Według danych oficjalnego urzędu statystycznego UE, kobiety w państwach członkowskich zarabiają średnio o 13% mniej za wykonywanie te samej pracy. Jest to kwestia, która wymaga odgórnej regulacji, zwłaszcza iż rozbieżności te są dość zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi krajami. O przyjęciu dyrektywy w tej sprawie Parlament Europejski poinformował w komunikacie prasowym w dniu 30 marca 2023.
REKLAMA
Zobacz wideo
Szklany sufit Polek w polityce. „W rządzie jest więcej Jarosławów niż kobiet"
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Duża zmiana dla pracowników i pracodawców. UE przyjmuje nową dyrektywę
Jedną z głównych zmian, jakie wprowadzi dyrektywa, jest zakaz tajemnicy wynagrodzenia. Każdy pracownik będzie miał zagwarantowany dostęp do informacji o poziomie wynagrodzeń pracowników tej samej lub innych kategorii. Co więcej, pracodawca nie będzie mógł zabronić zatrudnianym osobom w umowie ujawniania wysokości ich wynagrodzenia. Natomiast jeżeli pracownik uzna, iż zasady równego wynagrodzenia są łamane i skieruje sprawę do sądu, to pracodawca będzie zobowiązany udowodnić, iż do dyskryminacji nie doszło.
Dyrektywa w dużej mierze dotyczy również równego traktowania kobiet i mężczyzn. jeżeli sprawozdania z wynagrodzeń wykażą lukę płacową między kobietami a mężczyznami na poziomie 5%, pracodawca będzie musiał przeprowadzić ocenę wynagrodzeń, w której udział wezmą także przedstawiciele pracowników. Ponadto neutralne płciowo mają być systemy oceny pracy, ogłoszenia rekrutacyjne oraz nazwy stanowisk. Same procesy rekrutacyjne też nie mogą być dyskryminacyjne.
Wycinka drzew 2023. Rewolucyjne zmiany w zasadach składania wniosków
Za nieprzestrzeganie przepisów będą grozić sankcje. Na co muszą przygotować się pracodawcy?
Jak czytamy w przytoczonym komunikacie, państwa członkowskie będą musiały wprowadzić skuteczne, proporcjonalne i odstraszające sankcje dla pracodawców łamiących nowe przepisy, czyli np. kary finansowe. W przypadku naruszenia przepisów pracownik będzie mógł domagać się odszkodowania. Dyrektywa uwzględnia dyskryminację krzyżową oraz prawa osób niebinarnych.
Po przyjęciu dyrektywy przez Parlament Europejski porozumienie musi zostać zatwierdzone przez Radę. Następnie jego tekst zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Nowe przepisy wejdą w życie po 20 dniach od tego momentu.
Dodatek do emerytury za urodzone dzieci. Komu przysługuje świadczenie?