Ocena redakcji MarkaPracodawcy.pl
Gratulacje dla ArcelorMittal Poland za prawdziwie imponującją listę aktywności skierowanych dla pracowników. Po pierwsze rozwój wiedzy oraz kompetencji – tu czerwcowy TYDZIEŃ NAUKI z serią inspirujących warsztatów i webinarów obejmujących wiele ciekawych tematów. Jesienią rozpoczęcie Akademii Managera 4.0. wraz z nową odsłoną zajęć poświęconych budowaniu relacji w zespole. Po drugie komunikacja i budowanie szczerych i otwartych relacji z zespołem (badanie satysfakcji pracowników wraz z nowym projektem pt. “Słuchamy Was”.
Poza sferą rozwojową bardzo wiele wartościowych inicjatyw z innych obszarów jak np. bezpieczeństwa i higieny pracy (DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA, opaski bezpieczeństwa dla pracowników czy dystrybutory z darmowymi środkami higieny osobistej dla pań) czy też akcji związanych z profilaktyką zdrowotną TYDZIEŃ ZDROWIA, WYZWANIE DLA ZDROWIA promujących zdrowy, aktywny i sportowy styl życia.
Na szczególne wyrazy uznania zasługuje liczba wspieranych przez ArcelorMittal Poland projektów społecznych (72 inicjatywy w roku 2023). Piękne
Co nowego w ArcelorMittal Poland w 2024 roku
PROGRAMY ROZWOJOWE DLA PRACOWNIKÓW
Wysoka jakość procesu zarządzania rozwojem pracowników wymaga jasno określonych i systematycznych działań, dlatego Dział HR czuwa u nas nad regularnym przygotowaniem:
- Planów sukcesji, czyli list potencjalnych następców dla osób zajmujących wyższe stanowiska, szczególnie istotne dla organizacji z operacyjnego punktu widzenia.
- Komitetów karier, w trakcie których przełożeni i przedstawiciele biura HR przeglądają realizację indywidualnych celów i planów rozwojowych pracowników. Spotkania pomagają w wyznaczaniu dalszej ścieżki kariery na podstawie ocen i weryfikacji możliwości danego pracownika.
W rozwoju pracowników istotną rolę odgrywa także wewnętrzny transfer wiedzy w ramach tzw. mentoringu, czyli współpracy doświadczonych pracowników z młodszym personelem. W naszej firmie oferujemy finansowy dodatek mentorski dla osób przekazujących wiedzę nowym pracownikom lub osobom, które obejmują nowe stanowisko pracy w ramach innego zakładu lub biura.
Tydzień Nauki
Tradycyjnie w czerwcu organizujemy dla pracowników wydarzenie zwane Tygodniem Nauki, aby wzbudzić zainteresowanie zdobywaniem wiedzy oraz promować naukę wśród koleżanek i kolegów z firmy. W 2023 roku zespół Kampusu Uniwersytetu ArcelorMittal Poland zorganizował 14 czerwca w Dąbrowie Górniczej stacjonarny warsztat pt. „Detoks emocjonalny – radzenie sobie ze stresem”. Uczestnicy warsztatu, oprócz teoretycznej wiedzy na temat stresu, poznali praktyczne techniki radzenia sobie z obciążeniem psychicznym i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.
Aby zapewnić łatwy dostęp do zajęć jak największej liczbie chętnych, zaplanowaliśmy również webinary (zajęcia online) z aż 7 tematów w różnych terminach na przestrzeni niemal całego czerwca.
5 czerwca podczas zajęć „Rola managera w rozwoju i budowaniu zaangażowania swoich pracowników”, osoby zarządzające pracą ludzi dowiedzieli się, jak należy budować zaangażowanie pracowników, dbać o ich rozwój oraz jak odpowiednio definiować źródła ich motywacji. Dzień później nasi pracownicy mogli uczestniczyć w webinarze „Aktywne uczenie się – jak zadbać o swój rozwój”, gdzie mówiono o nieocenionym wpływie uczenia się na nasze umysłowe zdrowie i poczucie satysfakcji.
Następnie pracownicy mieli do wyboru 5 szkoleń online z cyklu „Zainspiruj się”, który 7 czerwca rozpoczęły zajęcia pt. „Otwórz się na nowe scenariusze pracy – jak działać efektywniej w sytuacjach ciągłej niepewności”. Traktowały one o korzyściach wychodzenia z tzw. strefy komfortu i czerpaniu wiedzy z codziennych, choćby najmniejszych czynności. Niecały tydzień później odbyła się prelekcja o nazwie „Rozwiń samodyscyplinę”, gdzie mogliśmy się dowiedzieć więcej o mechanizmach wpływających na nasze decyzje poznając przy tym metody na skuteczną automotywację. Natomiast o czynnikach wpływających na utratę skupienia w czasach multizadaniowości mówiono więcej 21 czerwca, podczas szkolenia „Jak odnaleźć się w chaosie? Praktyczne wskazówki zarządzania sobą w czasie”.
26 i 28 czerwca to ostatnie dwa spotkania online z trenerami. Pierwsze z nich, czyli „Job crafting – nowa metoda na budowanie poczucia sensu i satysfakcji z pracy” dotyczyło nowatorskich metod łączenia swoich talentów i zainteresowań z pracą w celu osiągania zawodowego spełnienia. Ostatni webinar Tygodnia Nauki to „Złap swój rytm, czyli jak planować zadania, aby motywowały zamiast przytłaczać?”, mówiący o budowaniu równowagi pomiędzy wielką inspirującą wizją sukcesu a codzienną prozaiczną rzeczywistością.
Akademia 4.0
W 2023 roku uruchomiliśmy program rozwojowy pt. „Akademia 4.0”, w ramach którego pracownicy naszej firmy biorą udział w szkoleniach i warsztatach podnoszących kompetencje menadżerskie i przygotowują się na przyszłe wyzwania związane z zarządzaniem zespołami. Inauguracja programu miała miejsce 10 października w Dąbrowie Górniczej, gdzie uczestnicy wraz z kadrą zarządzającą mieli okazję zapoznać się z ideą programu i wysłuchać inspirujących przemówień, a także wykładu doświadczonego trenera Szymona Kudły, który opowiadał zgromadzonym o dojrzałości w biznesie.
W październiku i listopadzie uczestnicy Akademii Managera 4.0 brali udział w pierwszych zajęciach na temat wzmacniania relacji w zespołach, co poprzedziło wyjazdy grup na sesje szkoleniowe z profesjonalnymi trenerami. Wspólne wyjazdy służyły nie tylko zdobywaniu merytorycznej wiedzy, ale także nawiązywaniu kontaktów i integracji osób z różnych zakładów i biur naszej firmy.
Słuchacze Akademii są ponadto zapraszani do uczestnictwa w ciekawych webinarach, a także mają do wyboru uczestnictwo w stacjonarnych jednodniowych szkoleniach dotyczących inteligencji emocjonalnej w biznesie, odporności psychicznej, komunikacji międzykulturowej czy wzmacniania pewności siebie. Pierwsza edycja programu zakończy się w czerwcu 2024 roku, aby po kilku miesiącach rozpocząć pracę z kolejnymi grupami.
PROGRAMY DEDYKOWANE
W naszych wewnętrznych mediach publikujemy rozmowy z pracownikami, aby przedstawić wrażenia związane z pracą i rozwojem, z różnych perspektyw. Nasze koleżanki i koledzy mają okazję przeczytać wywiady zarówno z doświadczonymi, jak i młodymi pracownikami, a także z koleżankami, które planują karierę w przemyśle nierzadko przełamując stereotypy.
Oprócz wywiadów o międzypokoleniowych perspektywach, wzmacniamy dodatkowo relacje pomiędzy różnymi generacjami poprzez rolę mentorów, którzy pomagają nowo zatrudnionym pracownikom. Posiadamy również grupowy program mentoringowy dla chętnych osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności lub wspomagać wewnętrzny transfer wiedzy angażując się po stronie ucznia lub mentora. W tym przypadku korzystamy z wirtualnej platformy MentorcliQ służącej rejestracji uczestników i wspomagającej dopasowanie osób.
W ArcelorMittal Poland oferujemy więcej benefitów niż wymaga tego prawo. Uprawnieni pracownicy w 2023 roku mogli liczyć na:
- Dofinansowanie do posiłków regeneracyjnych
- Profesjonalną opiekę medyczną współfinansowaną przez pracodawcę
- Możliwość korzystania z przedszkoli przyzakładowych lub dofinansowania do żłobków/przedszkoli
- Dodatkowy dzień wolny (4 maja – Dzień Hutnika)
- Pracowniczy program emerytalny
- Szkolenia; dofinansowania do nauki
- Ofertę Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych:
- Wczasy pod gruszą,
- Pożyczki na cele mieszkaniowe,
- Pomoc materialna w trudnej sytuacji życiowej,
- Dofinansowanie do wypoczynku dzieci,
- Dofinansowanie do wycieczek, rajdów, biletów do kina, na basen, na wybrane wydarzenia kulturalne i sportowe,
- Dofinansowanie do kart sportowych (także dla członków rodziny)
- Program płatnych rekomendacji pracowniczych.
Kontynuując pracę nad wzmacnianiem idei dobrostanu, w 2023 roku zapraszaliśmy pracowników do uczestnictwa w wirtualnych zajęciach z cyklu „Nerwy ze Stali”. Webinary w ramach tego programu odnoszą się do tematu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Warsztaty i prelekcje z cyklu zaproponowane pracownikom to m.in. „Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym”, „Moje życie, moja odpowiedzialność – moja strefa wpływu na budowanie szczęścia w pracy i w życiu”.
W 2023 roku postanowiliśmy zainstalować dystrybutory z darmowymi środkami higieny osobistej dla pań we wszystkich naszych 6 lokalizacjach. Elektroniczne skrzynki wyposażone w produkty higieniczne, posiadają wbudowane diody oznaczające dostępność poszczególnych środków. Dystrybutory znajdują się w budynkach socjalnych naszych zakładów, w sąsiedztwie toalet i szatni dla kobiet. Miejsca, w których zainstalowaliśmy urządzenia zostały wybrane z pomocą Forum Kobiet ArcelorMittal Poland, czyli zespołu wzmacniającego głos i perspektywę kobiet na sprawy związane z rozwojem naszej firmy.
Jako sponsor tytularny ArcelorMittal Park w Sosnowcu, czyli kompleksu sportowego, na który składają się stadion piłkarski, hala sportowa i lodowisko, regularnie organizujemy konkursy w których pracownicy mogą wygrać bilety na wydarzenia sportowe. Dzięki temu koleżanki i koledzy mają okazję wziąć udział w wydarzeniach zarówno o zasięgu lokalnym, jak i międzynarodowym. Bilety dotyczą bowiem nie tylko meczów klubu piłkarskiego rozgrywającego mecze w Sosnowcu, ale również meczów koszykarskiej i hokejowej reprezentacji narodowej. W 2023 roku pracownicy mogli także wygrać bilety na mecze eliminacyjne do Ligi Mistrzów oraz mecze w fazie grupowej Ligi Europy, w których brał udział Raków Częstochowa.
ZDROWE I BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRACY
Bezpieczeństwo stanowi dla naszej firmy absolutny priorytet. Dążąc do celu, który brzmi „zero wypadków w miejscu pracy” zarządzamy zasadami bezpieczeństwa i organizujemy wiele wewnętrznych inicjatyw nakierowanych na wzmacnianie świadomości pracowników w zakresie BHP. Wiemy, iż nie ma wyższej wartości niż życie i zdrowie ludzi, dlatego sprawy bezpieczeństwa traktujemy niezwykle poważnie.
Zarządzanie całym systemem bezpieczeństwa określa i reguluje u nas szereg procedur wewnętrznych i polityk, spośród których najważniejsze to:
- Polityka BHP ArcelorMittal Poland
- Reagowanie na awarie/potencjalne awarie i poważne awarie
- Reagowanie na anomalie/zagrożenia/zdarzenia potencjalnie Wypadkowe
- Monitorowanie i kontrola stanu bezpieczeństwa i higieny pracy
- Identyfikacja zagrożeń i ryzyka Zawodowego
- Procedura dot. udzielania pomocy przedmedycznej
- Procedura dot. SZKOLENIA W DZIEDZINIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY W ARCELORMITTAL POLAND S.A.
- Procedura dot. badań lekarskich pracowników ArcelorMittal Poland S.A.
Działamy w oparciu o normę ISO 45001:2018, a nasze wysokie standardy w tym zakresie potwierdził audyt przeprowadzony w maju 2023 roku przez zewnętrzną jednostkę TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.
Dzień Bezpieczeństwa
Wiosną 2023 roku obchodziliśmy XVII Dzień Bezpieczeństwa, w trakcie którego organizowaliśmy wiele aktywności poświęconych zwiększaniu świadomości w zakresie BHP. Nowa formuła zeszłorocznej edycji polegała na stworzeniu tzw. „miasteczka bezpieczeństwa” jako centralnego punktu aktywności podczas święta. Akcja obejmowała pokazy służb strażackich, ćwiczenia z bezpiecznych zachowań, szkolenia, konkursy i gry uwzględniające standardy zapobiegania wypadkom. Podczas otwarcia pracownicy obejrzeli projekcję refleksyjnego filmu o historii dotkniętego wypadkiem kolegi z meksykańskiego zakładu. Przekaz był jednoznaczny: nasze zdrowie jest bezcenne, a przestrzeganie zasad pozwoli nam uniknąć wypadku.
W konkursach organizowanych w ramach Dnia Bezpieczeństwa, nasi pracownicy obsługiwali symulator lokomotyw, prezentowali swoje dzieła fotograficzne pt. „Bezpieczeństwa to ja” oraz wykonywali zadania uwzględniające konieczność przestrzegania zasad BHP. Ważnym elementem tego święta była także promocja bezpieczeństwa poza miejscem pracy. Konkurs fotograficzny był okazją do pokazania jak bezpieczne nawyki budują bezpieczeństwo w życiu prywatnym. Z kolei celem konkursu „Moi rodzice są moimi bohaterami bo pracują bezpiecznie” było zainicjowanie pokoleniowej integracji rodzin na rzecz bezpiecznej pracy.
Konkurs był przeznaczony dla dzieci i wnuków pracowników spółki, spółek zależnych i wykonawców natomiast szerszą ideą było skłonienie starszego pokolenia, czyli rodziców i dziadków, do opowiedzenia dzieciom na czym polega bezpieczna praca i co robią, aby bezpiecznie i zdrowo wracać do domu.
Tydzień Zdrowia 2023
Tradycyjnie co roku w naszej firmie organizujemy Tydzień Zdrowia, czyli wydarzenie, które ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zwracanie uwagi na istotność kwestii związanych z kondycją psychofizyczną. W 2023 roku akcję zainaugurowaliśmy podczas Marszobiegów Charytatywnych, w trackie których pracownicy biegają i maszerują po wybranych odcinkach wyznaczonych na terenach trzech naszych największych oddziałów, aby gromadzić pieniądze na leczenie potrzebujących dzieci. W Dąbrowie Górniczej, Krakowie i Zdzieszowicach aż 1127 pracowników naszej firmy pokonało tak łącznie 7517 km.
Równolegle do marszobiegów organizowaliśmy także rozgrywki sportowe w różnych konkurencjach, jak np. rzut ringo, rzut piłeczką pingpongową oraz quiz rowerowy. Oferowaliśmy również bezpłatne masaże wykonywane przez rehabilitantów. Ponadto na kortach w Będzinie odbył się turniej tenisa ziemnego dla pracowników, a w Krakowie, tradycyjnie miał miejsce się mecz piłki nożnej pomiędzy walcownią gorącą a zimną.
W pakiecie zdrowotnym zapewniliśmy pracownikom badania laboratoryjne (Pakiet dla Niej i Pakiet dla Niego), szczepienia przeciwko grypie, a także ćwiczenia praktyczne z fizjoterapeutą podczas webinaru dla pracowników biurowych. W trakcie Tygodnia Zdrowia posiadacze aplikacji MapMyRun rejestrowali swoje treningi w kolejnym już „Wyzwaniu dla zdrowia”, czyli konkursie polegającym na gromadzeniu wyników ze sportowych aktywności.
Wyzwanie dla zdrowia
To nasza wewnętrzna akcja promująca aktywność fizyczną wśród pracowników, gdzie zachęcamy do podjęcia sportowego wyzwania. Wiemy, iż wspólne zainteresowanie i wzajemnie wsparcie w osiąganiu wyników stanowi źródło motywacji, dlatego zorganizowaliśmy wyzwania w obszarze biegania, jazdy na rowerze i wędrówek. We wszystkich trzech kategoriach można było zespołowo gromadzić wyniki w postaci przebytych kilometrów i poczuć ducha zdrowej, sportowej rywalizacji. Uczestnikom pomagała aplikacja do rejestrowania osiągnięć. Do trwającej 3 miesiące edycji wiosennej zgłosiło się 101 z nas. Do jesiennej odsłony zgłosiły się 122 osoby.
Opaski bezpieczeństwa
W naszym oddziale w Zdzieszowicach również wprowadziliśmy nowe rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo pracowników. We wrześniu już 130 osób korzystało tam na co dzień z opasek bezpieczeństwa, czyli urządzeń, które pozwalają na błyskawiczne zasygnalizowanie zagrożenia lub pogorszenia stanu zdrowia. Opaski bezpieczeństwa połączone z platformą teleopieki Comarch zostały wyposażone w konfigurację i możliwość kaskadowego dzwonienia na trzy numery alarmowe, a także w wibrację poprzedzającą komunikat głosowy o wykryciu zaniku pulsu, o podejrzeniu upadku lub bezruchu. Umożliwiają też łączność z centrum alarmowym zlokalizowanym na terenie zakładu i obsługiwanym przez wewnętrzne służby ratunkowe. Docelowo tym rozwiązaniem planujemy objąć większą grupę pracowników również w innych zakładach.
Symulator szkoleniowy VR
W 2023 roku zespół projektowy złożony z przedstawicieli Zakładu Walcownie, Biura Inwestycji, Automatyki, Informatyki Przemysłowej i Modeli, Biura BHP oraz zewnętrznego dostawcy technologii VR zakończył prace nad symulatorem szkoleniowym w środowisku wirtualnej rzeczywistości. Symulator działa w naszym dąbrowskim Kampusie Uniwersytetu ArcelorMittal Poland, który jest wyposażony w specjalny pokój ze sprzętem VR (wirtualna rzeczywistość – eng. Virtual Reality). W ramach projektu odwzorowano jedną z hal Zakładu Walcownie w Dąbrowie Górniczej. Symulacja umożliwia trening czynności w wiarygodnym środowisku z uwzględnieniem potencjalnych zagrożeń, co pozwala na późniejszą minimalizację ryzyka w praktyce. Doświadczenia związane z uruchomieniem wspomnianego szkolenia posłużą nam do dalszego rozwoju kompetencji, które planujemy wykorzystać w 2024 roku opracowując następne koncepcje.
W pierwszym kwartale 2023 roku w przeprowadziliśmy ankietę pt. „Jak postrzegasz bezpieczeństwo w swoim miejscu pracy” dla wszystkich pracowników firmy. Otrzymaliśmy 6731 odpowiedzi, spośród których aż 5240 pochodziło od pracowników zakładów produkcyjnych. Dzięki cennym opiniom koleżanek i kolegów poznaliśmy swoje mocne strony, ale także zdiagnozowaliśmy obszary, które wymagają poprawy. W konsekwencji uruchomiliśmy dodatkowe audyty, zaangażowaliśmy kierowników liniowych w odprawy przedzmianowe, zorganizowaliśmy dodatkowe sesje trenerskie oraz zintensyfikowaliśmy wymianę dobrych praktyk pomiędzy zakładami i ich promocję w mediach wewnętrznych firmy.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Jako lider branży stalowej i jeden z największych pracodawców w Polsce możemy poszczycić się ponadprzeciętnymi osiągnięciami w wielu obszarach naszej działalności. Wysiłki nas i naszych pracowników są regularnie doceniane, co świadczy o wysokim zaangażowaniu i pasji, z jaką podchodzimy do naszej pracy. Poniższe wyróżnienia pokazują także, iż nasze starania są słuszne i widoczne dla interesariuszy.
Nasze podejście do zrównoważonego rozwoju zostało docenione Srebrnym Listkiem CSR POLITYKI przyznawanym przez Tygodnik Polityka we współpracy z Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To najbardziej prestiżowe zestawienie, w którym wyróżniani są liderzy ESG (ang. Environmental, Social and Governance) w Polsce.
Za wyjątkowe osiągnięcia na polu wzmacniania kultury Compliance, zarządzanie systemem zgodności oraz sukcesywny rozwój i wyjątkowe osiągnięcia w tym zakresie, Instytut Compliance przyznał Magdalenie Soboń-Stasiak z ArcelorMittal Poland nagrodę Compliance Officera Roku. Laur przyznawany jest przez Kapitułę Konkursową złożoną z członków Rady Programowej czasopisma „Compliance”.
Otrzymaliśmy tytuł Friendly Workplace 2023 przyznawany przez opiniotwórczy portal „Marka Pracodawcy”. Przyznano nam także nagrodę specjalną za nowoczesne standardy w obszarze relacji z pracownikami i promowanie kultury przyjaznego miejsca pracy, respektowanie idei work-life balance, a także odpowiedzialne podejście w kontekście ochrony zdrowia i dobrostanu pracowników.
Nasze wsparcie rozwoju kultury w Dąbrowie Górniczej zostało docenione podczas Gali Darczyńców Kultury, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie od Prezydenta Miasta Marcina Bazylaka. Podziękowania przyznano nam za współorganizowaną z miastem akcję „Lato w Mieście” oraz wsparcie dla Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w organizacji wystawy z okazji 50-lecia budowy Huty Katowice.
Za działania na rzecz budowy i wzmacniania kultury organizacyjnej opartej na etyce i zasadach społecznej odpowiedzialności biznesu oraz postawę wyróżniającą nas na tle innych przedsiębiorstw w Polsce, otrzymaliśmy tytuł Etyczna Firma 2022. Nagrodę przyznano nam w plebiscycie organizowanym przez Puls Biznesu.
Kapituła Programu Najwyższa Jakość Quality International 2023 przyznała naszej firmie tytuł Laureata i Złote Godło QI 2023 oraz wyróżnienie specjalne – Perłę Jakości 2023 w kategorii QI ORDER za ” Zintegrowany System Zarządzania”. Program ten odbywał się pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i Katedry Zarządzania Procesowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zostaliśmy wysoko ocenieni i nagrodzeni za działania związane z wdrażaniem, a także promowaniem idei jakości we wszystkich aspektach działalności, zwłaszcza w zakresie zarządzania.
Podczas 60. Hutniczej Konferencji Kół Naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej im Stanisława Staszica w Krakowie zostaliśmy wyróżnieni za partnerską współpracę z Uczelnią. We współpracy z krakowską AGH organizujemy wiele inicjatyw dla studentów, jak np. stypendia czy program wsparcia dla kół naukowych.
Zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu Złota Setka Przedsiębiorstw Województwa Śląskiego 2022, czyli zestawieniu przygotowanym przez „Dziennik Zachodni” przy wsparciu merytorycznym Dun & Bradstreet Poland i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Znajdują się w nim wiodące firmy województwa śląskiego, które mają największy wpływ na rozwój regionu.
INNE INICJATYWY
Od kilku lat uczestniczymy w „Speak Up +”, czyli badaniach zaangażowania i satysfakcji wybranych grup pracowników, które są organizowane w ramach całej grupy ArcelorMittal Poland. W 2023 roku poszerzyliśmy zakres badań o nową wirtualną ankietę pt. „Słuchamy Was!”, skierowaną do wszystkich pracowników umysłowych ArcelorMittal Poland. Przedsięwzięcie realizujemy przy użyciu platformy „Peakon” umożliwiającej kompleksową analizę wyników, podgląd ich ewolucji oraz gromadzenie anonimowych komentarzy. Kwestionariusze wirtualnych ankiet zawierały kilkadziesiąt pytań dotyczących m.in. środowiska pracy, relacji ze współpracownikami, wynagrodzenia czy bezpieczeństwa.
W 2023 roku przygotowaliśmy wirtualne narzędzie do wsparcia tzw. „onboardingu”, czyli procesu wprowadzania nowego pracownika do firmy. To kolejny, po rekrutacjach i szkoleniach, moduł chmurowego rozwiązania platformy Oracle, które funkcjonuje w naszej firmie już od 2020 roku. Dzięki nowemu rozwiązaniu, przełożony, koordynator kadrowy, mentor, opiekun i nowy pracownik znajdą listy kontrolne, czyli zbiory zadań do wykonania, które należy sukcesywnie „odhaczać” po ich wykonaniu. Proces rozpoczyna się jeszcze przed zatrudnieniem pracownika, a niektóre akcje w systemie wymagają zaopiekowania choćby kilka miesięcy po zatrudnieniu. Wszystko to w cyfrowej formie i za pośrednictwem łatwej w obsłudze aplikacji. Jak zostało wspomniane wcześniej, w tej aplikacji organizujemy również rekrutacje, gdzie wszystkie strony procesu na bieżąco widzą jej przebieg i status, a także szkolenia, na które łatwiej nam się zapisywać, zgłaszać podwładnych lub zgłaszać potrzeby w tym zakresie.
Znaczną oszczędność czasu (i papieru) gwarantuje nam również platforma „MyHrPortal”, czyli strona do samodzielnego wysyłania wniosków do biura kadr. Strona jest dostępna dla wszystkim pracowników i nie wymaga korzystania z firmowego sprzętu ani służbowego adresu e-mail, co gwarantuje łatwą dostępność, także dla pracowników zajmujących stanowiska robotnicze. Od 2023 roku platforma posiada opcję samodzielnego wprowadzania zmian danych teleadresowych, co również zapewnia oszczędność czasu i formalności dla obu stron procesu – zgłaszających zmianę oraz obsługujących bazę danych.
Posiadamy Politykę przeciwdziałania mobbingowi, która określa zasady postępowania w przypadku zgłoszenia skarg lub podejrzeń związanych z mobbingiem. Zobowiązujemy się każdorazowo do zbadania podobnych nieprawidłowości i powołania komisji, w skład której wchodzą przedstawiciele pracodawcy i wskazany przez obwiniającego przedstawiciel organizacji związkowej lub wskazany pracownik spółki.
W 2023 roku profilaktycznie przeprowadziliśmy wewnętrzną kampanię informacyjną związaną z przeciwdziałaniem molestowaniu w miejscu pracy. Wykorzystaliśmy komunikaty mailowe i wewnątrzzakładową telewizję do dystrybucji informacji i plakatów, które zawierały najważniejsze definicje, informacje dotyczące możliwych konsekwencji oraz dane kontaktowe do osób, którym można zgłaszać podobne nieprawidłowości.
EDUKACJA
Aby docenić zaangażowanie i aktywność młodych ludzi u progu ich zawodowej kariery, organizujemy stypendia i inicjatywy dla finansowego wsparcia wyróżniających się osób. W listopadzie 2023 roku, w ramach 6. edycji programu stypendiów dla uzdolnionych studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wyłoniliśmy czworo laureatów reprezentujących 3 różne kierunki studiów. Komisja decydująca o wynikach konkursu składa się z przedstawicieli ArcelorMittal Poland oraz uczelni.
Ostatni kwartał to tradycyjnie także ogłoszenie laureatów programu „STALe przełamując bariery”, w ramach którego przyznajemy stypendia studentom, którzy pomimo niepełnosprawności wykazują się ponadprzeciętną aktywnością i działalnością, zarówno na uczelni, jak i poza nią, a także dla tych, którzy wspierają osoby z niepełnosprawnościami. To już 12. edycja programu organizowanego przez nas od 2012 roku we współpracy z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych AGH oraz Fundacją Studentów i Absolwentów ACADEMICA.
Oprócz indywidualnych wyróżnień, wspieramy środowisko akademickie także poprzez organizację programu wsparcia dla kół naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. „Rozkręć koło z ArcelorMittal Poland” to inicjatywa, w ramach której dotujemy ambitne inżynierskie projekty studentów zachęcając jednocześnie młodych ludzi do aktywności naukowej i nawiązywania kontaktów z naszą firmą. W 2023 roku ogłosiliśmy zwycięzców konkursu podczas 60. Hutniczej Konferencji Kół Naukowych AGH. Łącznie w ostatniej edycji zapewniliśmy finansowe wsparcie dla projektów 9 kół naukowych z 5 wydziałów.
W kwietniu razem z Politechniką Śląską zakończyliśmy prace nad strefą wypoczynkową dla studentów Wydziałów: Inżynierii Materiałowej, Architektury, Transportu i Inżynierii Lotniczej oraz Automatyki, Elektroniki i Informatyki uczęszczających na zajęcia w katowickim gmachu przy ul Krasińskiego. Strefa wyposażona została w sofę, fotele, krzesła, stoły i ładowarki.
Wiemy, jak ważne jest inspirowanie młodych ludzi na początku ich zawodowej drogi, dlatego chętnie uczestniczymy w inicjatywach przygotowywanych przez stowarzyszenia studenckie. Przykładem naszego zaangażowania może być Caseweek z maja 2023 roku, czyli największy cykl warsztatów inżynierskich w Polsce, podczas którego dr Karol Kwiatek, ekspert z Biura Automatyki, Informatyki Przemysłowej i Modeli wygłosił prelekcję online o zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości i 3D w przemyśle. W webinarze wzięli udział studenci Politechniki Śląskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
W roku 2023 otworzyliśmy nasze drzwi dla 57 stażystów, gotowych rozpocząć z nami swoją zawodową przygodę. Początek tej współpracy to nie tylko krok w kierunku wymarzonej kariery, ale również odkrywanie nowych możliwości, zgłębianie tajemnic branży i budowanie solidnych fundamentów zawodowych. Staże w ArcelorMittal Poland realizowane są w oparciu o umowę o pracę i są płatne. Stażyści mają ponadto zapewnioną opiekę mentorów, którzy – jako bardziej doświadczeni pracownicy – pomagają im w adaptacji w nowym miejscu pracy.
AKCJE PROSPOŁECZNE FIRMY / WOLONTARIAT
W 2023 roku łącznie wsparliśmy 72 projekty społeczne.
W ArcelorMittal Poland działa wolontariat pracowniczy, w ramach którego zapewniamy finansowe i organizacyjne wsparcie koleżankom i kolegom z firmy niosącym pomoc innym. Przykładem tej aktywności w 2023 roku była pomoc w renowacji części Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego „Pałac Kamieniec” dla Dzieci w Kamieńcu koło Zbrosławic. W efekcie odnowiony i odmalowany został korytarz w części, gdzie na co dzień mieszka ok. 30 dzieci przebywających w ośrodku. Placówka mieści się w XVIII-wiecznym pałacu.
Mammograf dla Dąbrowy Górniczej
W 2023 roku wsparliśmy zakup mammografu cyfrowego dla Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (ZCO) Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Razem z naszą Fundacja Ochrony Zdrowia w Dąbrowie Górniczej przekazaliśmy na ten cel 1 188 000 zł. Nowoczesny sprzęt pozwala na wczesne wykrywanie i diagnozowanie nowotworów. 18 września sprzęt został oddany do służby potrzebującym.
Jesteśmy dumni, iż możemy być częścią projektu, który służy zdrowiu i przyczyni się do poprawy dostępności sprzętu onkologicznego w regionie. Regularne badania kontrolne, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, mają fundamentalne znaczenie w profilaktyce nowotworu. Mam nadzieję, iż nowy sprzęt, dostępny już w szpitalu w Dąbrowie Górniczej, będzie dobrze służył wszystkim kobietom. Jestem bardzo dumny ze współpracy, jaką nawiązujemy z miastem Dąbrowa Górnicza, dzięki której wspólnie poszukujemy sposobów wspierania potrzeb lokalnych społeczności – Sanjay Samaddar, prezes Zarządu ArcelorMittal Poland.
Badania profilaktyczne
Wspólnie z Fundacją Ochrony Zdrowia w Dąbrowie Górniczej zaprosiliśmy panów na badania przesiewowe dla mężczyzn, panie na badanie mammografem, a tych, którzy potrzebują zmienić dietę na pakiet badań diabetologicznych. Z kolei badania zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i pracowników krakowskiego oddziału zaoferowała Hutnicza Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.
W imię bezpieczeństwa
Nasza firma zapewniła wsparcie finansowe w zakupie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu. Nowy wóz strażacki znacząco podniósł skuteczność prowadzonych działań ratowniczych, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo oraz komfort funkcjonariuszy. Często podkreślamy, iż bezpieczeństwo to nasz absolutny priorytet, dlatego równolegle do wewnętrznych usprawnień w naszej codziennej pracy, staramy się wspierać w tym celu najbliższe otoczenie. Pomogliśmy także w zakupie sztandaru dla Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Świętochłowicach. W trakcie oficjalnych obchodów Święta Straży Miejskiej w Świętochłowicach, przekazaliśmy ponadto defibrylator który trafił na wyposażenie tamtejszych patroli.
16 kwietnia odbył się XV Półmaraton Dąbrowski ArcelorMittal Poland, czyli jedna z największych imprez biegowych w woj. śląskim. Jako partner tytularny wydarzenia promujemy tym samym aktywność fizyczną i zapewniamy bezpłatny udział pracownikom naszej firmy. W 2023 roku w biegu wzięło udział prawie 1000 osób.
Tradycyjnie znaleźliśmy się wśród firm wspierających Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika. XXVII edycja miała miejsce 14 października – wydarzenie jest organizowane, by uczcić pamięć dwudziestoletniego hutnika Bogdana Włosika, który zginął w 1982 roku w Krakowie podczas demonstracji potępiającej stan wojenny.
Współpracujemy ze szkołami technicznymi i zawodowymi na różnych płaszczyznach. Wielu uczniów miało możliwość odbyć praktyki w naszych zakładach. Z drugiej strony wsparcie finansowe, jakie otrzymują od nasz szkoły pozwala na modernizację pracowni zawodowych czy doposażenie stanowisk egzaminacyjnych. Takie wsparcie otrzymały Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej, Zespół Szkół HTS w Krakowie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach, Zespół Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie, Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, Zespole Szkół Technicznych i Zawodowych im. Augustyna Świdra w Świętochłowicach oraz Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu.
Dla środowiska i zwierząt
Od wielu lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Samorządne Strzemieszyce, które zachęca mieszkańców do dbania o najbliższe otoczenie podczas Zielonego Dnia Strzemieszyc. Pomagamy ponadto schroniskom dla zwierząt w Krakowie i Sosnowcu, a pracownicy ze wszystkich oddziałów firmy organizują zbiorki najpotrzebniejszych rzeczy dla zwierząt.
Sąsiedzi w potrzebie
W Strzemieszycach Małych w Świetlicy Środowiskowej Pałacu Kultury Zagłębia, dzięki naszej pomocy pojawiło się nowe wyposażenie – wygodne w użyciu stoły, które zachęcają do zajęć organizowanych dla dzieci i młodzieży. Fundacja Rodzin Polskich w Świętochłowicach dzięki przekazanej przez nas stali zbudowała rampę przy modernizowanym budynku, niezbędną do jego remontu. Natomiast Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” zrealizowało z nasza pomocą projekty dla najmłodszych mieszkańców zagrożonych wykluczeniem społecznym: „Bądźmy BLISKO – RAZEM osiągniemy wszystko” w Sosnowcu oraz „Uliczna Akademia Talentów” w Chorzowie. W dodatku Stowarzyszenie Byłych Pracowników Huty Złota Jesień Hutnika zadbało o rozwój seniorów organizując lekcje języka angielskiego, w czym również mieliśmy udział.
W 2023 roku trwał również wspierany przez nas projekt pt. “Creatio Vitae – kreacja życia” Dąbrowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “OTWARTE SERCA”. W ramach programu 63 podopiecznych instytucji uczestniczy w wyjątkowych zajęciach terapeutycznych z wykorzystaniem technik malarskich, farbowania tkanin czy tworzenia przedmiotów użytkowych.
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Zdzieszowicach otrzymało od nas wsparcie na realizację projektu pt. „Klucz do lepszej przyszłości”. Projekt dotyczył zakupu sprzętu rehabilitacyjnego do sal specjalistycznych. Dzięki wsparciu Stowarzyszenie zakupiło między innymi maty do ćwiczeń, przyrządy do zajęć rehabilitacyjnych i integracji sensorycznej, klocki czy piłki. Wszystko to dla podopiecznych z niepełnosprawnościami – ok. 60 osób, które uczęszczają tam na zajęcia.