Tyle kosztuje cię miesięcznie praca zdalna. Zużycie prądu przez komputer można jednak łatwo obniżyć

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Beyond the Horizon / iStock


Ile kosztuje 8 godzin pracy komputera? Ze względu na popularność pracy zdalnej i hybrydowej to pytanie może zadawać sobie sporo osób. Okazuje się jednak, iż odpowiedź na nie nie jest prosta. Mimo to warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Być może dzięki temu uda nam się zmniejszyć nasze rachunki.
w tej chwili komputer jest podstawowym narzędziem w licznych zawodach. Ponadto choćby jeżeli nie korzystamy z niego w związku z pracą, prawdopodobnie przynajmniej od czasu do czasu dostarcza nam on rozrywki. Z jakimi jednak kosztami się to wiąże? Wpływa na to m.in. wybór między komputerem stacjonarnym i laptopem, choć znaczących czynników jest więcej.

REKLAMA







Zobacz wideo Glapiński: Przed nami górka inflacyjna aż do 2026 roku



Ile prądu zużywa komputer stacjonarny? Te czynniki będą wpływać na rachunki
Aby poznać wartości finansowe związane z używaniem jakiegokolwiek sprzętu, należy zacząć od tego, ile energii elektrycznej potrzebuje. Zużycie prądu przez komputer stacjonarny może być jednak bardzo zróżnicowane i nie chodzi tu tylko o różnice między poszczególnymi modelami. Jak wyjaśnia portal Morele, urządzenia te nie zawsze potrzebują bowiem aż tyle energii, ile wskazują jego parametry, które informują o poborze przy maksymalnym obciążeniu. Inaczej mówiąc, zużycie prądu przy pracy w edytorze tekstowym będzie niższe niż przy zaawansowanym programie graficznym. Niemniej portal Laphard.pl przyjmuje, iż kompletny komputer stacjonarny zużywa średnio 200 watogodzin (Wh). Obejmuje to sam komputer, modem internetowy, drukarkę i głośniki. Według wyliczeń portalu przy działaniu przez osiem godzin dziennie sprzęt taki zużyje 600 kWh rocznie, czyli 50 kWh miesięcznie. Jak więc przekłada się to na ceny?
Zobacz też: Ile prądu zużywa piekarnik? Tyle kosztuje cię godzina pieczenia. Przez to możesz mieć wyższe rachunki
PGE Polska Grupa Energetyczna przypomina, iż dzięki zamrożeniu cen prądu od 1 stycznia do 30 września 2025 roku obowiązuje maksymalna cena prądu dla odbiorców z grupy taryfowej G oraz odbiorców z tzw. taryfą budowlaną. Wynosi ona 0,5000 zł/kh (bez akcyzy i podatku VAT) oraz 0,6212 zł/kWh (z VAT i akcyzą) i dotyczy całego zużycia w tym okresie. Wyjątkiem są odbiorcy z umowami z ceną dynamiczną. Przyjmując zatem tę stawkę i powyższe ustalenia, możemy wyliczyć, iż użytkowanie komputera stacjonarnego kosztuje nas miesięcznie nieco ponad 31 złotych. Jak jednak wygląda to w przypadku laptopa?


Co pobiera więcej prądu, komputer czy laptop? W ten sposób możesz zmniejszyć rachunki za energię elektryczną
Coraz więcej użytkowników zamiast komputerów stacjonarnych wybiera właśnie laptopy. Często wiąże się to z ich mobilnością i oszczędnością miejsca. Przy okazji ich zużycie energii jest także znacznie niższe. Co prawda dużo zależy od modelu, a najwięcej prądu będą pobierać laptopy gamingowe, ale wciąż są to mniejsze wartości niż w poprzednim przypadku. Laphard.pl podaje, iż dla laptopów zakres zużycia mieści się średnio w przedziale od 150 do 300 kWh na rok, czyli od 12,5 do 25 kWh miesięcznie. Podstawiając przyjętą wcześniej stawkę, otrzymujemy wydatek rzędu 7,77-15,53 złote miesięcznie.



Powyższa analiza pokazuje, iż zamiana komputera stacjonarnego na laptop może być skutecznym sposobem na oszczędzanie prądu. jeżeli zaś zależy nam na pozostaniu przy tym pierwszym urządzeniu, warto wyrobić w sobie kilka nawyków. Zużycie prądu zmniejszy się, gdy będziemy wyłączać nieużywane moduły, przede wszystkim głośniki i drukarkę. o ile chwilowo całkiem nie pracujemy na komputerze, wyłączmy również monitor, a przy przerwie dłuższej niż pół godziny najlepiej cały komputer.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału