Jak poinformowało w wydanym komunikacie biuro prasowe PLL LOT, w związku ze strajkami, odwołane zostaną loty z Warszawy do Paryża (LO335) o 16.25 i z Paryża do Warszawy (LO336) o 19.45. "Pasażerowie zostaną poinformowani o wspomnianych zmianach oraz zaproponowane zostaną im inne, dogodne połączenia" - czytamy w komunikacie na jaki powołuje się wp.pl.
Strajk kontrolerów. Zła sytuacja południa Francji
Kontrolerzy będą strajkować w czwartek i piątek, czyli przed rozpoczynającymi się w sobotę letnimi wakacjami szkolnymi. Francuski urząd lotnictwa cywilnego DGAC zwrócił się do przewoźników o ograniczenie liczby lotów. Na paryskich lotniskach Charles de Gaulle i Orly w czwartek liczba połączeń ma być zmniejszona o jedną czwartą. W piątek zaś ma zostać odwołanych 40 proc. lotów - podała agencja AFP.Reklama
Protest najbardziej odczują lotniska na południu Francji. Z portów w Nicei, Bastii i Calvi dzisiaj i jutro nie odleci co drugi samolot, a w Lyonie, Marsylii, Montpellier, Ajaccio i Figari - co trzeci. DGAC ostrzega, iż oprócz zmniejszenia liczby połączeń, na lotniskach w całym kraju spodziewane są też poważne opóźnienia. Urząd wezwał pasażerów, aby w miarę możliwości zmienili plany podróży i przebukowali bilety na późniejsze terminy.
Do strajku wezwało kilka central związkowych, m.in. drugi pod względem wielkości związek zawodowy kontrolerów ruchu lotniczego UNSA-ICNA oraz nieco mniejszy związek USAC-CGT. Uczestnicy sprzeciwiają się reformie kontroli ruchu lotniczego. Domagają się też podwyżek, skarżą się na niedobór personelu, "toksyczne zarządzanie" i przestarzałe narzędzia pracy. Wskazują na niedawną awarię komputerów na lotnisku Orly. W akcji strajkowej nie uczestniczy SNCTA - największy związek kontrolerów ruchu lotniczego.
Kontrolerzy strajkują. Prawa pasażerów ograniczone
Zgodnie z prawem, w przypadku odwołania lotu z powodu strajku, linie lotnicze muszą zaoferować zmianę trasy lub, w przeciwnym razie, zwrócić pieniądze za bilety pasażerom, którzy zdecydują się nie podróżować - informuje francuska agencja presseagence.fr.
Ostrzega jednak, iż na mocy europejskiego rozporządzenia WE 261/2004, strajk kontrolerów uważany jest za tzw. nadzwyczajne okoliczności, które wykluczają automatyczne odszkodowanie. “Nie oznacza to, iż pasażerowie są pozbawieni możliwości dochodzenia roszczeń. choćby w przypadku braku odszkodowania zachowują oni prawo do zmiany trasy lub zwrotu kosztów i muszą otrzymać pomoc w przypadku przedłużonego oczekiwania” - podkreśla francuska agencja.
“Jeśli lot jest opóźniony, linia lotnicza jest zobowiązana do zaspokojenia natychmiastowych potrzeb pasażerów, w tym zapewnienia im bonów na posiłki lub napoje” - dodaje. jeżeli lot jest odwołany i przełożony na następny dzień, linia lotnicza musi zapłacić za hotel i transport, aby do niego dotrzeć.