – sukcesor legendarnego Ferrana Adrii?

Andrea Camastra osiągnął mistrzostwo w międzynarodowym dyskursie kulinarnym. Jest propagatorem techniki gotowania „note-by-note” (nuta-po-nucie), której autor, wynalazca kuchni molekularnej Prof. Hervé This, uznał Andrea Camastrę za następcę legendarnego Ferrana Adrii z restauracji El Bulli. Technika ta stanowi nowatorskie podejście do sztuki gotowania, sięgające po czyste związki, ekstrakty czy wręcz pojedyncze cząsteczki smaków i zapachów, pozyskiwane z naturalnie występujących składników w przyrodzie.

Andrea Camastra, choć wykształcony w świecie kuchni klasycznej, jest jednocześnie od początku swojej kariery zafascynowany kuchnią molekularną i nauką leżącą u jej podstaw.

Agencja Informacyjna, gospodarka, /DEC/ 28.11.2023 Fot. FB Restauracja Nuta

Idź do oryginalnego materiału