Tyle zarabiają polscy "bogacze". Wiadomo, na co wydają najwięcej pieniędzy

3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl


Rynek dóbr luksusowych w Polsce znów notuje wzrost i na koniec 2024 roku ma osiągnąć rekordową wartość wynoszącą ponad 55 miliardów złotych. Czy to oznacza, iż nasi rodacy są coraz bogatsi? Choć mówi się o astronomicznych kosztach życia, liczba chętnych na produkty "premium" stale rośnie.
1 grudnia 2024 roku KMPG zaprezentował najświeższy raport dotyczący rynku dóbr luksusowych w Polsce. Analizy publikowane są od 2010 roku i w tym czasie doszło do ogromnych zmian w tej dziedzinie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat nasz lokalny rynek dóbr luksusowych zanotował aż pięciokrotny wzrost, a co za tym idzie, dziś znów możemy mówić o rekordowych wynikach.


REKLAMA


Zobacz wideo Andziaks nazwana "królową konsumpcjonizmu". Zdradziła nam, jaką ma najdroższą rzecz w szafie


Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Nasz kraj rozwija się w zatrważającym tempie
Z 15. edycji raportu KPMG wynika, iż rynek dóbr luksusowych w Polsce na koniec 2024 roku osiągnie rekordową wartość 55,6 mld złotych, co oznacza wzrost o aż 24,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Zdaniem autorów na tak intensywne skoki wpływ ma rosnąca liczba zamożnych obywateli naszego kraju, postęp technologiczny oraz ewolucja wartości konsumenckich. To właśnie te czynniki mają najważniejszy wpływ na wygląd współczesnego rynku.


Pomimo licznych wyzwań ostatnich 15 lat liczba Polaków o wysokich dochodach systematycznie rosła. Chociaż globalny kryzys finansowy z 2008 roku miał długotrwałe konsekwencje, Polska dzięki stabilnej polityce gospodarczej, uniknęła głębokiej recesji. Napływ funduszy unijnych oraz dynamiczny rozwój infrastruktury przyczyniły się do wzrostu gospodarczego, sprzyjając tworzeniu nowych miejsc pracy, a także poprawie warunków zatrudnienia i płac


- czytamy w opisie. Zmiany wynikają również z gwałtownie rosnącego PKB. Na przestrzeni lat Polska odnotowała wzrost na poziomie 60 proc., co czyni ją jednym z najszybciej rozwijających się rynków na świecie. Nasz kraj wyprzedzają jedynie Chiny. Istotne jest też to, iż liczba potencjalnych nabywców dóbr luksusowych i produktów "premium" stale rośnie, a ich wynagrodzenia sukcesywnie się zwiększają. Definiuje się ich jako osoby przekraczające drugi próg podatkowy, które zarabiają powyżej 120 tys. złotych rocznie. Wzrost zauważono w aż czterech grupach zamożności.


Ile zarabiają Polacy? Bogaci liczą swoje pensje w milionach
W 2023 roku liczba Polaków o rocznych dochodach wynoszących minimum 120 tys. złotych rocznie zwiększyła się o 34 proc. Podobne zmiany zauważono również w pozostałych grupach uwzględnionych w raporcie:


dobrze zarabiający: 120-240 tys. złotych rocznie, 1,8 mln osób, łączne zarobki 290 mld złotych;
zamożni: 240-600 tys. złotych rocznie, 545 tys. osób, łączne zarobki 189,3 mld złotych;
bogaci: 600 tys.-1 mln złotych rocznie, 90,1 tys. osób, łączne zarobki 68,5 mld złotych;
bardzo bogaci: powyżej 1 mln złotych rocznie, 73,5 tys. osób, łączne zarobki 166 mld złotych.


Rozwój rynku dóbr luksusowych w Polsce, który obserwujemy uważnie od 2010 roku to historia dynamicznych przemian, na które wpływ miały zarówno zmiany gospodarcze, jak i ewolucja gustów konsumentów. Za kamienie milowe uznawać można otwarcie w 2011 roku pierwszego ekskluzywnego domu handlowego Vitkac, luksusowego hotelu Raffles Europejski w Warszawie w 2018 roku, jak również wzrost znaczenia e-commerce, zwłaszcza od czasu wybuchu pandemii Covid-19


- wyjaśnia Tomasz Wiśniewski, Partner w Dziale Deal Advisory, Szef Zespołu Wycen w Europie Środkowo-Wschodniej. Wciąż jednak najpopularniejszą kategorią produktów luksusowych są samochody premium, które stanowią ponad 64 proc. - 36 mld złotych - wartości całego sektora dóbr luksusowych w Polsce.


Warto zaznaczyć, iż najwięcej najbogatszych Polaków mieszka na Mazowszu. Jest to aż 16 tys. osób. Na drugim miejscu znajdują się województwa wielkopolskie i małopolskie - po 7,3 tys. osób - a na trzecim śląskie - 7,2 tys. osób. Z raportu wynika również, iż dobra luksusowe najczęściej kupowane są przez klientów pochodzących dużych miast, głównie Warszawy, Krakowa i Trójmiasta. Z czasem do tego grona dołączyli również mieszkańcy Wrocławia i Poznania.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału