Wolność słowa według uśmiechniętych

solidarnosc.rzeszow.org.pl 2 dni temu

W najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność” Nr 47 z 19 listopada 2024 r. między innymi:

O TVN-ie, „Wyborczej” i innych pisiorach
Ludzie ze szczytów naszej dzisiejszej władzy (z premierem Donaldem Tuskiem na czele) są podobno święcie przekonani, iż do ich wrogów zaliczają się także (trzymajcie się mocno) TVN24 czy TOK FM. A i w „Gazecie Wyborczej” czy Onecie zagnieździły się – ich zdaniem – złośliwe PiS-owskie trolle, które sypią piach w szprychy – pisze Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.

Jak Platforma Obywatelska widzi media?
Platforma Obywatelska od zawsze miała zaprzyjaźnione ze sobą media, przyjaźnie jednak bywają czasem bardzo trudne. Trzymany nad tą partią przez lata medialny parasol sprawił, iż kompletnie nie jest ona w stanie poradzić sobie z choćby najlżejszą krytyką płynącą ze strony kibicujących jej na co dzień dziennikarzy. Tym, którzy jej nie kibicują, odmawia tego miana i na szczeblu organizacyjnym utrudnia lub uniemożliwia im wykonywanie zawodu. „Swoich” dyscyplinuje rękami spontanicznych lub zorganizowanych w farmy trolli internautów – zauważa Krzysztof Karnkowski.

Stalowa Agonia
Z całego kraju napływają niepokojące informacje o likwidacji kolejnych zakładów hutniczych. Przemysł stalowy znalazł się w głębokim kryzysie, a hutnicy muszą wykazać się nomen omen stalowymi nerwami, by nie stracić nadziei na utrzymanie miejsc pracy – opisuje Marcin Krzeszowiec.

Fizjoterapia wyproszona za drzwi
Niemal wszystkie resorty polskiego rządu szukają oszczędności i tną wydatki. Na domiar złego największe cięcia dotyczą obszarów najważniejszych dla funkcjonowania państwa, jak ochrona zdrowia. Niewinnie brzmiące ograniczenie rehabilitacji domowej może doprowadzić do utraty pracy przez tysiące fizjoterapeutów i pozostawienia pacjentów bez opieki. Sprawa dotyczy nas wszystkich, bo przecież każdy z nas może w przyszłości potrzebować rehabilitacji – pisze Konrad Wernicki przedstawiając zmiany, jakie wprowadza Ministerstwo Zdrowia i NFZ kosztem fizjoterapeutów i ich rehabilitantów.

Sondażowe tortury
Nie można bezrefleksyjnie przenosić z wyborów na wybory raz ustalonego wzorca metodologicznego. Każde kolejne wybory mają swoją specyfikę. Bez uwzględniania swoistości sytuacji pracownie sondażowe będą się mylić. Cztery lata temu była inna sytuacja wewnętrzna Ameryki, inny entourage geopolityczny i ekonomiczny, inny zestaw kandydatów. Podczas gdy wzór badawczy pozostawiono bez zmian – mówi prof. dr hab. Mirosława Grabowska w rozmowie z Marcinem Darmasem.

A taki był ładny, amerykański
Po wygranej Donalda Trumpa w listopadowych wyborach można było odnieść wrażenie, iż Polska uważa się za 51. stan USA . Czy rzeczywiście jego prezydentura okaże się „dobrą zmianą” dla naszego kraju? – zastanawia się Agnieszka Żurek.

Trump wzywa św. Michała Archanioła
Kiedy Kamala Harris generowała wśród Amerykanów stany ontologicznej niepewności, Donald Trump dokonuje resakralizacji tożsamości narodowej Amerykanów i traktuje ją jako reakcję obronną na potencjalne zagrożenia globalizacyjne – pisze Jakub Pacan.

Felietony, m.in.:
Remigiusz Okraska – Liberał nigdy nie śpi
Cezary Krysztopa – Rodzice, czas bić na trwogę
Jan Wróbel – By żyło się lepiej, wszystkim

Idź do oryginalnego materiału