Aktualnie dla polskiej gospodarki największe znaczenie mają cudzoziemcy, którzy zasilają kadry w takich branżach jak budownictwo, produkcja oraz logistyka. Do grona takich pracowników należą osoby pochodzące nie tylko z Ukrainy, ale także z Dalekiego Wschodu oraz Afryki. Na co wskazuje najnowszy raport "Kierunek Polska" stworzony przez Randstad i SW Research? Okazuje się, iż znaczna większość zagranicznych pracowników ma zamiar zostać w naszym kraju na dłużej.
REKLAMA
Zobacz wideo Minęło 1000 dni od wybuchu wojny w Ukrainie. Donald Tusk podsumowuje
Obywatele Ukrainy chcą zostać w Polsce. Cenią nasz kraj za korzystne warunki pracy
Z raportu wynika, iż aż 59 proc. respondentów potwierdza, iż ma w planach pozostanie w Polsce, natomiast 33 proc. z nich wciąż nie podjęło ostatecznej decyzji.
Po fali wyjazdów obywateli Ukrainy z Polski dalej na zachód Europy, wśród pracodawców pojawiły się obawy o odpływ części kadr pozyskanych w ostatnich latach. Najnowsze badania przynoszą jednak uspokajające sygnały. Fakt, iż w badaniu 'Kierunek Polska' w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł odsetek respondentów, którzy chcą związać swoją zawodową przyszłość z Polską (z 55 proc. do 59 proc.), może sygnalizować zmniejszenie tych obaw
- czytamy w raporcie. Gotowość do pozostania w naszym kraju w dużej mierze wykazują osoby z wykształceniem zawodowym oraz ci, którzy mają w Polsce stanowiska zgodne ze swoimi kwalifikacjami. Aż 94 proc. zagranicznych pracowników uczestniczących w badaniu jest zadowolonych z pracy oraz warunków zatrudnienia. Duże znaczenie ma dla nich także elastyczności zatrudnienia. Problemem, na który zwracają uwagę analitycy, jest to, iż wiele osób pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Jest to aż 48 proc. respondentów. Tylko 18 proc. badanych znalazło pracę zgodną z ich z kwalifikacjami, a 6 proc. - powyżej ich kwalifikacji.
Gdzie w Polsce pracują osoby z innych krajów? Branża budowlana i produkcja to nie wszystko
Jak podaje serwis Strefa Biznesu, w nadchodzącym roku wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów, takich jak finansiści i menedżerowie. W tym przypadku niezbędne będą odpowiednie kwalifikacje oraz znajomość języka polskiego. Osoby, które będą spełniać te wymagania, mogą oczekiwać wynagrodzenia wynoszącego choćby ponad 16 tys. złotych miesięcznie. Poszukiwani będą również operatorzy wózków widłowych, którzy zarabiają średnio od 4,5 do 6 tys. złotych na miesiąc. Na ten moment większość obywateli Ukrainy pracuje w branży produkcyjnej - 41 proc. Na drugim miejscu jest natomiast branża budowlana - 24 proc. We wrześniu 2024 roku pracowników z Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego było blisko 780 tys., co stanowi 2/3 wszystkich cudzoziemców.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.