Większość uprawnionych nauczycieli może się spodziewać wypłaty swojej 13. pensji w lutym, jednak jak donoszą niektóre media, są też szkoły, w których taki przelew został zrealizowany już w styczniu. "U nas "trzynastki" już zostały wypłacone. Przygotowaliśmy te wypłaty wcześniej, ponieważ chcieliśmy, i takie też było życzenie burmistrza, żeby one trafiły do ludzi przed feriami zimowymi, które już się u nas zaczęły" - przekazała w rozmowie z portalsamorzadowy.pl, Karolina Dziekan, skarbnik Swarzędza. Dodatkowe wynagrodzenie jest znacznym zastrzykiem gotówki, na który czeka większość nauczycieli, jednak niektórzy pracownicy oświaty, chociaż przepracowali określony wymiar czasu, nie załapią się na przelew.
REKLAMA
Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy
"Trzynastka" dla nauczycieli. Kto ma do niej prawo?
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli tzw. "trzynastka" przysługuje nauczycielom zatrudnionym w:
publicznych przedszkolach szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli,
zakładach poprawczych oraz schroniskach dla nieletnich
publicznych kolegiach pracowników służb społecznych.
Tu warto zaznaczyć, iż jest ona wypłacana w pełnej wysokości po przepracowaniu roku kalendarzowego i ma do niej prawo pracownik, który przepracował u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Ważne jest jednak to, iż okres ten nie musi mieć charakteru nieprzerwanego, czyli mogą to być np. 2 stosunki pracy realizowane z przerwami. Brak też wymogu by praca była świadczona na tym samym stanowisku (mogą być dwa różne).
Wyjątkiem są sytuacje, gdy nauczyciel przebywa na urlopach: wychowawczym, dla poratowania zdrowia lub naukowym - mają oni prawo do "trzynastki", choćby gdy nie przepracowali wymaganych sześciu miesięcy.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się, nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Oznacza to, iż maksymalny termin, kiedy pieniądze mają znaleźć się na kontach pracowników, to koniec marca. W praktyce jest tak, iż samorządy najczęściej przelewają pieniądze już w lutym.
Kto nie otrzyma "trzynastki"? Pod uwagę brane są np. nieobecności
Nie wszyscy nauczyciele, którzy przepracowali wymagane minimum 6 miesięcy u swojego pracodawcy, otrzymają dodatkowe wynagrodzenie. "Trzynastki" nie otrzymają ci pracownicy, którzy:
mają nieobecni nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy trwającą dłużej niż 2 dni;
stawili się do pracy w stanie nietrzeźwości;
zostali wydaleni z pracy lub bądź służby na skutek wymierzenia im kary dyscyplinarnej;
rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.