Tłumy w placówkach ZUS. W kilka dni złożono ponad 33,7 tys. wniosków o nowe świadczenie

7 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od pierwszych dni nowego roku ma ręce pełne roboty, a odpowiada za to renta wdowia. Wniosek o świadczenie można składać od 1 stycznia 2025 roku. Warto jednak przypomnieć, iż pośpiech nie jest tu konieczny, a formalności możemy dopełnić również elektronicznie.
Renta wdowia to świadczenie, które było wyczekiwane przez wielu seniorów. Potwierdzają to statystyki udostępnione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Trudno się temu dziwić. Dotychczas wdowa lub wdowiec musieli zrzec się własnego świadczenia, by pobierać rentę rodzinną. Do urzędów udają się jednak nie tylko osoby gotowe do złożenia wniosku.


REKLAMA


Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"


Wniosek o rentę wdowią: ZUS jest oblegany przez zainteresowanych. Urząd przypomina o możliwości skorzystania z PUE ZUS
Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony ZUS-u, według danych na 7 stycznia 2025 roku w zaledwie kilka dni tego roku złożono ponad 33,7 tysięcy wniosków o rentę wdowią. Co ciekawe, większość wnioskodawców zdecydowała się przy tym na wizytę w urzędzie. Dotyczy to aż 24,6 tysięcy osób. Skorzystanie z PUE ZUS wybrało natomiast 4,6 tysiąca seniorów. Różnica ta nie jest zaskakująca, ponieważ osoby starsze często preferują tradycyjne metody dopełniania formalności. Z drugiej strony warto podkreślić, iż droga elektroniczna to znacznie wygodniejszy wybór, który pomoże nam uniknąć kolejek. Wnioskowanie w ten sposób nie jest też trudne, a w dodatku ZUS przygotował specjalny poradnik, który jasno przedstawia cały proces.


Zobacz też: Część seniorów pożegna się z emeryturą bez podatku. Te osoby utracą zwolnienie
Niemniej jednak złożenie wniosku nie jest jedynym powodem tłumów w placówkach.


Ja nie wiem, czy w ogóle coś z tego skorzystam, bo mój mąż zginął już 16 lat temu. Idę więc się zapytać


- wyjaśniała jedna z seniorek, z którą rozmawiał reporter radia TOK FM sprawdzający sytuację na Podkarpaciu. Okazuje się, iż kolejki są tam na tyle długie, iż urzędnicy zaczęli obsługiwać emerytów nie tylko na wyznaczonych stanowiskach, ale także w sali obsługi klienta. Przypominamy zatem podstawowe zasady przyznawania świadczenia, aby pomóc rozwiać przynajmniej część wątpliwości.


Renta wdowia: zasady przyznawania świadczenia. Te warunki są konieczne do spełnienia
Wniosek o rentę wdowią mogą złożyć osoby, które spełniają wszystkie następujące warunki:


ukończyły 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
pozostawały we wspólnocie małżeńskiej ze zmarłym małżonkiem do dnia jego śmierci,
nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55. roku życia (limit dla kobiet) lub 60. roku życia (limit dla mężczyzn),
nie wstąpiły w nowy związek małżeński.


Bardziej szczegółowo o tych warunkach pisaliśmy w poprzednim artykule. jeżeli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziemy mogli pobierać pełne własne świadczenie i 15 proc. emerytury zmarłego małżonka, lub na odwrót. Na koniec warto przypomnieć, iż renta wdowia będzie wypłacana od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Oznacza to, iż wniosek możemy złożyć aż do 31 lipca tego roku bez obawy o utratę przysługujących nam pieniędzy.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału