"Wielu studentów dorabia w wakacje, również na umowie o pracę. Rodzice powinni wtedy pamiętać, iż dziecko zyskuje własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego" - informuje ZUS w swoim komunikacie. Taką osobę należy wyrejestrować jako członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego poprzez zgłoszenie tego faktu pracodawcy, który jest płatnikiem składek.
Student dorabiał w wakacje. Rodzic musi zgłosić go do ubezpieczenia
Po ustaniu zatrudnienia, rodzic musi dokonać ponownej rejestracji, czyli zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Tak jak w przypadku wyrejestrowania dokonuje się tego poprzez powiadomienie pracodawcy. o ile rodzic jest emerytem lub rencistą, to musi złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. "Jeśli do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszamy się sami, bo np. jesteśmy przedsiębiorcą, to obowiązek zgłoszenia oraz wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na nas, bo to my jesteśmy płatnikiem składek" - przekazał w komunikacie Zakład. Ponownego zgłoszenia należy dokonać w ciągu siedmiu dni od ustania stosunku pracy. Reklama
Dziecko nie będzie mogło korzystać ze świadczeń w ramach NFZ
Bez ponownej rejestracji dziecko nie będzie mogło korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Jak przypomina ZUS, uprawnienia pacjenta do bezpłatnej opieki zdrowotnej są sprawdzane w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). "Niekiedy zdarza się, iż pacjent w systemie eWUŚ świeci się na czerwono. Spotykało to między innymi studentów, którzy podejmowali pracę i uzyskiwali tytuł do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, iż po rozwiązaniu umowy muszą ponownie zostać zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny" - powiedział cytowany w komunikacie Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.
Co z ubezpieczeniem dziecka, które ma 18 lat i się nie uczy?
Wyrejestrowanie z ubezpieczenia i ponowne zgłoszenie nie dotyczy studentów, którzy pracowali na podstawie umów zlecenie. Osoby uczące się do 26. roku życia nie mają bowiem obowiązku opłacania składek. o ile dziecko ukończyło 18 lat i nie uczy się, rodzic także musi je wyrejestrować ze swojego ubezpieczenia. Osoby pełnoletnie, które nie pobierają nauki, wciąż mają prawo do ubezpieczenia i leczenia na NFZ, muszą jednak zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Zgłoszenia można dokonać przez internet.