Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) – W zakończonej właśnie III edycji Akademii Wodorowej Orlen wzięło udział 30 uczestników z 10 uczelni, podała spółka. Program łączy zaawansowaną wiedzę z praktyką i przygotowuje młodych specjalistów do pracy w strategicznym sektorze technologii wodorowych.
“Strategia Orlen2035 stawia na rozwój gospodarki wodorowej jako fundament transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Finansujemy inwestycje w technologie, ale przede wszystkim – inwestujemy w ludzi. Akademia Wodorowa umożliwia uczestnikom zdobycie praktycznej wiedzy, dostęp do laboratoriów, wizyty w instalacjach przemysłowych, a w konsekwencji dobre perspektywy na dalszy rozwój kariery. Jako lider transformacji energetycznej, wyznaczamy kierunki i budujemy kompetencje niezbędne w dalszym rozwoju branży wodorowej” – powiedział członek zarządu Orlenu ds. technologii Marcin Wasilewski, cytowany w komunikacie.
Akademia Wodorowa to inicjatywa, której celem jest wymiana wiedzy pomiędzy ekspertami i młodymi ludźmi, stawiającymi pierwsze zawodowe kroki w branży. Program łączy szkolenia z wizytami studyjnymi, organizowanymi m.in. w Warszawie, Płocku czy Leiria w Portugalii, gdzie technologie wodorowe są wdrażane w praktyce. Zajęcia prowadzone są przez ekspertów z Grupy Orlen, partnerów branżowych oraz przedstawicieli świata nauki.
W ramach programu uczestnicy wzięli udział w blisko 100 godzinach zajęć prowadzonych przez 76 wykładowców. Odwiedzili 10 miast, aby poznać technologie wodorowe i ich praktyczne zastosowanie. Trzydziestu uczestników z najlepszych uczelni w Polsce zakończyło intensywne pół roku przygotowaniem i prezentacją specjalnego projektu, który pozwolił na uzyskanie certyfikatu i tytułu absolwenta. Autorzy najlepszych projektów otrzymali oferty płatnych staży w Orlenie i u partnerów programu. Dzięki programowi w spółce zatrudnienie znalazło do tej pory 8 absolwentów akademii.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 296,95 mld zł w 2024 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
(ISBnews)