1 czerwca 2025 roku wejdą w życie przepisy Ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (w pełni zaczną obowiązywać od 2026 r.). Wprowadzają ważne zmiany m.in. dla osób powyżej 50. roku życia. Nowe regulacje mają wzmocnić aktywizację zawodową tej grupy wiekowej oraz ułatwić im znalezienie i utrzymanie pracy. Zapobiegną też nadużyciom.
Osoby po 50-tce będą miały lepiej na rynku pracy. Firmy dostaną dofinansowanie do ich wynagrodzenia
Zgodnie z art. 69 pkt 2 wspomnianej ustawy, pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w różnych formach pomocy będzie przysługiwać tym grupom osób:
bezrobotnym posiadającym Kartę Dużej Rodziny;
bezrobotnym powyżej 50. roku życia;
bezrobotnym bez kwalifikacji zawodowych;
bezrobotnym niepełnosprawnym;
długotrwale bezrobotnym;
bezrobotnym i poszukującym pracy, będącym osobami do 30. roku życia;
bezrobotnym samotnie wychowującym co najmniej jedno dziecko.
W tym artykule koncentrujemy się na osobach 50+, bo ten aspekt rynku pracy wymagał nowych regulacji. Seniorów przybywa (polskie społeczeństwo starzeje się), a wielu z nich chce dalej pracować. I to choćby na emeryturze. Niestety często nie udaje się im nic znaleźć lub są zwalniani na rzecz młodego pokolenia.
Najważniejszą nowością, która bezpośrednio będzie wspierać aktywne zawodowo osoby 50+, jest wprowadzenie możliwości dofinansowania wynagrodzenia dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się zatrudnić pracownika z tej grupy wiekowej.
W art. 141 ww. ustawy, czytamy, iż "starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego":
bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny
poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny – o ile nie był on zatrudniony lub nie wykonywał innej pracy zarobkowej u tego pracodawcy, bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny albo poszukujący pracy.
To nie koniec korzyści dla pracowników 50+. Jakie są jeszcze warunki otrzymania dofinansowania?
W ustawie opisane są też warunki dofinansowania. Przede wszystkim dofinansowanie ma być wypłacane przez rok, wynosić do 50 proc. najniższej krajowej (a ta w tej chwili to 4666 zł brutto, czyli maksymalnie można dostać 2333 zł dofinansowania), a przedsiębiorca nie może potem od razu zwolnić seniora, bo będzie musiał oddać pieniądze.
Okres dofinansowania (art. 141 ust. 2 pkt 1): dofinansowanie wynagrodzenia "przysługuje przez okres 12 miesięcy".
Wysokość wsparcia finansowego (art. 141 ust. 4): pracodawca może otrzymać dofinansowanie "w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego".
Obowiązek utrzymania zatrudnienia (art. 141 ust. 5 pkt 1): pracodawca "utrzymuje w zatrudnieniu bezrobotnego przez okres kolejnych 6 miesięcy" po zakończeniu okresu dofinansowania. Niewywiązanie się z tego warunku będzie skutkowało koniecznością zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami.
Warto dodać na koniec jeszcze jedną istotną rzecz: nowa ustawa (art. 225 ust. 1 pkt 2) wydłuża też czas dostawania zasiłku. Osoby po 50-tce będą mogły liczyć na 365-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o ile mają co najmniej łącznie 20-letni okres uprawniający do zasiłku. Będzie to więc stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla tej grupy wiekowej.