SprawdzaMY: Najwięcej pomysłów deregulacji dotyczyło podatków (18%) i administracji (10%)

2 dni temu

Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) – SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski podsumowała działania w ramach projektu deregulacyjnego. Z ponad 16 tysięcy pomysłów zaproponowanych przez obywateli, po uporządkowaniu duplikatów zostało niemal 13 tysięcy unikatowych pomysłów na deregulację, które zostały podzielone na 33 kategorie. Kategoria, w której odnotowano najwięcej pomysłów to podatki, aż 18% wszystkich pomysłów. Na drugim miejscu znalazła się administracja publiczna 10% pomysłów, a na trzecim zdrowie 7%, podano w komunikacie.

“W trakcie 100-dniowego sprintu zespoły ekspertów opracowały aż 1 183 formatki, z czego 584 zostały omówione na Komitecie Sterującym. Z tej puli aż 500 propozycji opublikowano na stronie internetowej projektu, umożliwiając obywatelom ich komentowanie i głosowanie. Liczba oddanych głosów sięgnęła niemal 700 tysięcy, a komentarzy niemal tysiąc. Liczba propozycji przekazanych do strony rządowej znacząco przekroczyła zakładany pierwotnie cel 300 postulatów” – czytamy w komunikacie.

“Propozycji zgłoszonych przez ekspertów i zaakceptowanych przez Komitet Sterujący było tak wiele, iż Rządowy Zespół ds. Deregulacji zgodził się rozpatrzyć je w dwóch etapach: w 1. etapie (w ramach 100-dniowego sprintu) RZD przyjął i rozpatrzył 350 postulatów, kolejnych 138 propozycji zostało przekazanych przez zespół SprawdzaMY do strony rządowej w połowie czerwca 2025 r. – będą one omówione i rozpatrzone przez RZD jesienią 2025 roku. Łącznie w ramach pierwszej Fazy projektu Deregulacji zespoły eksperckie przekazały do strony rządowej aż 488 postulatów, przekraczając pierwotne założenia (300 postulatów) o prawie 40%” – czytamy dalej.

Z przekazanych w pierwszym etapie 350 propozycji deregulacyjnych, omówiono już wszystkie, z czego 208 zostało przekazanych do realizacji, 46 zostało wstrzymanych a 77 odrzuconych przez stronę rządową. 13 propozycji zostało zrealizowanych w formie ustawy, która została uchwalona przez parlament i podpisana przez Prezydenta RP, wymieniono w materiale.

“SprawdzaMY – ‘My’ w nazwie inicjatywy nigdy nie było przypadkowe. Była to od początku praca zespołowa. Ten aspekt powinien wybrzmieć w każdym wywiadzie, podsumowaniu i raporcie, który powstają po pierwszych stu dniach naszej pracy. Ta potrzebna w naszym kraju zmiana – którą skrótowo przecież określamy mianem deregulacji – była wielkim zbiorowym obowiązkiem. Dzięki pracy i zaangażowaniu kilkuset osób, pracujących pro bono, stała się ona – już teraz – wielkim zbiorowym sukcesem. Jakie więc były jego źródła? Mieliśmy jeden podstawowy cel, który stał się jednocześnie punktem wyjścia każdej dalszej pracy. Chcieliśmy najpierw spełnić oczekiwania tej jednej, ale wyjątkowej grupy społecznej. Nie polityków, nie biznesu, nie związków zawodowych czy korporacji, ale po prostu Polaków” – skomentował pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Rafał Brzoska, cytowany w komunikacie.

“Ich oczekiwania były moim zdaniem ściśle określone. Mieli przede wszystkim prawo oczekiwać, aby deregulacja nie stała się kolejnym orężem w wojnie polsko-polskiej. I to się udało. Od początku – poprzez dziesiątki spotkań, rozmów, wywiadów – podkreślaliśmy oraz przypominaliśmy dobre pomysły każdej z sił politycznych. W ten sposób – zdeterminowani – wyjęliśmy deregulację z bieżącego politycznego sporu. Co więcej, stała się ona jednym z nielicznych obszarów, w których na co dzień skłóceni politycy patrzyli w jednym kierunku – w przyszłość” – dodał.

Rządowy Zespół ds. Deregulacji został powołany na mocy uchwały Rady Ministrów z dnia 5 marca 2025 roku. Jego celem jest koordynacja zmian w przepisach na rzecz ułatwienie codziennego życia obywateli i przedsiębiorców w Polsce.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału