Rynek pracy nie podlega silnym wahaniom

3 dni temu

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w marcu br. zmalał o 0,1 punktu, potwierdzając tym samym zapowiedź stabilizacji i powrót stopy bezrobocia do wartości oscylujących wokół 5%. Jej styczniowy wzrost do wartości 5,4% był zjawiskiem jedynie sezonowym, podobnie jak w lutym, kiedy to utrzymała się na poziomie ze stycznia. Po wyeliminowaniu działania czynników sezonowych stopa bezrobocia rejestrowanego zarówno w styczniu, jak i w lutym 2025 wyniosła 5,1% i na tym poziomie utrzymuje się od października ubiegłego roku.

Aktualnie spośród składowych wskaźnika cztery zmienne oddziałują w kierunku spadku jego wartości, zapowiadając tym samym spadek stopy bezrobocia. Trzy składowe zapowiadają wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego. Oddziaływanie poszczególnych składowych niemal bilansuje się w ujęciu agregatowym, co potwierdza, iż wielkość bezrobocia rejestrowanego w ostatnich latach głównie determinowana jest przez czynniki o charakterze strukturalnym powiązane z czynnikami demograficznymi. W rejestrach powiatowych urzędów pracy niewielki odsetek osób charakteryzuje się wysokim stopniem zatrudnialności. Z drugiej strony napływ do bezrobocia pozostaje na dość niskim poziomie, jeżeli wziąć pod uwagę dane z przeszłości. Relatywnie niewielkie strumienie (napływ i odpływ z bezrobocia) w stosunku do wielkości zasobu osób bezrobotnych mają przełożenie na małą jego rotację, co z kolei przekłada się na małe wahania stopy bezrobocia, ale również może skutkować w wydłużaniu się czasu pozostawania w bezrobociu, co utrudni znalezienie pracy w przyszłości.

Najbardziej optymistyczny sygnał płynie ze zmian dotyczących liczby osób wyrejestrowujących się z urzędu pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia. W lutym w porównaniu do stycznia br. o 14% więcej osób znalazło pracę. Z drugiej strony odpływ z bezrobocia do zatrudnienia był na nieznacznie niższym poziomie niż w lutym 2024 roku. Co więcej, od początku 2020 roku utrzymuje się powolny trend spadkowy średniej wielkości odpływu z bezrobocia do zatrudnienia. W lutym w urzędach pracy zarejestrowano o 17% mniej ofert pracy niż w styczniu br. W dłuższej perspektywie również obserwujemy negatywne tendencje. Napływ do bezrobocia natomiast zmalał w ujęciu miesięcznym o 10%. Nie licząc okresu pandemii napływ do bezrobocia pozostaje na rekordowo niskim poziomie. Wiele przemawia jednak za tym, iż osoby poszukujące pracy relatywnie rzadko korzystają z usług pośrednictwa pracy oferowanych przez powiatowe urzędy pracy.

W zasobach rejestrów powiatowych urzędów pracy pozostaje niewielka liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. W lutym br. w porównaniu do lutego ubiegłego liczba takich osób zwiększyła się o 6%. Agregatowa kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych zmalała w ujęciu miesięcznym o 3%.

W badaniach GUS od połowy 2021 roku przeważa ujemne saldo odpowiedzi na pytania dotyczące planów zatrudnieniowych firm. Wskazuje to na dużą ostrożność w prowadzeniu ekspansywnej polityki kadrowej w najbliższej przyszłości. Blisko 80% pracodawców planuje w najbliższej przyszłości utrzymać dotychczasowy stan zatrudnienia, jedynie 11% firm zamierza zwiększyć zatrudnienie i tyle samo planuje zwolnienia pracowników.

Idź do oryginalnego materiału