Rząd szykuje zmiany w urzędach pracy. "Pożyczka edukacyjna" wspomoże bezrobotnych

1 tydzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Oznacza to niemałą reformę funkcjonowania urzędów pracy, które mają stać się bardziej efektywne. Pojawi się pożyczka edukacyjna i program staż plus. Bezrobotny może wiele zyskać.


Urzędy pracy przestaną być narzucane bezrobotnym. Osoba poszukująca pracy będzie mogła wnioskować o pożyczkę na szkolenia, a pracodawcy mogą zyskać na zatrudnieniu stażysty. Czy wejście zmian od 1 stycznia 2025 jest realne?


Zmiany w ustawie o rynku pracy


Proponowane zmiany dotyczą ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. W myśl nowych zapisów poszerzona ma zostać grupa osób korzystających z urzędów pracy w danym mieście czy powiecie. Powszechna ma stać się pomoc doradców zawodowych, którzy wesprą m.in. w:


rozwiązywaniu problemów zawodowych,wyborze ścieżki kariery,zmianie kwalifikacji,uzyskaniu informacji zawodowej.
Z kolei pośrednicy pracy będą pomagać przede wszystkim osobom biernym zawodowo. I to tej grupy osób mają dotyczyć największe zmiany.Reklama


"Pożyczka edukacyjna" dla bezrobotnych


W życie ma wejść nowy pakiet aktywizacyjny, który ma łączyć kilka form pomocy dla jednego bezrobotnego. Urzędy pracy będą go wprowadzać z myślą o osobach wymagających kompleksowego podejścia, a więc głównie wracających na rynek pracy po dłuższej przerwie, szukających pierwszego zatrudnienia, a także mających trudności z utrzymaniem na rynku pracy.
Do znanych już metod aktywizacyjnych dołączyć ma także tzw. staż plus. To program ułatwiający nabycie nowych umiejętności i premii w postaci stypendium dla stażysty i pracodawcy. Pojawić ma się także tzw. pożyczka edukacyjna. To choćby 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które bezrobotny będzie mógł wykorzystać na pokrycie kosztów:
szkolenia,studiów podyplomowych,kontynuację nauki szkolnej.
Bezrobotny, który spełni warunki, będzie mógł wnioskować o umorzenie 20 proc. kwoty pożyczki. Także bon na zasiedlenie będzie przysługiwał wszystkim, nie tylko bezrobotnym do 30. roku życia.


Nowy tryb działania urzędów pracy


Powiatowe urzędy pracy zyskają nowe uprawnienia i będą mogły zlecać działanie reintegracji społecznej wobec osób długotrwale bezrobotnych. Taka aktywizacja miałaby mieć miejsce przez 4 godziny dziennie w okresie do 6 miesięcy.
Po zmianach każdy bezrobotny będzie musiał odbyć rozmowę z doradcą. Ma to pozwolić na ustalenie jej potrzeb, sytuacji i możliwość utrzymania się na rynku pracy. Bezrobotny będzie mógł zarejestrować się w wybranym przez siebie urzędzie pracy, bez obowiązku korzystania z najbliższego PUP.
Resort pracy zapowiada, iż nowelizacja ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia ma wejść w życie 1 stycznia 2025, choć przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów przez cały czas jest tylko planowane. Infor.pl dodaje także, iż sami urzędnicy apelują o vacatio legis, bo potrzebne jest choćby przeszkolenie pracowników. Wydaje się zatem mało realne, aby proponowane zmiany weszły w życie za nieco ponad miesiąc.
Idź do oryginalnego materiału