Komu przysługuje emerytura honorowa?
Od 1 stycznia 2025 r. niektórzy seniorzy mogą otrzymać otrzymać dodatkowe środki finansowe w ramach tzw. emerytury honorowej wypłacanej przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytura honorowa to specjalne świadczenie przyznawane seniorom, którzy ukończyli 100. rok życia. Przyznawane jest comiesięcznie w formie dodatku do dotychczas pobieranej emerytury, renty lub innego świadczenia z ZUS-u.
Emerytura honorowa przysługuje również każdej osobie, która ukończyła 100. rok życia, niezależnie od tego, czy dana osoba była kiedykolwiek aktywna zawodowo i czy odprowadzała składki. Oznacza to, iż dodatkowe pieniądze z ZUS otrzyma choćby senior, który nigdy nie pracował i nie odprowadza żadnych składek społecznych.
Co ważne, emerytura honorowa przysługuje wyłącznie osobom z polskim obywatelstwem, które mieszkają na stałe w Polsce i przez co najmniej 10 lat po ukończeniu 16. roku życia ich centrum interesów życiowych znajdowało się na terenie kraju.Reklama
Ile wynosi emerytura honorowa w 2025?
w tej chwili emerytura honorowa dla osób, które ukończyły 100 lat, wynosi 6 590 zł brutto miesięcznie. Kwota ta nie jest jednak stała, ponieważ świadczenie to, podobnie jak renta i emerytura, podlega corocznej waloryzacji.
Co więcej, emerytura honorowa ma charakter dożywotni, a więc wypłacana jest co miesiąc aż do dnia śmierci świadczeniobiorcy. Nie jest to więc jednorazowa wypłata, ale stały dodatek, którego celem jest uhonorowanie najstarszych obywateli Polski i zapewnienie im dodatkowego wsparcia finansowego.
Jak złożyć wniosek o emeryturę honorową?
o ile senior pobiera w tej chwili rentę lub emeryturę albo inne świadczenia to wtedy prawo do emerytury honorowej otrzymuje automatycznie po ukończeniu 100 lat. Wówczas nie ma więc obowiązku składania wniosku o świadczenie, a emerytura honorowana będzie przyznawana mu z tzw. urzędu.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy stulatek nie pobiera żadnych świadczeń z ZUS. W takim przypadku konieczne będzie złożenie wniosku o przyznanie emerytury honorowej. Wniosek można złożyć osobiście w najbliższej placówce ZUS lub przez internet, za pośrednictwem portalu PUE ZUS.
Do wniosku o emeryturę honorową trzeba dodatkowo dołączyć:
● kopię dokumentu potwierdzającego datę urodzenia, tj. dowód osobisty, paszport lub akt urodzenia,
● dokument potwierdzający miejsce zamieszkania na terenie Polski,
● numer konta bankowego, na które ma być przekazywane świadczenie.
Czy emerytura honorowa wpływa na inne świadczenia?
Emerytura honorowa jest całkowicie niezależna od pozostałych świadczeń. Oznacza to, iż fakt jej pobierania nie będzie miał wpływu na pobieraną emeryturę czy rentę. Poza tym emerytura honorowa nie wlicza się do dochodu obliczanego przy ustalaniu prawa do zasiłków z pomocy społecznej, dodatków mieszkaniowych czy innych świadczeń specjalnych.
WB