Dodatek stażowy to ukłon w stronę pracowników, którzy zostają na dłużej. To nie tylko symboliczne docenienie lat pracy, ale także realny zastrzyk gotówki, który co miesiąc potrafi poprawić humor. Choć zwykle kojarzy się z budżetówką, temat jest znacznie szerszy. Warto wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach można liczyć na ten bonus, zwłaszcza iż w wielu przypadkach po prostu się nam należy.
REKLAMA
Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników
Komu należy się dodatek stażowy? Przejrzyj umowę o pracę
Dodatek stażowy nie jest żadnym przywilejem, a w wielu przypadkach obowiązkiem pracodawcy. Zgodnie z aktualnymi przepisami, prawo do niego mają wszyscy zatrudnieni w jednostkach budżetowych, takich jak urzędy, sądy, szkoły czy placówki ochrony zdrowia. Dotyczy to m.in. nauczycieli, urzędników państwowych, żołnierzy zawodowych, pielęgniarek i kolejarzy. Wysokość dodatku jest ściśle określona i zależna od długości stażu. Najczęściej zaczyna się od 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego po pięciu latach pracy, a następnie wzrasta co roku o 1 proc. Górna granica to 20 proc.
Nauczyciele zyskują prawo do dodatku nieco wcześniej, bo już po czterech latach pracy, a wysokość rośnie w podobnym tempie. Uwaga: w przypadku pracy w kilku placówkach oświatowych, każdy staż liczony jest osobno. A co z sektorem prywatnym? Tutaj wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. Dodatek stażowy może, ale nie musi być wypłacany. jeżeli jednak firma go przewiduje, zasady muszą być jasno określone w regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę. Wysokość dodatku oraz próg, od którego zaczyna przysługiwać, są wówczas ustalane wewnętrznie.
Pieniądze w portfelu fot. Pawel Kacperek/ istock
Jakie są zasady wypłacania dodatku stażowego? To warto wiedzieć
Dodatek za wysługę lat wypłacany jest co miesiąc, razem z pensją zasadniczą. Co ważne, nie trzeba o niego wnioskować. jeżeli pracownik spełnia kryteria, pracodawca ma obowiązek doliczyć go automatycznie do wypłaty. Jednak nie zawsze przysługuje "od ręki". jeżeli wymagany staż zostanie osiągnięty w trakcie miesiąca, wypłata dodatku nastąpi dopiero od kolejnego.
Do stażu pracy, od którego zależy wysokość dodatku stażowego, wliczają się nie tylko lata przepracowane u obecnego pracodawcy. Liczy się również zatrudnienie w tym samym zawodzie, choćby jeżeli miało miejsce w innych firmach. Uwzględniane są także okresy urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, z tym iż w trakcie ich trwania dodatek nie jest wypłacany. Z kolei czas pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego nie pozbawia nas dodatku, o ile pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia lub świadczenia z ZUS. Warto też wiedzieć, iż choć dodatek stażowy nie jest doliczany do podstawy wynagrodzenia chorobowego czy świadczenia rehabilitacyjnego, bywa uwzględniany przy obliczaniu zasiłku macierzyńskiego.
Czy uważasz, iż dodatek stażowy powinien przysługiwać wszystkim pracownikom, niezależnie od sektora? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.