Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców ze znakami zapytania

7 godzin temu

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom obowiązuje już od 1 czerwca, jej zapisy budzą jednak wiele wątpliwości.

Na podstawie dokumentu przygotowanego przez Zespół Roboczy ds. Rynku Pracy działającego w ramach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, Minister Agnieszka Majewska skierowała do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpienie o wydanie objaśnień prawnych co do przepisów, których interpretacja budzi wątpliwości przedsiębiorców i ekspertów. Celem objaśnień jest doprowadzenie do jednolitego stosowania prawa oraz usprawnienie procedury załatwiania spraw przez adekwatne organy.

Czy jeden z nowych przepisów wyłącza możliwość świadczenia usługi outsourcingu procesowego z udziałem cudzoziemców?

Listę kilkunastu punktów, które zdaniem Rzecznik MŚP wymagają objaśnienia, otwiera przepis, w którym wskazano, iż w przypadku kierowania cudzoziemca przez podmiot powierzający pracę do innego podmiotu może się to odbywać wyłącznie na podstawie umowy z agencją pracy tymczasowej. Zdaniem wielu przedsiębiorców nie jest jasne, czy przepis ten wyłącza możliwość świadczenia usługi outsourcingu procesowego z udziałem cudzoziemców. Z kolei, o ile intencją ustawodawcy nie jest wyeliminowanie dopuszczalności outsourcingu procesowego, to – pyta Minister Majewska – czy prawidłowa jest praktyka żądania przez organy legalizujące pracę cudzoziemców przedstawienia przez podmiot powierzający pracę wpisu do rejestru agencji zatrudnienia.

Czy cudzoziemcy zatrudnieni na podstawie umów zlecenia będą mogli incydentalnie wykonywać pracę przez większą liczbę godzin?

Kolejne z zapytań dotyczy tego, czy przedsiębiorca, który zawiera z cudzoziemcem wpisanym do CEIDG umowę o wykonywanie pracy lub świadczenie usług w ramach jego działalności gospodarczej, jest zwolniony z weryfikowania legalności pobytu takiego cudzoziemca. Agnieszka Majewska pyta też m.in., czy po wejściu w życie ustawy cudzoziemcy zatrudnieni na podstawie umów zlecenia będą mogli incydentalnie wykonywać pracę przez większą liczbę godzin bez konieczności zmiany zezwolenia na pracę. O odpowiedzi ministerstwa Biuro rzecznika MŚP będzie informować zainteresowanych przedsiębiorców natychmiast niezwłocznie po jej otrzymaniu.

Więcej:
https://www.facebook.com/BiuroRzecznikaMSP/
https://twitter.com/RzecznikMSP
https://www.youtube.com/rzecznikmsp
https://rzecznikmsp.gov.pl/
https://naukaibiznes.rzecznikmsp.gov.pl/
https://rzecznikmsp.gov.pl/kontakt/newsletter/
Idź do oryginalnego materiału