Segregacja śmieci: Wyzwanie dla Polaków według Instytutu ESG

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Segregacja śmieci - czy to problem bada Instytut ESG


Agencja Informacja: Segregacja śmieci – czy to ciągle problem dla Polaków? Instytut ESG zbadał jak Polacy radzą sobie z segregacją śmieci. Jakie popełniamy najczęstsze błędy?

Spis treści

Polacy a segregacja śmieci – stan obecny
Błędna segregacja odpadów – główne problemy
Przeterminowane leki i tetrapaki – jak segregować?
Narzędzia i kampanie edukacyjne – czy to wystarczy?
III Kongres ESG – forum dyskusji o zrównoważonym rozwoju w Europie
Prestiżowi Patroni i Partnerzy
ESG – świadomość i działanie
Rekomendacje i wnioski dla Europy
Wpływ na społeczność europejską
Segregacja śmieci: Wyzwanie dla Polaków według Instytutu ESG

Polacy a segregacja śmieci – stan obecny

Mimo iż 96% Polaków deklaruje, iż segreguje śmieci, badania przeprowadzone dla Instytutu ESG ujawniają, iż wiele osób przez cały czas ma problem z prawidłowym sortowaniem niektórych rodzajów odpadów. Powszechnym problemem jest niewiedza, gdzie wyrzucić odpady takie jak ceramika, tetrapaki czy paragony.

Błędna segregacja odpadów – główne problemy

Największe trudności sprawiają odpady, które wymagają szczególnej uwagi przy segregacji. Polacy często mylnie wyrzucają ceramiczne naczynia do pojemników na szkło, podczas gdy adekwatnym miejscem jest pojemnik na odpady zmieszane. Podobne błędy dotyczą paragonów ze sklepu, które nie powinny trafiać do pojemnika na papier ze względu na zawartość substancji chemicznych.

Przeterminowane leki i tetrapaki – jak segregować?

W kwestii utylizacji przeterminowanych leków, 67% osób deklaruje, iż oddaje je do apteki, co jest adekwatnym postępowaniem. Jednak wciąż znaczna część osób wyrzuca medykamenty do zwykłych śmietników. Co do tetrapaków, większość respondentów mylnie uważa, iż należy wrzucać je do pojemnika na papier, podczas gdy prawidłowo powinny trafić do pojemnika na plastik.

Edukacja kluczem do poprawy

Według Przemysława Śmiałkowskiego, wiceprezesa Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego i eksperta Instytutu ESG, potrzebna jest dalsza edukacja w zakresie segregacji śmieci. Mimo dostępności narzędzi, takich jak aplikacje do segregacji, i prowadzenia kampanii edukacyjnych, wciąż jest wiele do zrobienia, aby poprawić świadomość ekologiczną społeczeństwa.

– Nadmierna konsumpcja i tony zalegających odpadów to coraz większe wyzwania dla współczesnego świata. Sporo mówimy o zrównoważonej produkcji czy idei GOZ, czyli gospodarce o obiegu zamkniętym, ale niemniej ważne są działania, które każdy z nas może wdrożyć na co dzień i we własnym zakresie. To między innymi segregacja śmieci. Wydawać by się mogło, iż w tym obszarze jesteśmy dość dobrze wyedukowani, ale gdy zapytamy o coś więcej niż tylko o kolory pojemników i ich oznaczenia, zaczynają się schody – mówi Przemysław Śmiałkowski, wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, ekspert Instytutu ESG.

Narzędzia i kampanie edukacyjne – czy to wystarczy?

Urszula Jóźwiak, prezeska Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego i ekspertka Instytutu ESG, podkreśla, iż mimo optymizmu płynącego z deklaracji Polaków o segregacji, przez cały czas potrzebne są dodatkowe działania edukacyjne. Kampanie świadomościowe i narzędzia wspierające prawidłową segregację są krokiem w dobrym kierunku, ale ich skuteczność musi być wzmacniana przez ciągłe działania informacyjne i edukacyjne.

– Przeprowadzone badania z jednej strony napawają optymizmem, bo większość Polaków deklaruje, iż segreguje śmieci. Niestety jak wynika z badania, mamy jeszcze wiele do zrobienia w zakresie edukacji, jak to robić prawidłowo. Mamy do tego narzędzia, jak np. aplikacje do segregacji śmieci, są prowadzone kampanie – jednak to przez cały czas za mało – mówi Urszula Jóźwiak, prezeska Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, ekspertka Instytutu ESG.

Wnioski: droga do lepszej przyszłości środowiskowej

Badania Instytutu ESG na potrzeby III Kongresu ESG – Europa ujawniają, iż choć segregacja śmieci jest coraz bardziej powszechna w Polsce, wciąż istnieje wiele wyzwań związanych z prawidłowym sortowaniem odpadów. Edukacja środowiskowa i dostęp do adekwatnych informacji są najważniejsze w kształtowaniu świadomości ekologicznej społeczeństwa. Tylko poprzez wspólne wysiłki i ciągłe działania edukacyjne możemy osiągnąć bardziej zrównoważoną przyszłość dla naszego środowiska.

III Kongres ESG – forum dyskusji o zrównoważonym rozwoju w Europie

31 stycznia 2024 roku w Warszawie odbędzie się III Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa. Wydarzenie to, organizowane w formie hybrydowej, stanie się platformą do dyskusji o kluczowych kwestiach dotyczących zrównoważonego rozwoju, społecznych przemian w Europie oraz wyzwań na rynku pracy.

W centrum uwagi III Kongresu ESG znajdą się przemiany społeczne zachodzące w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu „S” (Społeczne) w modelu ESG (Środowisko, Społeczność, Zarządzanie). Paneliści będą dyskutować o kierunkach i wyzwaniach związanych z zrównoważoną konsumpcją oraz drogą do Gospodarki Obiegu Zamkniętego, szczególnie w sektorach mody i handlu.

Prestiżowi Patroni i Partnerzy

III Kongres ESG cieszy się wsparciem znaczących instytucji, w tym Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Partnerami wydarzenia są m.in. Adamed Pharma, Alior Bank, Lidl Polska oraz Grupa Żabka. Patronat merytoryczny nad Kongresem objęły instytucje takie jak Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Szkoła ESG czy Politechnika Warszawska. Partnerem medialny jest m. in. Agencja Informacyjna.

ESG

ESG – świadomość i działanie

Wydarzenie będzie okazją do omówienia, jak działania w ramach ESG przekładają się na konkretne zmiany w środowisku biznesowym, społecznym i edukacyjnym. Eksperci z różnych dziedzin zgłębią, w jaki sposób sprawy związane z ochroną środowiska („E”) i ładem korporacyjnym („G”) są powiązane ze zmianami społecznymi.

Rekomendacje i wnioski dla Europy

Kongres ESG staje się europejską platformą dialogu, na której liderzy zrównoważonego rozwoju – przedstawiciele świata biznesu, administracji państwowej, NGO i środowisk naukowych – wspólnie szukają rozwiązań na rzecz przyszłości. Wnioski i rekomendacje z poprzednich edycji Kongresu dotarły do milionów osób, co świadczy o rosnącym znaczeniu tematyki ESG.

Wpływ na społeczność europejską

Zaangażowanie uczestników III Kongresu ESG w tworzenie strategii zrównoważonego rozwoju ma najważniejsze znaczenie dla przyszłości Europy. Dyskusje i prezentacje ekspertów mają na celu wypracowanie praktycznych rekomendacji, które przyczynią się do pozytywnych zmian na kontynencie.

III Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa to ważne wydarzenie, które skupia się na kwestiach kluczowych dla przyszłości naszego kontynentu. Wydarzenie to stanie się miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, a jego wyniki będą miały wpływ na kształtowanie zrównoważonego rozwoju w Europie.

Więcej informacji oraz program wydarzenia dostępny jest na stronie Kongresu: www.esgkongres.pl oraz oesg.pl/3-kongres-esg.

Agencja Informacyjna, Gospodarka | ESG /AIN/ 18.01.2023

Idź do oryginalnego materiału