Dni ustawowo wolne od pracy z założenia są dodatkową przerwą, którą pracownicy mogą poświęcić na odpoczynek i oczywiście obchody święta przypadającego w danym terminie. Czasami jednak zdarza się, iż wypadają one w sobotę lub niedzielę. Kodeks pracy jasno określa, jakie obowiązki ma pracodawca w obu tych przypadkach, ale nie wszyscy uważają je za słuszne.
REKLAMA
Zobacz wideo Sejm przegłosował wolną Wigilię. Ceną może być utrata innego wolnego dnia
Dni ustawowo wolne od pracy 2025 a dzień wolny za święto w sobotę. 2025 rok przyniesie nam dwie takie sytuacje
Jeszcze do niedawna w Polsce obowiązywało 13 dni ustawowo wolnych od pracy, ale 24 grudnia 2024 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnym w wigilię Bożego Narodzenia. Ma ona wejść w życie 1 lutego 2025 roku.
Zobacz też: Dni wolne od pracy w 2025 roku. Są powody do radości. Czekają nas dodatkowe urlopy
Oznacza to, iż w 2025 roku będziemy mieć w sumie 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Dwa z nich przypadają w niedzielę i są to akurat święta, które zawsze obchodzimy w tym dniu tygodnia: Wielkanoc (20 kwietnia) i Zielone Świątki (8 czerwca). Takie sytuacje nie wiążą się dla pracodawców z żadnymi dodatkowymi obowiązkami. Kwestię świąt przypadających w sobotę reguluje natomiast art. 130 § 2 Kodeksu pracy, który mówi o tym, że:
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
W praktyce najczęściej oznacza to dodatkowy dzień wolny. W 2024 roku w sobotę przypadało Święto Trzech Króli. Nowy rok z kolei będzie mieć dwa takie terminy: Święto Konstytucji Trzeciego Maja (3 maja) i Wszystkich Świętych (1 listopada). Przedsiębiorcy twierdzą jednak, iż nie powinni mieć obowiązku "oddawania" za nie wolnego. Dlaczego?
Dlaczego wolne za święto w sobotę może zostać zlikwidowane? Pracodawcy zwracają uwagę na wpływ na gospodarkę
Apel o likwidację obowiązku udzielania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę pojawił się na stronie Pracodawców Pomorza i Kujaw, którzy zrzeszają ponad 200 przedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego. Omówioną powyżej sytuację w 2025 roku uznano za "nadmiarowe obniżenie liczby dni roboczych w roku" i podkreślono, iż może to mieć negatywny wpływ na sytuację gospodarczą w naszym kraju.
Dodatkowe dni wolne przypadające w 2025 roku będą nieść konkretne skutki ekonomiczne, zarówno na poziomie mikroekonomicznym (dla przedsiębiorstw), jak i makroekonomicznym (dla całej gospodarki)
- czytamy w opublikowanym komunikacie. Według autorów apelu obecne przepisy są źródłem trudności organizacyjnych dla pracodawców, a także mogą obniżać produktywność i konkurencyjność polskich firm. Przedsiębiorcy wskazują również, iż omawiany obowiązek w miejscach pracy, które nie działają w soboty, "nie jest uzasadniony z perspektywy równego traktowania przedsiębiorstw, które funkcjonują w różnych systemach pracy".
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.