Święto w sobotę a prawo do dnia wolnego
Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin w danym okresie rozliczeniowym.
Mówiąc prościej, jeżeli święto wypada w sobotę, pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. Jest to istotne dla osób pracujących w systemie pięciodniowego tygodnia pracy, w którym sobota jest standardowo dniem wolnym.
Kto wyznacza, kiedy można „odebrać” dzień wolny za święto w sobotę?
To na pracodawcy spoczywa obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.
Termin tego dnia powinien przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto. Zatem jeżeli okres rozliczeniowy jest miesięczny, dzień wolny za święto 3 maja 2025 r. powinien być udzielony w maju, a za 1 listopada 2025 r. - w listopadzie. Reklama
Pracodawca może wyznaczyć dzień wolny zarówno przed, jak i po święcie przypadającym w sobotę. Na przykład, dla święta 3 maja 2025 r., dzień wolny może być ustalony na 2 maja (piątek) lub na inny dzień roboczy w maju.
Podobnie dla 1 listopada 2025 r. - dzień wolny może przypaść na 31 października (piątek) lub inny dzień roboczy w listopadzie. Ważne jest, aby pracodawca poinformował pracowników o wyznaczonych dniach wolnych z odpowiednim wyprzedzeniem.
Co jeżeli pracodawca nie da wolnego za święto w sobotę?
Jeśli pracodawca nie udzieli pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, może to prowadzić do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy.
W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Dlatego pracodawcy zwykle przestrzegają w tym zakresie przepisów i odpowiednio planują dni wolne.
Święta w sobotę w 2025 roku i wymiar czasu pracy
W 2025 roku dwa święta państwowe wypadają w sobotę. Jest to Święto Narodowe Trzeciego Maja i 1 listopada - Wszystkich Świętych. W związku z tym pracownicy powinni otrzymać dwa dodatkowe dni wolne od pracy w zamian za te święta.
Z tego względu wymiar czasu pracy w 2025 roku ulegnie zmniejszeniu. Pracownicy zatrudnieni w systemie pięciodniowego tygodnia pracy przepracują łącznie 2000 godzin w ciągu 250 dni roboczych.
KO
Czytaj też: Odczytywanie wiadomości pracownika na służbowych komunikatorach. Pracodawca ma do tego prawo?