Wiek ochronny przed emeryturą. Nie mogą ani zwolnić, ani obniżyć pensji

1 tydzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Ochrona przedemerytalna dotyczy osób, którym zostały 4 lata do powszechnego wieku emerytalnego. Zwolnienie z pracy ani obniżka wypłaty w większości przypadków wówczas nie grożą. Wiek ochronny obowiązuje tylko na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie od ochrony przedemerytalnej są jednak wyjątki.


Zwolnienie z pracy i obniżka wypłaty są blokowane przez ochronę przedemerytalną.Ważne, by umowa obowiązywała w okresie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.Od ochrony przedemerytalnej obowiązują trzy wyjątki. Dwa tyczą się utraty pracy, a trzeci obniżki pensji.
Zwolnienie z pracy nie grozi osobom, które mają jeszcze 4 lata lub mniej do osiągnięcia wieku emerytalnego. Są oni bowiem objęci ochroną przedemerytalną, która wynika z artykułu 39. Kodeksu pracy. Wiek ochronny sprawia, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, o ile okres zatrudnienia daje szansę uzyskania praw emerytalnych w trakcie jej obowiązywania.Reklama


Zwolnienie z pracy a ochrona przedemerytalna


Ochrona przedemerytalna obowiązuje kobiety od wieku 56 lat oraz mężczyzn, od 61. roku życia. Wiek ochronny zapobiega obniżaniu wypłaty.
Ochrona przedemerytalna nie zadziała w przypadku, gdy zatrudnienie jest oparte o umowę, która kończy się przed wiekiem emerytalnym. jeżeli umowa o pracę wygasa przed osiągnięciem wieku emerytalnego, wiek ochronny nie zadziała.


Wiek ochronny nie dla osób z umową zlecenie lub umową o dzieło


Ochrona przedemerytalna dotyczy wyłącznie osób z umową o pracę, a nie osób z umową zlecenie czy umową o dzieło. Umowy cywilnoprawne nie podlegają ochronie przedemerytalnej. Objęcie ochroną przedemerytalną, trzeba spełnić też warunek stażu pracy: 20 lat stażu pracy w przypadku kobiet i 25 lat stażu pracy w przypadku mężczyzn.


Wiek ochronny. Jakie są wyjątki?


Nawet jeżeli pracownika obowiązuje ochrona przedemerytalna, nie ma absolutnej gwarancji, iż zmiany w firmie go nie dotkną. Są trzy wyjątki od wieku ochronnego - dwa dotyczą zwolnienia z pracy, natomiast trzeci zmniejszenia wypłaty:
utrata przez pracownika w sposób niezawiniony uprawnień koniecznych do wykonywania dotychczasowej pracy,orzeczenie lekarskie stwierdzające utratę umiejętności wykonywania dotychczasowej pracy,wprowadzenie nowych zasad wynagrodzenia ogółu pracowników lub tej grupy zatrudnionych, do których objęty ochroną należy.
Przemysław Terlecki
Idź do oryginalnego materiału