Zmowa na rynku pracy
Według ustaleń UOKiK przewoźnicy mogli ustalać między sobą i z właścicielem sieci Biedronka, iż kierowcy zatrudnieni wcześniej w jednej firmie nie mogliby podjąć pracy w innej obsługującej to samo centrum przez określony czas, np. trzy miesiące.
– Podejrzewamy, iż firmy transportowe oraz Jeronimo Martins Polska zawarły porozumienie, którego celem miało być ograniczenie możliwości przechodzenia kierowców pomiędzy firmami transportowymi obsługującymi centra dystrybucyjne Biedronki. Takie działanie jest nie tylko niezgodne z prawem ochrony konkurencji, ale również niedopuszczalne w wymiarze ludzkim – mówi prezes UOKiK.
Konsekwencje dla kierowców i rynku pracy
Przykładem skutków takiej zmowy jest sytuacja kierowcy, który po odejściu z pracy z powodu braku podwyżek nie mógł znaleźć zatrudnienia w konkurencyjnej firmie, choć miał odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Jak dowiedział się nieoficjalnie kierowca, firmy transportowe oraz Jeronimo Martins Polska blokowały takie przejścia. Utrudniały w ten sposób mobilność zawodową kierowców i możliwość poprawy warunków pracy.
Porozumienia o niekonkurowaniu o pracowników (tzw. no-poach agreements) są prawnie zabronione, ponieważ wpływają na element konkurencji między przedsiębiorcami – wysokość wynagrodzeń. Z perspektywy firm przewozowych taka praktyka minimalizowałaby ryzyko utraty pracownika na rzecz konkurenta. W efekcie pensje pracowników mogą pozostać na niskim poziomie albo rosną wolniej, niż gdyby pracownicy mogli swobodnie zmieniać pracodawców.
Grożące kary i możliwość skorzystania z leniency
Zmowa na rynku pracy oznacza dla przedsiębiorcy możliwość kary w wysokości do 10 proc. obrotu. Menedżerzy odpowiedzialni za zmowę też mogą zostać ukarani karą do 2 mln zł. UOKiK przypomina, iż przedsiębiorcy i menedżerowie mogą skorzystać z programu łagodzenia kar (leniency), za pomocą którego przy współpracy z Urzędem możliwe jest obniżenie lub uniknięcie sankcji finansowej.
UOKiK prowadzi także program dla anonimowych sygnalistów, umożliwiający zgłaszanie przypadków naruszeń prawa konkurencji za pośrednictwem specjalnej platformy online.
Polecamy także:
- Toksyczna sztuczna biżuteria pod lupą UOKiK i KAS. Wyniki kontroli zaskakują
- PayPal wypłaci użytkownikom rekompensatę. To efekt decyzji UOKiK
- Gorączka AI napędza rynek IT. Ofert pracy przybywa, juniorzy walczą o wejście do branży
- Upały w pracy. Nowe przepisy BHP dopiero od 2027 roku, związki zawodowe krytyczne