Rozstrzygnięto konkurs „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii”

solidarnosc.krakow.pl 4 miesięcy temu

7 maja w Szkole Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Nowym Sączu odbyło się uroczyste zakończenie Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii”.

Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Konkurs został także objęty patronatem przez przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę.

Fundamenty tożsamości

Przewodniczący napisał do uczestników uroczystości list, który w jego imieniu odczytał Krzysztof Kotowicz, kierownik Oddziału NSZZ „S” w Nowym Sączu.

Przewodniczący w liście pogratulował w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” uczestnikom konkursu znakomitej wiedzy.

„To zaszczyt móc wspierać w imieniu naszego Związku tak potrzebne przedsięwzięcie. Ważne, by młode pokolenie znało fundamenty, na których zbudowana jest nasza państwowość i tożsamość. Generał brygady Stanisław Skalski, Wincenty Witos oraz Zofia Oleksy, którzy zostali w sposób szczególny upamiętnieni w tegorocznej edycji konkursu, mieli w tym swój udział. Dzięki konkursowi «Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii» młodzież ma możliwość poznania naszych narodowych bohaterów oraz czerpania z ich dorobku” – przekazał Piotr Duda.

Przypomniał, iż NSZZ „Solidarność” zawsze z dumą odwołuje się do swojej roli w historii Polski, chlubi się swoim dziedzictwem i ludźmi, którzy budowali Związek. A także wspomniał o tym, iż w tej chwili w sposób szczególny Solidarność wspomina swego Patrona, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, ponieważ w tym roku minie 40. rocznica jego męczeńskiej śmierci.

„Ciesząc się z dzisiejszego finału, pamiętajmy, iż na polską wolność złożyła się ofiara wielu pokoleń Polaków. Nie tylko tych, których wszyscy znamy, ale także tych, o których dziś się nie mówi, a którzy niejednokrotnie poświęcili życie dla dobra Ojczyzny. O takich osobach nie wolno zapominać!” – zakończył przewodniczący.

Nagrodzeni

Konkurs „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z kraju i spoza granic Polski. Spośród uczestników konkursu, z 80 szkół, w tym z 12 szkół spoza granic kraju, zostało wyłonionych dziesięciu laureatów w kategoriach obejmujących: prezentacje multimedialne, prace plastyczne i prace modelarskie.

Lista nagrodzonych uczniów znajduje się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Nowym Sączu.

http://www.sp21sacz.edu.pl/index.php/konkurs-2/

  • Autor: Barbara Michałowska,kor.
  • Źródło: tysol.pl
  • Zdj: K. Kotowicz
Idź do oryginalnego materiału