Agencja Informacyjna: Xi Jinping – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej spotkał się w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie – stolicy Państwa Środka z ministrami spraw zagranicznych i szefami stałych agencji z różnych państw, którzy przybyli, na spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
Spis treści
Czym jest Szanghajska Organizacja Współpracy?
Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalna organizacja międzynarodowa, powstała w 2001 r. Jej oficjalnym celem jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji, poprzez wielopłaszczyznową współpracę, głównie Federacji Rosyjskiej i Chińskiej republiki Ludowej. W przeszłości pojawiały się pomysły przekształcenia SzOW w sojusz wojskowy, organizacja ta pozostaje przede wszystkim porozumieniem o charakterze politycznym i gospodarczym.
Z kim spotkał się Xi Jinping?
Podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych i szefami stałych agencji z różnych państw Xi Jinping – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej stwierdził, iż w ciągu 24. lat istnienia Szanghajska Organizacja Współpracy zawsze podtrzymywała „ducha szanghajskiego”, dojrzewała i rozwijała się, emanując silną energią. Pogłębiło się wzajemne zaufanie polityczne między państwami członkowskimi, kooperacja w różnych dziedzinach przyniosła owocne rezultaty. Szanghajska Organizacja Współpracy z powodzeniem wkroczyła na ścieżkę współpracy regionalnej, która jest zgodna z aktualnymi trendami i odpowiada potrzebom wszystkich stron, dając w ten sposób przykład nowego rodzaju stosunków międzynarodowych.
Co powinna robić Szanghajska Organizacja Współpracy zdaniem Chin?
Chińska Republika Ludowa zawsze uważała Szanghajską Organizację Współpracy za priorytet w dyplomacji sąsiedzkiej i zobowiązuje się do uczynienia jej bardziej praktyczną i silniejszą, dąży do utrzymania bezpieczeństwa i stabilności regionalnej, promowania rozwoju i dobrobytu państw członkowskich oraz budowania bliskiej społeczności o wspólnej przyszłości. Od czasu objęcia przez Chińską Republikę Ludową rotacyjnej prezydencji w lipcu2024 roku Państwo Środka aktywnie prowadzi działania i promuje współpracę. Wszystkie strony podjęły konkretne kroki, w celu wspólnego zbudowania lepszych warunków dla Szanghajskiej Organizacji Współpracy. W 2025 roku szczyt Szanghajskiej Organizacja Współpracy odbędzie się w Tianjinie. Xi Jinping – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej wyznał, iż z niecierpliwością czeka na spotkanie z przywódcami państw członkowskich, w celu omówienia planów rozwoju Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
Co według Xi Jinping powinna zrobić Szanghajska Organizacja Współpracy?
Xi Jinping – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej podkreślił, iż w obliczu skomplikowanej sytuacji międzynarodowej, Szanghajska Organizacja Współpracy musi skupić się na kierunku działania, wzmocnić wzajemne zaufanie, działać skutecznie i osiągać więcej korzyści, a także zapewnić światu większą stabilność i pozytywną energię. „Po pierwsze, musimy pamiętać o pierwotnych aspiracjach organizacji i nieść pochodnię „ducha szanghajskiego”. Musimy opierać naszą współpracę na wzajemnym zaufaniu i obopólnych korzyściach, dogadywać się ze sobą na zasadzie równości i konsultacji, promować harmonię i tolerancję poprzez poszanowanie różnorodności kulturowej oraz osiągać dobrobyt korzystny dla obu stron, dążąc do wspólnego rozwoju. Niech „duch Szanghaju” przez cały czas oświetla drogę budowania wspólnoty o wspólnej przyszłości dla Szanghajskiej Organizacji Współpracy.” – Wyraził oczekiwanie Xi Jinping – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej.
Co Szanghajskiej Organizacji Współpracy powinna uczynić dla ludzi?
„Po drugie, musimy reagować na oczekiwania ludzi i działać na rzecz pogłębienia współpracy.” – Wskazał Xi Jinping – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. – „Udoskonalimy mechanizmy reagowania na zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa, zbudujemy solidną barierę bezpieczeństwa i odpowiemy na oczekiwania ludzi dotyczące spokojnego i umiarkowanego życia; będziemy współpracować ze strategiami rozwojowymi państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy i inicjatywami współpracy, takimi jak Inicjatywa Pasa i Szlaku, aby osiągnąć wyższą jakość i bardziej zrównoważony rozwój, a także odpowiemy na oczekiwania ludzi, dotyczące dostatniego i szczęśliwego życia; będziemy ułatwiać wymianę personelu, promować wymianę międzyludzką, organizować więcej wydarzeń kulturalnych odzwierciedlających cechy różnych państw oraz odpowiadać na oczekiwania ludzi dotyczące bogatego życia duchowego.” – Zapowiedział Xi Jinping – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej.
Czy Szanghajska Organizacja Współpracy ma przeciwstawiać się zastraszaniu?
„Po trzecie, przyjmiemy na siebie realizację misji czasów, zdecydowanie przeciwstawimy się hegemonicznemu zastraszaniu i będziemy działać na rzecz bardziej równej i uporządkowanej multipolaryzacji świata.” – Zapowiada – Wskazał Xi Jinping – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. – „Położymy nacisk na szerokie konsultacje, aby globalizacja gospodarcza stała się bardziej inkluzywna; pragniemy promować ustanowienie bardziej sprawiedliwego i rozsądnego globalnego systemu zarządzania oraz zaangażujemy się w budowanie społeczności o wspólnej przyszłości dla ludzkości.” – Dodał Xi Jinping – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej.
Jak widzi przyszłość Szanghajskiej Organizacji Współpracy Siergiej Ławrow?
W imieniu szefów dyplomacji państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy głos zabrał Siergiej Ławrow – minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, który powiedział, iż w obliczu złożonej sytuacji międzynarodowej Szanghajska Organizacja Współpracy powinna trzymać się multilateralizmu i kierować porządek międzynarodowy w bardziej sprawiedliwym i rozsądnym kierunku.
Co to jest Szanghajska Organizacja Współpracy?
Szanghajska Organizacja Współpracy (SzOW; chiń. 上海合作组织, Shànghǎi Hézuò Zǔzhī, ros. Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Szanchajskaja organizacyja sotrudniczestwa (SzOS)) – regionalna organizacja międzynarodowa, powołana 15 czerwca 2001 r. przez Federację Rosyjską, Chińską Republikę Ludową, Republikę Kazachstanu, Republikę Kirgistanu i Republikę Tadżykistanu (istniejącą od 1996 roku tzw. Szanghajską Piątkę). W 2001 roku dołączyła do niej Republika Uzbekistanu, w 2017 roku szeregi organizacji zasiliły Republika Indii i Islamska Republika Pakistanu, w 2023 r. do organizacji przyjęty została Islamska Republika Iranu, a w 2024 r. dołączyła Republika Białorusi.
Celem Szanghajskiej Organizacji Współpracy jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji poprzez wielopłaszczyznową współpracę, głównie Federacji Rosyjskiej i Chińskiej Republiki Ludowej. Chociaż w przeszłości pojawiały się pomysły przekształcenia Szanghajskiej Organizacji Współpracy w sojusz wojskowy, organizacja ta pozostaje przede wszystkim porozumieniem o charakterze politycznym i gospodarczym.
Czym zajmował a się Szanghajska Piątka?
Szanghajska Piątka powstała jako nieformalne forum konsultacyjne państw, chcących uregulować spory graniczne pomiędzy państwami powstałymi po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Z czasem w orbicie zainteresowań tego gremium znalazły się sprawy bezpieczeństwa (przede wszystkim zagrożenie ze strony „trzech diabłów”: separatyzmu, terroryzmu oraz ekstremizmu islamskiego w Azji Środkowej; dyslokacja wojsk w tej strefie). 26 kwietnia 1996 w Szanghaju strony podpisały Umowę o umocnieniu środków zaufania w kwestiach wojskowych na obszarze pogranicza (tzw. Układ Szanghajski). 24 kwietnia 1997 w Moskwie podpisano Umowę o wzajemnej redukcji sił zbrojnych w rejonie granicy, co umożliwiło delimitację 4.000 km chińskiej granicy. Podczas negocjacji rząd Chińskiej Republiki Ludowej poczynił dość duże ustępstwa wobec państw poradzieckich. Zgodził się na odzyskanie jedynie 22 proc. spornych terenów od Kazachstanu oraz 32 proc. od Tadżykistanu. W zamian otrzymał jednak obietnicę pomocy w zwalczaniu ujgurskich separatystów, przebywających i działających w tych państwach i którzy stanowią poważne zagrożenie dla jedności terytorialnej Chińskiej Republiki Ludowej.
Jak powstała Szanghajska Organizacja Współpracy?
Na szczycie w Szanghaju w dniach 14–15 czerwca 2001, powstała Szanghajska Organizacja Współpracy poprzez podpisanie Deklaracji o utworzeniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Członkowie zobligowali się w niej przede wszystkim do dbałości o wzajemne relacje, przyjaznej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, kultury itp., wzmocnienia zaufania, a także poszanowania równości oraz niemieszania się w sprawy wewnętrzne państw. Zaznaczono również, iż organizacja nie jest skierowana przeciw jakiemukolwiek innemu podmiotowi stosunków międzynarodowych. Zapowiedziano także utworzenie Regionalnej Struktury Antyterrorystycznej i Rady Koordynatorów. Na szczycie podpisana została ponadto Szanghajska konwencja, która zobowiązywała strony do zwalczania terroryzmu, separatyzmu i ekstremizmu.
Kiedy przyjęto Kartę Szanghajskiej Organizacji Współpracy?
7 czerwca 2002 na szczycie w Petersburgu przyjęto Kartę Szanghajskiej Organizacji Współpracy, dokument ramowy określający cele, zadania, strukturę instytucjonalną oraz sposoby przystąpienia lub wystąpienia z Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
Jakie państwa współpracują z Szanghajską Organizacją Współpracy?
Od 2004 roku obserwatorem Szanghajskiej Organizacji Współpracy jest Mongolia, a od 2005 roku także Republika Indii, Islamska Republika Pakistanu oraz Islamska Republika Iranu. Inną formą uczestniczenia w pracach SzOW jest możliwość uzyskania statusu partnera w dialogu, który w tej chwili posiadają Republika Armenii, Republika Azerbejdżanu, Królestwo Kambodży, Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki i Republika Turcji. W 2006 roku utworzono specjalną grupę kontaktową pomiędzy Szanghajską Organizacją Współpracy a Afganistanem, którego przedstawiciele byli częstymi gośćmi podczas obrad różnych organów organizacji. W 2012 Islamski Emirat Afganistanu uzyskał status obserwatora przy Szanghajskiej Organizacji Współpracy, ale talibowie rządzący tym państwem od 2021 r. nie uczestniczą w sesjach organizacji. Szanghajska Organizacja Współpracy posiada także status obserwatora przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Czy Rada Głów Państw jest organem Szanghajskiej Organizacji Współpracy?
Rada Głów Państw jest najważniejszym organem Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Ma on określać priorytety oraz wypracowywać podstawowe kierunki działania Organizacji. Do jej zadań należy też decydowanie na temat zasadniczych kwestii jej struktury oraz funkcjonowania, współpracy z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi, a także rozpatruje najbardziej aktualne międzynarodowe problemy. Rada Głów Państw ma zbierać się na posiedzenie raz w roku. Przewodniczy mu głowa państwa organizującego szczyt, a kolejność przewodniczenia ustalana jest dzięki alfabetycznego porządku nazw państw – członków w języku rosyjskim.
Co to jest Rada Szefów Rządów?
Działalność Rady Szefów Rządów opiera się się na artykule 6 Karty Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Jej głównym jej zadaniem jest ustalenie budżetu Organizacji. Rada Szefów Rządów rozpatruje także i decyduje w konkretnych aspektach działalności Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Są to przede wszystkim sprawy współpracy gospodarczej. Rada Szefów Rządów zbiera się na kolejne posiedzenia, podobnie jak Rada Głów Państw, raz do roku.
Czym zajmuje się Rada Ministrów Spraw Zagranicznych?
Rada Ministrów Spraw Zagranicznych Szanghajskiej Organizacji Współpracy zajmuje się rozpatrywanie, kwestii związanych z bieżącą działalnością organizacji, przygotowywaniem posiedzeń Rady Głów Państw oraz prowadzeniem konsultacji w sprawach międzynarodowych. W razie konieczności Rada Ministrów Spraw Zagranicznych może wydawać oświadczenie w imieniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Zebrania zwyczajne realizowane są miesiąc przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Głów Państw, natomiast nadzwyczajne mają miejsce po uprzednim zgłoszeniu wniosku popartym przez co najmniej dwa państwa członkowskie.
Co to są Narady Kierowników Ministerstw i/lub Resortów?
Szefowie odpowiednich ministerstw i/lub resortów państw-członków Zgodzie z decyzjami Rady Głów Państw oraz Rady Szefów Rządów, mogą prowadzić konsultacje w celu rozpatrzenia konkretnych problemów w rozwoju współpracy w ramach działalności w Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
Co to jest Rada Narodowych Koordynatorów?
Rada Narodowych Koordynatorów Szanghajskiej Organizacji Współpracy jest organem odpowiedzialny przede wszystkim za koordynację i kierowanie bieżącej działalności Organizacji. Prowadzi on przygotowania do posiedzeń Rad: Głów Państw, Szefów Rządów oraz Ministrów Spraw Zagranicznych. Narodowi koordynatorzy są mianowani przez każde państwo według wewnętrznie przyjętej przez siebie procedury. Rada zbiera się na posiedzenia nie rzadziej niż 3 razy w roku. Przewodnictwo obejmuje narodowy koordynator państwa – organizatora.
Co to jest Regionalna Struktura Antyterrorystyczna?
Regionalna Struktura Antyterrorystyczna Szanghajskiej Organizacji Współpracy to organ, który rozpoczął swoją działalność od momentu ogłoszenia Szanghajskiej Konwencji o Walce z Terroryzmem, Separatyzmem i Ekstremizmem z 15 czerwca 2001 r. Siedzibą jest Taszkent – stolica Uzbekistanu. Regionalna Struktura Antyterrorystyczna Szanghajskiej Organizacji Współpracy jest stale działającym organem, jedynym, którego działalność nie jest regulowana przez Radę Głów Państw, ale jej podstawowe zadania i funkcje, zasady formowania i finansowania, a także porządek działalności regulowane są przez osobne porozumienie międzynarodowe, zawierane przez członków Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Oprócz zwalczania terroryzmu, separatyzmu oraz ekstremizmu w trakcie funkcjonowania Regionalnej Struktury Antyterrorystycznej wyłoniły się takie funkcje jak m.in. koordynacja niemilitarnych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa w Azji Środkowej oraz stworzenie systemu wymiany informacji między państwami członkowskimi. Jednym z najważniejszych osiągnięć Regionalnej Struktury Antyterrorystycznej było opracowanie przez nie listy osób oraz organizacji zakazanych oraz zidentyfikowanie wielu działaczy organizacji terrorystycznych oraz ekstremistycznych.
Czym zajmuje się Sekretariat Szanghajskiej Organizacji Współpracy?
Sekretariat Szanghajskiej Organizacji Współpracy jest stale działającym organem administracyjnym, zajmującym się przede wszystkim aspektami organizacyjno–technicznymi. Przygotowuje spotkania przedstawicieli państw członkowskich i projekty budżetu organizacji. Na czele stoi Sekretarz Wykonawczy, który wybierany jest przez Radę Głów Państw, po przedstawieniu kandydata przez Radę Ministrów Spraw Zagranicznych. Funkcję tę może pełnić obywatel państwa członkowskiego. W wyborze narodowości Sekretarza stosuje się metodę rotacji – według porządku alfabetu rosyjskiego. Swoją funkcję może pełnić 3 lata, bez możliwości przedłużenia tego terminu. Zastępcy Sekretarza Wykonawczego wybierani są przez Radę Ministrów Spraw Zagranicznych, po uprzedniej nominacji Rady Narodowych Koordynatorów. Nie mogą oni jednak pochodzić z tego samego kraju co Sekretarz Wykonawczy. Sekretarz Wykonawczy, zastępcy Sekretarza oraz pozostali pracownicy Sekretariatu są niezależni. Nie mogą otrzymywać żadnych instrukcji ze strony jakiegokolwiek podmiotu. Muszą oni powstrzymywać się od działań, które mogłyby zaszkodzić działaniu urzędu oraz całej organizacji. Państwa członkowskie zmuszone są szanować międzynarodowy charakter Sekretarza Wykonawczego oraz personelu Sekretariatu. Odpowiadają oni wyłącznie przed SzOW. Na siedzibę Sekretariatu wybrany został Pekin – stolica Chińskiej Republiki Ludowej. Funkcjonuje on od 2004 r.
Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości zamieszczone na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Życzymy ciekawej lektury. Agencja Informacyjna
AI, gospodarka, World, Chiny/Dec/ 21 lipca 2025