Te osoby w Polsce mają lepiej niż w Niemczech. Zarabiają choćby 200 tysięcy złotych miesięcznie

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/Pawel Kacperek


Choć powszechnie przyjmuje się, iż zarobki na Zachodzie są wyższe niż w Polsce, to jedna grupa pracowników wyraźnie się pod tym względem wyróżnia. Z drugiej strony na omawiane pensje wpływa wiele czynników. Z pracą tą wiąże się także duża odpowiedzialność. Chodzi o kierowników najwyższego szczebla.
Top menedżerowie to osoby zajmujące najwyższe stanowiska w hierarchii danej organizacji. Są to zatem dyrektorzy, członkowie zarządów, prezesi i właściciele firm. Droga na ten zawodowy szczyt nie jest łatwa, ale jej pokonanie daje satysfakcję, także pod względem finansowym. Co więcej, okazuje się, iż w Polsce taki awans szczególnie się opłaca.


REKLAMA


Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników


Ile zarabia menedżer firmy? Pensje szefów to duża rozpiętość, a wpływa na to kilka czynników
Jak informuje "Rzeczpospolita", powołując się na analizę Page Executive, wysokość płacy zasadniczej na najwyższych stanowiskach w polskich firmach jest bardzo zróżnicowana. Maksymalny poziom widełek zwykle stanowi dwukrotność poziomu minimalnego, choć nie jest to regułą. Przykładowo, maksymalna stawka prezesa na umowie o pracę w usługach finansowych wynosiła w 2024 roku 233 tysięcy złotych brutto miesięcznie, podczas gdy dolne widełki były aż czterokrotnie niższe i wynosiły 54 tysiące złotych brutto. Różnice widać również między branżami. Prezesi spółek finansowych najczęściej zarabiają 75 tysięcy złotych brutto, ale już w spółkach handlowych czy biotechnologicznych można liczyć na 100,5 tysięcy złotych brutto. Jednocześnie należy podkreślić, iż na wynagrodzenie wpływają takie czynniki jak wielkości firmy, poziom jej przychodów i generowanych zysków oraz zakres odpowiedzialności na danym stanowisku. Ponadto dużą rolę w ogólnych zarobkach prezesów odgrywają premie, które mogą wynosić od 25 do choćby 150 procent rocznej pensji.
Zobacz też: Lawina upadłości w Polsce. Ten rok minął pod hasłem "bankructwo"
Przy okazji warto wspomnieć o wycenie polskich prezesów. Według informacji udostępnionych przez portal wnp.pl średnia wartość top menedżera w relacji do spółki, którą zarządza, w 2023 roku wyniosła niemal cztery procent. Jest to też więcej niż u naszych zachodnich sąsiadów. Jak zatem wygląda sytuacja prezesów w Niemczech?


Zarobki top menedżerów w Polsce wyróżniają się na tle Niemiec. W naszym kraju opłaca się awansować
Opierając się o dane firmy doradczej WTW, "Rzeczpospolita" podkreśla, iż szef niewielkiej firmy w Niemczech (do 90 pełnoetatowych pracowników) zarabia niespełna pięć raz więcej niż jego młodszy pracownik administracyjny. W Polsce natomiast to przebicie jest aż dziewięciokrotne. Przepaść ta rośnie drastycznie wraz z rozmiarami organizacji. W największych niemieckich firmach prezesi zarabiają dziewięć razy więcej od szeregowego pracownika. W naszym kraju różnica ta jest ponad 22-krotna. Dyrektor WTW Krzysztof Gugała wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem, iż większe spłaszczenie w Niemczech wynika m.in. z wyższych zarobków pracowników szeregowych (w porównaniu do Polski). Co więcej, regulacje branżowe w Niemczech konkretnie określają relację pensji prezesa do średniej płacy w firmie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału