Z informacji wynika, iż pracownicy we Francji (37 proc.), Holandii (36 proc.) i Japonii (19 proc.) byli w niektórych przypadkach znacznie mniej zmotywowani. Z kolei pracownicy w Indiach (67 procent), Chinach (59 procent) i USA (57 procent) czuli się bardziej zmotywowani w pracy.
Motywacja jest najwyższa wśród pokolenia wyżu demograficznego
Z badania wynika, iż najbardziej zmotywowani są starsi pracownicy: 63 procent ankietowanych przedstawicieli pokolenia wyżu demograficznego stwierdziło, iż u obecnego pracodawcy radzi sobie najlepiej, jak potrafi. Wśród młodszych pracowników z tzw. pokolenia Z odsetek ten wyniósł 43 proc. I polecić swojego pracodawcę znajomemu? Zrobiłoby to jedynie 44 procent ankietowanych w Niemczech. Wartość poniżej średniej w porównaniu do reszty świata.
Partner EY, Nelson Taapken, powiedział: „Jeśli ludzie w krajach takich jak Indie i Chiny – czasami w znacznie gorszych warunkach – podejmują się pracy z większą motywacją niż pracownicy tutaj, my jako społeczeństwo, ale zwłaszcza pracodawcy, powinniśmy pomyśleć o tym”. To zrozumiałe, iż nie można mieć takiej samej motywacji każdego dnia. Z punktu widzenia kierownictwa problematyczne staje się, gdy praca pozbawiona motywacji staje się stanem trwałym. Jednak nigdy nie jest to przypadek.
Według Taapkena zawsze istnieją powody, dla których pracownicy rozwijają taką postawę. Na niektóre czynniki nie ma panaceum na zarządzanie. Ale: „Firmy mogą pracować nad zdecydowaną większością przyczyn, takich jak słabe przywództwo, zła kultura firmy, a także brak komunikacji lub stres spowodowany zbyt dużą ilością pracy”.