Światowy gigant AGD zwalnia pracowników. To aż 1000 osób

1 tydzień temu
Światowy gigant w produkcji AGD planuje redukcje we wszystkich zakładach na świecie. W Polsce na rzecz firmy Whirlpool pracuje ok. 6 tys. osób we Wrocławiu, Radomsku i Łodzi.
Amerykański gigant z branży AGD ma w tym roku w planach zmniejszenie wydatków o około 400 milionów dolarów. Firma zakończyła już pierwszą falę zwolnień pracowników biurowych i niedługo planuje rozpocząć kolejną. W sumie zwolnionych ma zostać 1000 pracowników z zakładów na całym świecie, w których aktualnie zatrudnionych jest 59 tys. osób. Taki był stan na koniec ubiegłego roku.


REKLAMA


Zobacz wideo
Miłosz Motyka: Pracownik nie powinien bać się zwolnienia, kiedy musi pilnie zająć się dziećmi


Whirlpool zwalnia. Spadł popyt na duże AGD
Niedawno Whirlpool ogłosił, iż sprzedaż dużych sprzętów AGD spadła w USA o 8,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Przychody w tym okresie wyniosły 4,49 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 3,4 proc. - to poniżej średniej szacowanej przez analityków - podaje Bloomberg. Jednym z głównych powodów jest to, iż popyt na pralki, czy też lodówki spał m.in. przez niską sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych. Firma jednocześnie ograniczyła rabaty oraz promocje i stawia teraz mocniej na małe AGD, np. na miksery i blendery. Chce wejść także w nową kategorię i wprowadzić do swojego asortymentu automatyczne ekspresy do kawy.


Zwolnienia grupowe? W Polsce rząd zabezpieczył 50 mln zł
Na razie nie wiadomo nic na temat planów dotyczących pracowników z trzech zakładów amerykańskiej firmy w Polsce zlokalizowanych we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku. Przypomnijmy, iż w Polsce rząd niedawno poinformował, iż zabezpieczył 50 mln zł, które w razie potrzeby trafią do osób, które zostały objęte zwolnieniami grupowymi. - Zabezpieczyliśmy 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe - powiedziała pod koniec kwietnia ministerka rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Sytuację oceniamy jako stabilną, pewną i jako optymistyczną, patrząc na niski wskaźnik bezrobocia. Jednocześnie chcemy dmuchać na zimne - dodała. Zwróciła przy tym uwagę, iż na 30 tys. zapowiadanych w 2023 roku zwolnień grupowych pracodawcy zrealizowali 17 tys. z nich. Jak wynika z danych Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce w lutym 2024 r. wyniosła 2,9 proc. Lepszy wynik mają jedynie Czesi - 2,6 proc.
Idź do oryginalnego materiału