Warszawa, 02.01.2025 (ISBnews) – Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 48,2 pkt w grudniu 2024 r. wobec 48,9 w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. Spadek PMI był spowodowany głównie szybszymi spadkami produkcji i zapasów środków produkcji.
Pod koniec 2024 r. portfele zamówień u polskich producentów znów się uszczupliły, tempo spadku było najwolniejsze od listopada 2023 r., ponieważ popyt krajowy wykazywał oznaki ożywienia.
“W grudniu polski PMI spadł drugi miesiąc z rzędu z listopadowego poziomu 48,9 do 48,2, wykazując najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia zeszłego roku. Spadek wskaźnika odzwierciedlał głównie gwałtowniejsze spadki produkcji i zapasów pozycji zakupionych. Z drugiej strony, zatrudnienie znów wzrosło, a tempo spadku nowych zamówień było najwolniejsze od ponad roku. Zgodnie z tymi trendami,
producenci byli bardziej optymistycznie nastawieni do wzrostu produkcji w 2025 r.” – czytamy w komunikacie.
Nowe zamówienia eksportowe spadły w najszybszym tempie od trzech miesięcy, a jako źródło słabości ponownie zostały wymienione Niemcy, podano także.
Stosunek wskaźnika nowych zamówień do wskaźnika zapasów wyprodukowanych dóbr wzrósł do najwyższego poziomu od ponad trzech lat, zapowiadając wyższą produkcję w nadchodzących miesiącach.
“Firmy spodziewały się ożywienia gospodarczego, wzrostu eksportu, wykorzystania środków z KPO oraz pozyskania nowych klientów. Lepsze prognozy odzwierciedlał dalszy wzrost zatrudnienia w polskim przemyśle w grudniu. Liczba nowych miejsc pracy wzrosła trzeci miesiąc z rzędu, choć w wolniejszym tempie niż w listopadzie” – czytamy dalej.
Średnie koszty produkcji spadły po raz siódmy od początku 2024, ponadto w niemal najszybszym tempie w tym rok.
W grudniu aktywność zakupowa polskich producentów znów zmalała, wydłużając obecny, rekordowy trend spadkowy do ponad dwóch i pół roku, podano także.
Jak wskazał dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin “rzut oka na główny wskaźnik wskazywałby na pogłębiającą się dekoniunkturę w polskim przemyśle pod koniec 2024 r., ale głębsza analiza subindeksów daje pewne powody do optymizmu przed początkiem 2025 r.”.
“Wygląda na to, iż popyt krajowy się wzmocnił, ponieważ, pomimo szybszego spadku eksportu, całkowita liczba nowych zamówień spadała w najwolniejszym tempie od ponad roku. Ponadto poziom zatrudnienia wzrósł trzeci miesiąc z rzędu, co sugeruje, iż firmy faktycznie przygotowują się do zwiększenia produkcji. Wskaźnik przyszłej produkcji, choć odbił się po listopadowym spadku, utrzymał się poniżej trendu” – ocenił Balchin.
“W czwartym kwartale PMI osiągnął poziom 48,8, co jest najwyższą średnią kwartalną od pierwszego kwartału 2022 roku. W drugiej połowie 2024 roku Polska odnotowała też lepsze wyniki niż strefa euro, gdzie główne wskaźniki wyniosły odpowiednio 48,3 i 45,5” – podsumował.
Konsensus rynkowy wynosił 48,6 pkt.
(ISBnews)