Autor: FWG
Fundacja Wolności Gospodarczej ma już 3 lata. Z tej okazji, 15 czerwca, w siedzibie firmy Press Glass odbyło się spotkanie w gronie akademików, polityków, działaczy organizacji pozarządowych i przyjaciół FWG. Goście podsumowali czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego oraz dyskutowali o budowie pozytywnego wizerunku liberalizmu, którego fundamentalną składową jest wolność gospodarcza.
O Unii, liberalizmie i przyszłości
Część oficjalną spotkania poprowadził Marek Tatała, prezes FWG. Jak zauważył, choć biuro fundacji znajduje się w Warszawie przy ul. Wiejskiej, to jej oficjalna siedziba mieści się w Konopiskach przy ul. Rolniczej. – Więc kto jak nie my ma szanse skutecznie zasiać idee liberalne w umysłach większej liczby Polaków i pozwolić im wykiełkować – stwierdził na wstępie, nawiązując do nazw obu ulic.
Kolejną część rozpoczął gospodarz wydarzenia. Arkadiusz Muś skupił się na gospodarce Unii Europejskiej, podkreślając, iż lepiej jest leczyć we wczesnej fazie choroby, zanim pacjent, w tym wypadku gospodarka UE, będzie w dużo gorszym stanie. Jak uzasadniał, szybszy rozwój i dalsza poprawa warunków życia w Europie, to jedne z narzędzi, by osłabiać anty-europejskich populistów. Wystąpienie nawiązywało do wstępu do raportu FWG “Polska na jednolitym rynku UE: korzyści, bariery, reformy”, który napisał Arkadiusz Muś.
Po twórcy Fundacji Wolności Gospodarczej głos zabrali posłowie Koalicji Obywatelskiej i członkowie rządu: minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka.
Do zgromadzonych gości przemawiali także członkowie rady fundacji. Przewodniczący rady Błażej Moder opowiedział o próbach odrywania liberalizmu od liberalnej gospodarki. Wystąpił też nowy członek rady: Jerzy Czubak – prezes zarządu Amcor Specialty Cartons i członek światowego Zarządu Grupy Amcor, największego na świecie producenta opakowań. Jerzy Czubak jest również członkiem Advisory Board amerykańskiej organizacji Atlas Network, sieci zrzeszającej prawie 600 wolnościowych grup z ponad 100 państw świata.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć wątków międzynarodowych. O sytuacji w Argentynie i tym z czym mierzy się prezydent Javier Milei opowiedział obywatel tego kraju Federico Fernández, dyrektor zarządzający think-tanku We Are Innovation. Inne wystąpienia dotyczyły rynku pracy, w tym luki płacowej, kompetencji ekonomicznych w polskich sądach i roli sztucznej inteligencji w gospodarce.
Podczas wydarzenia zwracano uwagę, iż polska transformacja, tak demonizowana przez niektórych, jest historią naszego sukcesu. Dane i analizy porównawcze państw dawnego bloku sowieckiego pokazują, jak zmieniła się jakość życia po 1989 roku i jak wysokie były koszty społeczne braku reform w wielu krajach po upadku komunizmu. Dlatego na zakończenie konferencji głos zabrał też autor polskich reform, prof. Leszek Balcerowicz.
Kolejny rok aktywności FWG
Z okazji 3. rocznicy działalności fundacji Marek Tatała podsumował miniony rok. – Koniec lata i jesień 2023 roku to nasze zaangażowanie w różne tematy okołowyborcze, w tym kampania oreferendum.pl, w ramach której zniechęcaliśmy do udziału w pseudo-referendum organizowanym przez poprzedni rząd. Milionowe zasięgi spotu w telewizji i internecie miały wkład w to, iż pomimo rekordowo wysokiej frekwencji, aż 9,9 mln osób nie pobrało karty referendalnej – przypominał prezes FWG.
Podkreślił, iż Fundacja niezmiennie prowadzi konkursy grantowe i w tym roku wsparcie otrzyma ponad 30 organizacji pozarządowych i inicjatyw, w tym m. in.: Fundacja FOR, Fundacja Liberté! i jej Igrzyska Wolności, Instytut Misesa, Podcast “Tłoczone z Danych” Fundacji GRAPE, Campus Polska Przyszłości, Towarzystwo Ekonomistów Polskich czy Instytut Finansów Publicznych.
Ale są też nowi grantobiorcy. – Związek Młodzieży Wiejskiej, realizujący aktywności edukacyjne na temat euro w Polsce, czy Fundacja Mecenas 5.0, która ruszyła z projektem o intrygującej nazwie „Jeansy Wolności”, który skupia się na postaci Bernarda Lichtensteina, znanego też jako Rodeo Ben, krawca pochodzącego z łódzkich Bałut, który w ramach realizacji swojego amerykańskiego snu stał m.in. za projektem wranglerów – wymieniał Tatała, powtarzając w ślad za inicjatorami, iż „Dyktatorzy nie noszą jeansów, a w PRL jeansy były jednym z symboli wolności”.
Rośnie też Biblioteka Wolności, licząca już ok. 3500 pozycji. Ponadto FWG wspiera wydania inspirujących książek, z których najważniejszą w tym roku jest bez wątpienia „Manifest Kapitalistyczny” Johana Norbega. Tak reklamował ją prezes FWG: – Na okładce polecają ją Arkadiusz Muś i Elon Musk. Znajdziecie tam wiele argumentów za wolnością gospodarczą, a zawarte przykłady i sposób w jaki tematykę omawia Autor mogą przekonać choćby nieprzekonanych.
W kwietniu br. FWG wydała polską wersję raportu szwedzkiego think-tanku Timbro o Indeksie Autorytarnego Populizmu, a w związku z 20 rocznicą wejścia Polski do Unii raport o Jednolitym Rynku. Ostatnie tygodnie to z kolei kampania #PolskawUnii, która również osiągnęła milionowe zasięgi. – Przekonywaliśmy do Unii Europejskiej i udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego korzystając z argumentów gospodarczych, podkreślając jak bardzo każdy z nas finansowo korzysta na członkostwie Polski w Unii – podsumował Tatała.
Na zakończenie prezes fundacji przypomniał zawsze aktualny cytat z książki „Prawo” Frederica Bastiata, który znajduje się na tablicy przed “Dębem Wolności”, rosnącym przed wejściem do oficjalnej siedziby FWG: „Rozwiązania problemów społecznych należy szukać w wolności”.