Marcin Piasecki – Redaktor Zarządzający „Rzeczpospolita”, moderator
Paneliści:
Jan Pilewski – Senior Public Affairs PLAY Polska
Krzysztof Saczka – Główny Inspektor Sanitarny
Radosław Sierpiński – Prezes, Agencja Badań Medycznych
Maciej Miłkowski – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Zdrowia
Jacek Cieplak – Wiceprezes Zarządu, Pracodawcy RP
Prof. Piotr Skarzyński – Kierownik, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
Roman Topór-Mądry – Prezes Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
Podczas panelu dotyczącego wpływu technologii na profilaktykę i leczenie analizowano w jaki sposób można efektywnie wykorzystywać nowe rozwiązania w celu ulepszenia ochrony zdrowia. Minister Maciej Miłkowski wskazał, iż najbardziej pożądane są ulepszenia w zakresie chorób serca oraz innowacyjne rozwiązania w monitorowaniu cukrzycy. Efektywność procesu leczenia wspomaga cyfryzacja, czego najlepszym przykładem są skracające czas oczekiwania do specjalistów e-skierowania oraz analiza spływających z całego kraju danych. Konieczność takich działań potwierdził również Krzysztof Saczka, wskazując na udane zastosowania digitalizacji w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Takie rozwiązania okazały się nieocenione podczas globalnej pandemii COVID-19 i sprawiły, iż realizacja zadań w była możliwa choćby w zaledwie 3 godziny. „Dzięki temu obsłużyliśmy 98% wszystkich zgłoszeń, a więc w szczytowych momentach zrealizowaliśmy 65 tysięcy wywiadów epidemiologicznych dziennie” – chwali Krzysztof Saczka – „nasze rozwiązania zostały nagrodzone przez ONZ, które wskazało je jako najlepszy syetem walki z globalną pandemią na świecie”.
O tym, iż digitalizacja to najważniejszy punkt reformy zdrowia, wskazują również doświadczenia Agencji Badań Medycznych. Jej Prezes, Radosław Sierpiński, wskazał na sukces programów leczenia chorób SMA i stworzonych centrów medycyny cyfrowej na uniwersytetach. To jednak gigantyczne koszty. Systematyczne zwiększanie nakładów na służbę zdrowia jest więc koniecznością. To niezbędne, choćby gdy z pomocą spieszą algorytmy sztucznej inteligencji. Na podstawie przeprowadzanych badań okazało się, iż pacjenci są bardziej zadowoleni z rozmowy z czatbotem niż człowiekiem. Mimo to, Roman Topór-Mądry wskazuje na drugą stronę medalu – to człowiek w służbie zdrowia wciąż jest niezastąpiony. Robotyka, informatyzacja ma coraz więcej obszarów do zastosowania, a ze względu na koszty ich wprowadzania trzeba skupiać się na najefektywniejszych technologiach. Prof. Piotr Skarżyński wspomniał o efekcie skali oraz konieczności specjalizacji poszczególnych ośrodków w Polsce. Czy biznes może wspomóc ten proces? Przedstawiciel PLAY Polska zwrócił uwagę na konieczność odpowiedniego skomunikowania wszystkich procesów i zalety telemedycyny. Leczenie nie musi odbywać się już w gabinetach – może być prowadzone przez mobilne aplikacje, np. zliczające kroki czy potrafiące wskazać na początki choroby Alzheimera. Czy to wystarczy?
Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, wskazał również na konieczność zmian naszych postaw. Choć medycyna dynamicznie się rozwija to wciąż wielu chorób moglibyśmy uniknąć zmieniając tryb codziennego życia. Nikotyna i alkohol to wciąż jedne z najczęstszych powodów późniejszych dolegliwości. Edukacja społeczeństw na temat związanych z tym zagrożeń staje się więc koniecznością.
Wszyscy uczestnicy panelu zgodzili się, iż rozwój technologii to przyszłość medycyny. Czy już niedługo będzie możliwość diagnozowania różnych rodzajów schorzeń dzięki przesyłanych zdjęć?