Dzięki dodatkowym środkom z Narodowego Funduszu Zdrowia, placówki oferują smaczne i zdrowe jedzenie. Zgodnie z wymogami programu, szpitale biorące udział w pilotażu zostały zobowiązane do opracowania jadłospisów i publikowania ich na swojej stronie internetowej. Tam też muszą zamieszczać zdjęcia co najmniej dwóch posiłków dziennie. Każda uczestnicząca w pilotażu placówka została też zobowiązana do zatrudnienia dietetyka.
Pacjenci chwalą program
Program ruszył we wrześniu 2023 r. i wygasa z końcem tego roku. O jego przedłużenie apeluje do Ministerstwa Zdrowia Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Argumentuje, iż dzięki inicjatywie posiłki w placówkach zdrowotnych zyskały na estetyce i wartościach odżywczych. “Od wielu lat jakość posiłków serwowanych pacjentom w szpitalach była przedmiotem krytyki ze strony opinii publicznej oraz mediów” - zauważa cytowany w komunikacie wiceprezes OZPSP, Tomasz Paczkowski. Reklama
Dodaje, iż „Dobry posiłek w szpitalu” spotkał się z bardzo pozytywną reakcją pacjentów, którzy doceniają różnorodność, smak oraz jakość serwowanych posiłków. Związek podkreśla, iż odpowiednie żywienie stanowi najważniejszy element procesu leczenia. Dlatego apeluje o przedłużenie programu na 2025 r.
Resort jeszcze nie zdecydował
Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, „Dobry posiłek w szpitalu” powinien być kontynuowany jako odrębny produkt, a jego finansowanie nie powinno być wliczane w wycenę świadczeń zdrowotnych. W opinii przedstawicieli organizacji, takie rozwiązanie zapewni większą transparentność finansowania i umożliwi utrzymanie wysokich standardów żywienia w szpitalach.
O możliwości realizacji petycji OZPSP i przedłużeniu czasu trwania „Dobrego posiłku w szpitalu” zapytał Ministerstwo Zdrowia branżowy portal rynekzdrowia.pl. “Decyzje co do ewentualnego przedłużenia lub zmiany formuły tego programu nie zostały jeszcze podjęte” - brzmi odpowiedź resortu.