Specjalistyczna diagnostyka medyczna w smartwatchu? Polscy inżynierowie mają na to sposób

7 miesięcy temu
Zdjęcie: M.J.Nowakowski_ prelegent na Evertiq Expo w Krakowie


Miniaturyzacja układów elektronicznych sprawiła, iż mieszczące się w kieszeni telefony zastąpiły komputery stacjonarne, a w miejscu prostej Frani stanęły pralki wykorzystujące AI. Po przełomie w dziedzinie mikroelektroniki czas na kolejny – tym razem w fotonice. „Rewolucja w fotonice już trwa, a polscy inżynierowie stoją na jej czele” – mówi Maciej J. Nowakowski z Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki, który 12 czerwca będzie uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Dlaczego Polska” podczas targów Evertiq Expo w Krakowie.

Fotonika i mikroelektronika są jak dwie strony tej samej monety – obydwie towarzyszą nam w każdej dziedzinie życia. Fotonika, czyli dziedzina bazująca na ruchu cząstek światła, już teraz pozwala skutecznie wykrywać i leczyć choroby, m.in. dzięki wykorzystaniu chirurgii laserowej. Dostarcza nam rozrywki za sprawą wyświetlaczy OLED i LED, a niedługo może zrewolucjonizować rynek autonomicznych pojazdów – mówi Maciej J. Nowakowski.

Zastosowanie specjalistycznych sensorów fotonicznych w motoryzacji pozwoli skuteczniej wykrywać przeszkody oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów i pasażerów w pojazdach autonomicznych. Wykorzystanie technologii przyszłości już niedługo odegra też kluczową rolę w profilaktyce zdrowotnej, umożliwiając każdemu posiadaczowi smartwatcha samodzielne monitorowanie parametrów diagnostycznych na poziomie dostępnym dziś wyłącznie w laboratoriach. Rewolucja w ułatwieniu dostępu do specjalistycznych danych medycznych może stać się zasługą polskich inżynierów.

Polska myśl technologiczna odgrywa istotną rolę w światowej fotonice. Przykładem może być przełomowe zastosowanie światłowodów do precyzyjnego wykrywania raka piersi w ciągu kilkunastu minut. Służące do tego urządzenie właśnie przechodzi próby kliniczne. Prawdziwą rewolucją może być jednak powstanie pierwszej na świecie fabryki, fotonicznych układów scalonych na podczerwień, nad czym pracuje w tej chwili polska firma VIGO Photonics. To będzie milowy krok na drodze do miniaturyzacji układów fotonicznych, które dzięki temu staną się tańsze i powszechnie dostępne – podsumowuje uczestnik debaty moderowanej przez dra Macieja Kaweckiego, która odbędzie się podczas tegorocznego Evertiq Expo w Krakowie.

Fotonika jest niewątpliwie jedną z kluczowych technologii przyszłości, ale w dynamicznym rozwoju branży elektronicznej partycypują także specjaliści z innych dziedzin, m.in automatyki, robotyki, sztucznej inteligencji, elektromobilności, automatycznej inspekcji optycznej, projektowaniu urządzeń elektronicznych oraz branży kosmicznej. Już 12 czerwca będą oni mieli okazję spotkać się i wymienić doświadczeniami podczas najpopularniejszych targów dla branży elektronicznej – Evertiq Expo w Krakowie.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będą „Technologie Przyszłości”, a na uczestników targów czekać będzie wiele atrakcji, m.in. wystąpienia ekspertów, debata „Dlaczego Polska” oraz prezentacja wynalazków i nowatorskich rozwiązań opracowanych przez Sekcję Rakiet AGH Space SySTems & Balony Stratosferyczne z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Osiągnięcia polskich specjalistów z takich dziedzin jak fotonika, robotyka, automatyka czy sztuczna inteligencja mogą odegrać niebagatelną rolę w globalnym postępie technologicznym, którego jesteśmy świadkami. Aby tak się stało, potrzebujemy kolejnych przełomowych odkryć, ale także wymiany doświadczeń i popularyzowania polskiej myśli technologicznej. Bardzo się cieszę, iż już 12 czerwca Kraków stanie się miejscem spotkania przedstawicieli branży elektronicznej z całego świata. Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w najbardziej energetyzującej edycji Evertiq Expo – mówi Daniel Myrtenblad, project manager Evertiq Expo.

Idź do oryginalnego materiału