W tych sytuacjach dostaniesz 100 proc. zasiłku chorobowego. Rząd chce dodać kolejne choroby

5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Wyborcza.pl


Zwolnienie chorobowe w większości przypadków wiążę się z zasiłkiem chorobowym lub wynagrodzeniem chorobowym, które jest niższe od naszej podstawowej pensji. Istnieją jednak przypadki, gdy możemy liczyć na pełnopłatne zwolnienie lekarskie. Dotyczy to nielicznych sytuacji, ale ich lista być może niedługo się wydłuży.
Zwolnienie lekarskie, znane powszechni jako L4, ma dać pracownikowi czas na powrót do zdrowia przy jednoczesnym zachowaniu części wynagrodzenia za okres nieobecności w pracy. Niektóre osoby mogą jednak liczyć na większe wsparcie i ze względu na szczególne okoliczności, które skutkują ich niezdolnością do pracy, przysługuje im pełnopłatne chorobowe. Czasami wymaga też to uwzględnienia dodatkowych przepisów.


REKLAMA


Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?


Ile wynosi zasiłek chorobowy na L4? W tych przypadkach możesz liczyć na 100 procent zasiłku chorobowego
Zasiłek chorobowy w większości przypadków jest równy 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Oznacza to, iż w tym czasie nasz dochód będzie nieco niższy, niż gdybyśmy normalnie pracowali. Niemniej nie zawsze tak jest. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zasiłek chorobowy wypłacany w wysokości 100 procent jego wymiaru przysługuje w trzech sytuacjach, tzn. gdy niezdolność do pracy wiąże się z:


okresem ciąży,
wypadkiem w drodze do lub z pracy,
poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek lub narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek lub narządów.


Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż zasiłek chorobowy w wysokości 100 procent podstawy wymiaru przysługuje również wtedy, gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy albo choroba zawodowa. Należy jednak podkreślić, iż te przypadki regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, więc traktuje się je jako odrębną grupę. Mimo wszystko wiele osób zauważa, iż upoważnionych jest niewielu i może wymagać to aktualizacji. Wśród nich znalazła się posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś.


Wysokość zasiłku chorobowego będzie wyższa? Ministerstwo zapewnia i prowadzonych pracach
Posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś skierowała interpelację do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zeszłym roku, o czym Rynek Zdrowia informował 17 października 2024 roku. Łepkowska-Gołaś zaproponowała, aby pełnopłatne zwolnienie lekarskie objęło choroby bezpośrednio spowodowane przez wykonywaną pracę, ale nieuwzględnione w katalogu chorób zawodowych i niespowodowane wypadkiem w pracy. Jako przykłady podała m.in. choroby układu oddechowego, schorzenia kostno-stawowe i choroby psychiczne. Ponadto zwróciła uwagę na zjawisko prezentyzmu, czyli sytuacje, w których pracownicy przychodzą do pracy mimo choroby w obawie przed utratą wynagrodzenia na zwolnieniu.
Zobacz też: Co z podniesieniem wieku emerytalnego? Ministerka stawia sprawę jasno. Może zostać zrównany


Odpowiedzi na przytoczoną inter udzielił podsekretarz stanu dr hab. Sebastian Gajewski, który zapewnił, iż w resorcie realizowane są już prace analityczne nad zmianami w zakresie wynagrodzeń chorobowych na L4. Ich rezultatem ma być gruntowna reforma ubezpieczenia chorobowego, które wprowadzi szereg drobnych zmian.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału