Rząd chce zachęcić Polonię do powrotów z zagranicy. Na stole nowa strategia

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Polityka powrotowa powiązana z potrzebami polskiej gospodarki; ułatwienia kształcenia akademickiego w Polsce dla przedstawicieli Polonii oraz usprawnienie uznawania kwalifikacji zawodowych - m.in. takie priorytety znalazły się w projekcie rządowej strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025-2030. Rada Ministrów podczas wtorkowego (01.04.2025) posiedzenia przyjęła uchwałę w tej sprawie.


Rząd przygotował strategię współpracy z Polonią i Polakami za granicą, która - poza kwestiami narodowościowymi - odpowiadałaby na naglące potrzeby gospodarki. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajęła się m.in. "strategią na lata 2025-2030", która ma być programem definiującym priorytety aktywności rządu w obszarze polonijnym. Co ważne, "strategia" nie ma charakteru legislacyjnego - jest projektem dokumentu programowego.


Nauczanie języka polskiego - także jako języka obcego


Jednym z głównych priorytetów w kontaktach i współpracy z Polonią i Polakami za granicą ma być nauczanie języka polskiego. Rząd chciałby, aby nauka języka polskiego stała się atrakcyjna dla kolejnych pokoleń Polonii i Polaków za granicą i nie tylko dla nich. Celem jest zwiększenie liczby użytkowników języka polskiego na całym świecie.Reklama


Dodajmy, iż "strategia" będzie mieć umocowanie w - jak to określono - "dostępnych środkach budżetowych", z których część mogłaby być wykorzystana na nauczanie języka polskiego za granicą.


Powroty do kraju - odpowiedź na potrzeby polskiej gospodarki


W strategii współpracy z Polonią i Polakami znaczące miejsce ma zająć polityka powrotowa. Ta ostatnia powinna odpowiadać potrzebom polskiej gospodarki.
W planie jest: "wprowadzenie ułatwień w zakresie edukacji akademickiej w Polsce, odbywania staży zawodowych oraz ulepszenia uznawania kwalifikacji zawodowych, a także analiza i opracowanie propozycji zachęt do powrotu w związku z potrzebami polskiej gospodarki".


Przypomnijmy, iż środowiska biznesowe od dawna postulowały o ułatwienia dla powrotów Polaków z zagranicy, którzy mogliby wypełniać luki na rynku pracy (wraz z cudzoziemcami szukającymi pracy w Polsce).


Karta Polaka do przeglądu. Korzystać mają wyłącznie osoby związane z Polską i polską kulturą


Co ważne, "strategia" przygotowana przez MSZ ma odpowiedzieć na problemy wynikające ze współczesnych ruchów migracyjnych. "Strategia" zakłada przegląd obowiązującego ustawodawstwa w zakresie Karty Polaka, repatriacji i obywatelstwa, "w celu dostosowania ich do obecnych realiów". Priorytetem będzie zapewnienie, aby z tych instrumentów korzystały wyłącznie osoby faktycznie związane z Polską i kultura polską.
Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Rządowej strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025-2030 zakłada również wsparcie dla edukacji obywatelskiej - wzmacnianie postaw obywatelskich, aktywności obywatelskiej oraz samoorganizacji Polonii i Polaków za granicą oraz działania na rzecz podtrzymania tożsamości, więzi z krajem oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego (m.in. wsparcie w zakresie opieki nad miejscami pamięci, dziedzictwem kulturowym oraz infrastrukturą polonijną).
***
Idź do oryginalnego materiału