Od 1 stycznia 2025 r. wdowy i wdowcy mogą składać wnioski o przyznanie tzw. renty wdowiej. ZUS wprowadził nowe zasady dotyczące przyznawania tego świadczenia, które mają na celu poprawę sytuacji finansowej osób, które utraciły współmałżonka. Na jaką kwotę można liczyć?
Start od 1 lipca. Renta wdowia może wynieść choćby 5600 zł
Renta wdowia wynosi 15 proc. świadczenia zmarłego małżonka. Oznacza to, iż wysokość renty będzie zależna od tego, jakie świadczenie otrzymywał zmarły partner. Z kolei łączna suma świadczeń osoby, która otrzyma to wsparcie, nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury (co daje 5636,73 zł - 3 x 1878,91 zł). Łączna wysokość świadczeń osoby uprawnionej do renty wdowiej nie może przekroczyć tej kwoty.
Wzrost tego limitu wynika z corocznej waloryzacji świadczeń, która miała miejsce w marcu 2025 r. Zgodnie z decyzją rządu, emerytury i renty wzrosły wtedy o 5,5 proc., co automatycznie podniosło także trzykrotność najniższej emerytury.
Terminy składania wniosków i rozpoczęcie wypłat
ZUS przyjmuje wnioski od 1 stycznia 2025 r. Pierwsze wypłaty świadczeń będą miały miejsce od 1 lipca 2025 r. Wnioski można składać zarówno osobiście w placówkach ZUS, jak i przez internet - za pośrednictwem platformy ePUAP. Warto pamiętać, iż dla osób, które złożą wnioski po lipcu 2025 roku, wypłaty będą realizowane zgodnie z ustalonym harmonogramem ZUS, a proces przyznania świadczenia może zająć kilka tygodni.
ZOBACZ: Lista zniżek dla seniorów. Można zaoszczędzić choćby setki złotych miesięcznie
Aby ubiegać się o rentę wdowią, należy złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego następujące dokumenty:
- akt zgonu współmałżonka,
- dowód tożsamości,
- dokument potwierdzający wiek,
- zaświadczenie o wysokości świadczenie zmarłego małżonka (np. odpis decyzji ZUS o wysokości emerytury).
Wniosek należy złożyć najpóźniej do dnia 31 lipca 2025 r.
Ustawa o wysokości świadczenia i zmiany od 2025 roku
Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. renta wdowia będzie wynosiła 15 proc. świadczenia zmarłego partnera. Z kolei od 1 stycznia 2027 r. jej wysokość wzrośnie do 25 proc. Te zmiany mają na celu stopniowe zwiększanie wsparcia dla osób, które straciły partnera.
ZOBACZ: Dobra wiadomość dla emerytów. Mogą odzyskać pieniądze ze skarbówki
Należy podkreślić, iż jeżeli łączna kwota świadczeń, które przysługują danej osobie w ramach tzw. zbiegu, przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, ZUS zastosuje odpowiednie pomniejszenie.
Skąd pomysł na rentę wdowią?
Po raz pierwszy pomysł pojawił się w czasie publicznych debat w 2021 r., kiedy to władze rozpoczęły rozmowy na temat poprawy systemu zabezpieczeń społecznych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaczęło dostrzegać potrzebę wprowadzenia rozwiązania, które mogłoby połączyć rentę rodzinną z własnym świadczeniem emerytalnym.
Prace nad projektem rozpoczęły się w 2022 r., a po konsultacjach społecznych projekt ustawy trafił do parlamentu. W 2024 r. został uchwalony przez Sejm i Senat, a wprowadzono go w życie w roku 2025.
Według analiz roczny koszt wprowadzenia renty wdowiej jest szacowany na około 11 mld zł.