Po takich danych wielu internautów się śmieje. Gdyż wcale nie dostrzega na własnej skórze zbawiennego wpływu danych statystycznych dotyczących płac.
Przypominamy sobie na przykład, ile wydaliśmy na świąteczne zakupy oraz co drastycznie podrożało. Oczywiście jest to bardzo subiektywne doświadczenie, ale suche liczby przecież od zawsze mniej przekonująco działają na ludzi.
Myślimy o szalejących cenach masła, warzyw czy słodyczy, na których galopujące ceny ma wpływ na przykład wzrost cen kakao. I tak jak do badań opinii publicznej dotyczących poparcia kandydatów na prezydenta, tak do danych GUS o wysokości średnich płac podchodzimy z dużą dozą ostrożności.
O ile wzrosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw?
To historyczny rekord dotyczący wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Przeciętne wynagrodzenie w marcu 2025 wyniosło dokładnie 9055,92 złotych – czytamy w RMF FM.
Oznacza to więc, iż średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w ciągu roku wzrosło o 7,7 procent. Dodajmy, iż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie do poprzedniego miesiąca o 5,1 procent.
Z drugiej strony warto zauważyć, iż tempo wzrostu płac spada. Gdyż w 2024 roku regularnie widać było 10-procentowy wzrost w danych rok do roku.
Schłodzenie wzrostu płac oznacza, iż to czas na obniżki stóp procentowych, co skutkowałoby w dłuższej perspektywie tańszymi kredytami mieszkaniowymi.
Czy będziemy wówczas mogli łatwiej kupić mieszkanie? To mogą być mrzonki, gdyż – jak wynika z danych GUS – liczba mieszkań, których budowę zaczęli w marcu deweloperzy, spadła rok do roku o ponad 17 procent.
Ponadto GUS podaje, iż na wzrost wynagrodzeń w marcu 2025 miały wpływ takie czynniki jak: wypłaty premii i bonusów rocznych, premie kwartalne, premie świąteczne, premie sprzedażowe, wypłaty z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, odprawy emerytalne.