W tych sytuacjach pracodawca może odmówić urlopu na żądanie. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz wolne

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. fizkes / iStock


Urlop na żądanie często okazuje się wybawieniem w trudnych sytuacjach. Co do zasady prawodawca musi nam go udzielić. Okazuje się jednak, iż istnieją od tego pewne wyjątki. Z czym jest to związane? Przypominamy, o czym należy pamiętać przy tego rodzaju zwolnieniu od pracy.
Urlop to czas, który z reguły planujemy z góry, często choćby z dużym wyprzedzeniem. Jest to wygodniejsze zarówno dla nas, jak i naszego pracodawcy. Niemniej zdarzają się sytuacje, w których wolnego potrzebujemy nagle i "na już". Wówczas z pomocą przychodzi nam urlop na żądanie. Niestety musimy pamiętać jednocześnie o jego pewnych ograniczeniach.

REKLAMA







Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników



Urlop na żądanie: ile dni przysługuje pracownikowi? Czy urlop na żądanie wlicza się do wypoczynkowego?
Urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Są to zawsze cztery dni w danym roku kalendarzowym, choćby wtedy, gdy zmienimy miejsce pracy. Co ważne, jest on częścią urlopu wypoczynkowego i nie stanowi dodatkowej puli wolnego. Portal Infor przypomina również, iż limit czterech dni nie zmienia się w zależności od naszego stażu pracy, czyli od tego, ile dni urlopu wypoczynkowego nam przysługuje (20 lub 26 dni). Prawo do urlopu na żądanie mają też pracownicy, którzy nabyli prawo do urlopu w wymiarze ułamkowym lub proporcjonalnie ograniczonym.
Zobacz też: Pracownicy dostaną więcej za nocne zmiany. W styczniu nastąpiła podwyżka
jeżeli chcemy skorzystać z urlopu na żądanie, powinniśmy zgłosić to najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Przepisy nie określają sposobu wnioskowania o ten rodzaj urlopu, więc możemy to zrobić pisemnie, ustnie lub pocztą internetową. Istotne jest jednak to, iż nie możemy rozpocząć urlopu bez zgody pracodawcy, gdyż mogłoby to zostać uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Co więcej, udzielenie takiego wolnego wbrew pozorom nie musi być zagwarantowane. Kiedy zatem szef może nam odmówić?


Brak zgody na urlop na żądanie jest możliwy tylko w określonych sytuacjach. O tym musisz pamiętać
Portal Zielona Linia podkreśla, iż w większości przypadków pracodawca ma obowiązek udzielenie urlopu na żądanie, o ile pracownik skutecznie poinformuje go o zamiarze jego wykorzystania. Odmowy jednak także się zdarzają i nie jest to niezgodne z prawem. Kwestia ta została poruszona przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 października 2009 roku, II PK 123/09, LEX nr 551056. Stwierdzono w nim, że:




obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, iż jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy.

Jako takie szczególne okoliczności może zostać uznana awaria lub sytuacja kryzysowa w zakładzie pracy wymagająca kompetencji danego pracownika, prace terminowe, braki kadrowe lub inne nieprzewidziane sytuacje, jak np. klęska żywiołowa.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału