Thorium Space prezentuje swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz najbliższe plany biznesowe

7 miesięcy temu
Zdjęcie: Thorium Space


21 maja b.r. podczas rocznej prezentacji strategii i dokonań Thorium Space, przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia oraz najbliższe plany biznesowe i R&D. Podczas wystąpienia Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu zapowiedział, że spółka podtrzymuje swe plany giełdowe, ale priorytetem jest w tej chwili finalizacja umowy z europejskim klientem komercyjnym na całego, dużego satelitę geostacjonarnego.

21 maja br. w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się roczna prezentacja strategii i dokonań Thorium Space. Podczas prezentacji Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space, przedstawił dotychczasowe osiągnięcia spółki oraz najbliższe plany biznesowe i badawczo-rozwojowe (R&D). Thorium Space zakończyło prace nad budową terminali, które już działają oraz rozpoczęło budowę pierwszego payloadu geostacjonarnego. Te sukcesy wymusiły na spółce zmiany w strukturze, modelu biznesowym i technicznym, w tym powiększenie laboratorium w Warszawie oraz utworzenie nowych działów sprzedaży i jakości. To co kluczowe, spółka przeszła na metodologię procedur i standardów wyznaczonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), co umożliwia jej lepszą kompatybilność w prowadzeniu projektów z największymi firmami sektora space.

Wychodzimy z ofertą globalną, przeznaczoną na rynek kosmiczny, obejmującą terminale, ale przede wszystkim payloady i satelity telekomunikacyjne budowane przy współpracy
z partnerami. w tej chwili finalizujemy negocjacje z europejskim operatorem dotyczące całego satelity geostacjonarnego w paśmie Ku/Ka
– informował Paweł Rymaszewski, Prezes Thorium Space.

Thorium Space dedykuje swą ofertę i uznaje za główny core klientów z sektora rządowego, obronnego, bezpieczeństwa oraz infrastruktury krytycznej. Spółka wyznaje podejście – modelu „Sattelite as a Service”, co oznacza, iż chce oferować nie tylko same urządzenia terminali, ale wyjść z ofertą kompleksową, całego serwisu, na który składają się terminale wraz z łącznością, czyli z pasmem. Firma otrzymała wsparcie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rozpoczęła budowę większego satelity we współpracy z partnerami odpowiedzialnymi za platformę.

przeszliśmy z etapu R&D na etap oferowania produktów rynkowych, co znacznie zmieniło naszą strukturę i plany na przyszłość. To sprawiło, iż staliśmy się globalnym graczem, drugim w Europie producentem takiej technologii po Francji – podkreślał Rymaszewski.

Thorium Space podtrzymuje swoje plany giełdowe, ale w tej chwili priorytetem jest finalizacja umowy z komercyjnym klientem na budowę dużego satelity geostacjonarnego. – Dalej idziemy rytmem, jaki zapowiadaliśmy, ale z pewnym przesunięciem, gdyż kończymy negocjacje z klientem komercyjnym na całego, dużego satelitę, na którym cały payload będzie od nas. Nasze satelity posiadają funkcje anty-jammingowe, lokalizację interferencji oraz możliwość dowolnego kierowania sygnału i mieszania serwisów, co czyni je wyjątkowo funkcjonalnymi i atrakcyjnymi dla operatorów. Jesteśmy już bardzo blisko celu – dodał Paweł Rymaszewski.

Prezes podkreślił również, iż firma posiada unikalne technologie, w tym aktywne anteny radarowe i własne układy scalone. Thorium Space jest jednym z nielicznych producentów własnych układów scalonych i niedługo wprowadzi drugą generację swojego krzemu. Paweł Rymaszewski przedstawił także innowacyjne rozwiązania satelitarne i strategiczne kierunki rozwoju, które plasują Thorium Space jako lidera technologicznego na europejskim rynku kosmicznym oraz podkreślił wyjątkową współpracę z niemieckim OHB, w tej chwili największym i kluczowym partnerem biznesowym Thorium Space.

z naszym partnerem z OHB patrzymy szeroko w przyszłość. Łączy nas wspólny klient, z którym w tej chwili intensywnie prowadzimy negocjacje. Cieszymy się, iż mogliśmy się również spotkać dzisiaj, na naszym wyjątkowym wydarzeniu, które stanowi podsumowanie sukcesów Thorium, ale i planów, które liczymy, iż zyskają również miano sukcesu – wyjaśniał Prezes Rymaszewski

–dwa lata temu rozpoczęliśmy z Thorium współpracę, która rozwija się do dziś.
Z niecierpliwością czekamy na rozwój technologii, nad którą pracuje Thorium Space i staramy się wspierać ten rozwój. Myślę, iż to co dzieje się teraz w Thorium, to adekwatny kierunek dla dalszego rozwoju. Na technologie tego rodzaju istnieje duże zapotrzebowanie na rynku, zwłaszcza przy europejskim programie IRIS^2. Europejskie programy rządowe również pilnie potrzebują nowych rozwiązań technologicznych – podsumowuje dr Kolja auf der Heide, Director Future Programs Telecom & Productline SmallGEO, OHB Systems AG

Wydarzenie zgromadziło szereg ekspertów polskiego sektora kosmicznego i bezpieczeństwa, przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskich Sił Zbrojnych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przemysłu zbrojeniowego, nauki oraz mediów. Patronat nad wydarzeniem objęła redakcja Space24, Polska Zbrojna i Polska Agencja Kosmiczna POLSA.

Idź do oryginalnego materiału