Średnia liczba aplikacji na ofertę pracy w IT wzrosła o 10% r/r w 2024

15 godzin temu

Średnia liczba aplikacji na jedną ofertę pracy w IT w 2024 r. była o 10% wyższa niż w 2023 r., wynika z danych No Fluff Jobs. Wśród specjalistów i specjalistek o średnim poziomie doświadczenia wzrost ten wyniósł 37%. Najbardziej obleganą kategorią jest Frontend, jednak liczba publikowanych w tej kategorii ogłoszeń spadła o 1/5 r/r. Kolejny rok z rzędu rosła natomiast liczba ofert pracy w kategoriach niezwiązanych stricte z programowaniem – np. w kategorii Security wzrost ten wyniósł 39%.

Raport „Rynek pracy IT 2024/2025” od No Fluff Jobs wskazuje, iż w każdym miesiącu 2024 r. ogłoszeń o pracy w tym sektorze publikowano średnio o 3% mniej niż rok wcześniej. Za tę sytuację odpowiada m.in. spadek liczby zleceń od software houses, agencji HR i firm zajmujących się wypożyczaniem pracowników.

„Najbardziej zmniejszyła się liczba ogłoszeń w kategoriach Game Dev (aż o 58%), Embedded, czyli systemy wbudowane (-33%), Agile/Scrum Master (-31%) i Frontend (-20%). Kolejny rok z rzędu rośnie natomiast dostępność ofert w kategoriach niezwiązanych stricte z programowaniem – Security (wzrost o 39%), Data & BI (+34%), Product Management (+33%) oraz AI (+22%)” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie średnia liczba aplikacji na jedną ofertę pracy w IT wzrosła r/r o 10%. Największy wzrost konkurencji widać w przypadku ogłoszeń kierowanych do tzw. midów, czyli specjalistów o średnim poziomie doświadczenia – tutaj średnia liczba CV wysyłanych na jedno ogłoszenie w porównaniu do 2023 r. wzrosła o 37%. jeżeli chodzi o oferty pracy dla seniorów, czyli osób o najwyższym poziomie doświadczenia, wzrost ten wyniósł 23%.

Zdecydowanie najbardziej obleganą kategorią jest Frontend, w której na jedną ofertę pracy odpowiada średnio 149 kandydatów i kandydatek. W kategorii UX/UI/Design na jedno ogłoszenie aplikowało średnio 96 osób, a w Project Management – 86 osób. Gwałtowny wzrost zainteresowania kandydatów i kandydatek odnotowała w minionym roku kategoria Embedded, w której średnia liczba CV wysyłanych w odpowiedzi na jedno ogłoszenie niemal się podwoiła (z 13 w 2023 r. do 25 w 2024 r.), wskazano również.

„Jeszcze kilka lat każdemu, kto chciał spróbować swoich sił w IT, radziliśmy naukę programowania. Dwa lata kryzysu w sektorze tech zweryfikowały ten stan i teraz pewniejszym rozwiązaniem wydają się specjalizacje niezwiązane z programowaniem, a na przykład analityką danych, cyberbezpieczeństwem, AI czy uczeniem maszynowym. Wzrost zarobków, choć kwoty wciąż pozostają atrakcyjne w porównaniu do wielu innych branż, zwolnił, czego nie można powiedzieć o konkurencji na rynku. Wystarczy spojrzeć na średnie liczby aplikacji na pojedyncze stanowiska na poziomie mid (Frontend 186, Backend 51, Fullstack 39). W przypadku stanowisk juniorskich te liczby są jeszcze większe. W No Fluff Jobs, pomimo kryzysu na rynku IT, skupiamy się na celu, który przyświeca nam od początku działania: promujemy transparentny rynek pracy. Z nadzieją patrzymy na zmiany, jakie może przynieść złożony w Sejmie projekt ustawy o jawności wynagrodzeń oraz dyrektywa unijna o równości płac” – powiedział CEO No Fluff Jobs Tomasz Bujok, cytowany w materiale.

Nadal trudna jest sytuacja osób dopiero rozpoczynających swoją karierę w branży IT. Odsetek ogłoszeń kierowanych do początkujących spadł z 8% w 2023 r. do 6% w 2024 r. Wśród kandydatów i kandydatek aplikujących na stanowiska juniorskie również największą popularnością cieszy się Frontend – na jedno ogłoszenie przypada średnio 370 CV. Średnio ponad 100 aplikacji na jedno ogłoszenie dla juniorów to standard w ośmiu kategoriach: we wspomnianym Frontendzie, zarządzaniu projektami, UX/UI/Design, AI, Backend, Fullstack, Data & BI oraz Testing.

No Fluff Jobs to największy portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 5 krajach i 8 językach.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału