Wizyta Prezydenta Zełeńskiego w Warszawie – obecność Ukrainy w NATO jest jednym z jej priorytetów

2 godzin temu

W trakcie wizyty w Warszawie Wołodymir Zełensky spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem. Głównymi tematami wizyty były ekshumacja ofiar na Wołyniu i dalsze wsparcie Ukrainy, również w sferze dołączenia do NATO i Unii Europejskiej.

Po spotkaniu, prezydent Ukrainy i polski premier, poinformowali, iż przyjęli wspólne oświadczenie.

– Jego punkty są w oczywistym interesie Polski i Ukrainy – powiedział Donald Tusk

– Nie będę czytał tych punktów. Pod każdym obaj podpisaliśmy się bez wahania bo są w oczywistym interesie Polski i Ukrainy – zadeklarował Tusk.

– Ukraina niepodległa, suwerenna, sama decydująca o swoich losach to jest nie tylko oczywista sprawiedliwość dziejowa, ale też bezdyskusyjny warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy – podkreślił polski premier podczas wspólnego konferencji prasowej.

– Im szybciej Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej, im szybciej wejdzie do NATO, im silniejsza będzie nasza współpraca, tym szybciej Europa zdobędzie znaczenie geopolityczne, którego bardzo potrzebuje. Rosja nie wejdzie tam, gdzie będzie panować między nami wspólne zrozumienie i kooperacja oraz szacunek – ocenił Zełenski.

Prezydent Ukrainy odniósł się również do zmian w USA.

-Za pięć dni odbędzie się inauguracja prezydentury Donalda Trumpa, liczymy na aktywną współpracę w duchu pokoju dzięki sile, liczymy na utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję – dodał.

Kwestia Wołyńska

– Rozwiążemy problem upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej; nie chcę, żeby ktokolwiek w Polsce czy w Europie robił z tego warunek polityczny wsparcia dla Ukrainy w jej konfrontacji z Rosją – oświadczył w środę premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Do sprawy odniósł się szef Ukraińskiego MSZ:

– Bolesne problemy historyczne, które dzielą Ukrainę i Polskę, mogą być rozwiązane tak, by odpowiadały obopólnym interesom – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha. – Polska jest jednym z największych lobbystów i zwolenników przystąpienia Ukrainy do UE i NATO – zapewnił.

– Wraz z polskimi przyjaciółmi powołaliśmy grupę roboczą składającą się z renomowanych, znanych historyków z obu stron, koordynowaną przez ministerstwa kultury. Ukraińska i polska część tej grupy przekazały sobie nawzajem listy miejsc pamięci, których upamiętnieniem zainteresowane są obie strony – dodał.

Spotkanie z prezydentem

O 14.00 prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Po spotkaniu w cztery oczy odbyła się konferencja prasowa.

– Mam nadzieję, iż kiedy tylko wojna ustanie, kiedy uda się przywrócić prymat prawa międzynarodowego, to polscy przedsiębiorcy będą uczestniczyć w procesie odbudowy Ukrainy – powiedział w środę Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z Zełenskim.

Polski prezydent wspomniał również, iż rozmawiał ze swoim gościem na temat potencjalnych rozmów pokojowych między Ukrainą, a Rosją. Zwrócił się do prezydenta Zełenskiego, aby rozważył obecność przy nich przedstawiciela Polski. Podkreślił, iż interesy obu państw w tym zakresie są zbieżne.

Piotr Brzyski / Marcin Karwowski / Polska Agencja Prasowa

Tusk i Zełenski spotkają się dziś w Warszawie

Idź do oryginalnego materiału